Zauważyli je w polskim lesie, widok nie jest przyjemny. "Pajęcze dzieci" sprawią, że nie zaśniesz długo
Korzystanie z uroków przyrody wiąże się z wieloma korzyściami, choć pracownicy Lasów Państwowych udowadniają, że nie wszystkie spacery kończą się jedynie na porządnej dawce relaksu. Niektórym zdarza się natknąć na wyjątkowe zjawiska przyrodnicze, które mogą wyglądać na przerażające. Przykładem jest “pajęcze przedszkole”, które uchwycono w województwie małopolskim. Osoby nieprzepadające za pajęczakami jeszcze długo będą mieć ich widok przed oczami.
Polskie lasy tętnią życiem
Trwa najlepszy czas na wędrówki po polskich lasach. W sezonie letnim zwierzęta są zdecydowanie bardziej aktywne w porównaniu do chłodniejszych pór roku. Wiele ciekawych zjawisk przyrodniczych dzieje się tylko w tym okresie. Dlatego warto udać się do lasu i wytężyć wzrok.
Niektórym szczęśliwcom udaje się natknąć na dzikie koty, inni mają okazję przyglądać się bitwie tytanów lub istotom wyglądających jak z innej planety. Warto jednak pamiętać, iż lato i jesień zbiegają się okresem godowym nielubianych przez nas stworzeń - pająków. Liczną rodzinkę charakterystycznego stworzeń z krzyżem na odwłoku przyuważyli leśnicy.
Niedźwiedź przyszpilił mężczyznę do ziemi i gryzł po twarzy. 14-letni syn odparł atak gołymi rękamiLeśnicy pokazali internautom leśne przedszkole. Zbiorowisko pająków przypomina prawdziwą plagę
Pracownicy Lasów Państwowych z Nadleśnictwa Olkusz udostępnili na mediach społecznościowych post, który wśród osób bojących się pająków może wzbudzić panikę. Przedstawia ono, jak to żartobliwie określili, “leśne przedszkole”. Widok na żywo z całą pewnością robi ogromne wrażenie. Szczególnie, jeżeli na coś takie natknie się ktoś, kto nie ma pojęcia o zwyczaju pająków krzyżaków. Nie ma jednak powodów do obaw.
Spróbujmy podpatrzeć intymne życie jednego z najbardziej znanych pajęczaków występujących na terenie Polski. Samice tego gatunku jednorazowo składają nawet 100 jaj. Dlatego pajęczyny, na których dorastają świeżo wyklute pajączki, są tak licznie oblegane. W jednym miejscu można spotkać nawet sto maleńkich przedstawicieli tego gatunku. Potomstwo wylęga się z kokonów wiosną i wczesnym latem, a dorosłe osobniki przystąpią do ponownych godów późnym latem i jesienią.
Miej oczy dookoła głowy. Pajęczyny wiszą na wysokości naszych twarzy
Pajęczyny często stają nam na drodze. W przypadku krzyżaków misternie wite sieci osiągają imponujące rozmiary, których średnica dochodzi nawet do pół metra. Na naszą niekorzyść działa fakt, iż zazwyczaj są zawieszone na wysokości 1,5-2 metrów nad ziemią, a więc idealnie na tym samym poziomie, co nasze głowy i twarze. Warto zatem uważnie rozglądać się, idąc leśnymi ścieżkami, żeby przez przypadek nie wejść w pajęczynę pełniącą funkcję przedszkola.
- Na szczęście taką gromadkę trudno jest przeoczyć i trudno jest w nią wejść - pocieszają leśnicy.
Źródło: facebook.com/NadlesnictwoOlkusz