Swiatzwierzat.pl Inne zwierzęta Zaświecili latarką do dziury w ziemi. W głębi lasu kilkanaście przerażonych istot potrzebowało pomocy
Dziura w ziemi i grzebiuszki ziemne, źródło: facebook.com/th.natrix

Zaświecili latarką do dziury w ziemi. W głębi lasu kilkanaście przerażonych istot potrzebowało pomocy

18 lipca 2023
Autor tekstu: Joanna Kowalska

W Polsce żyje aż 18 gatunków płazów. Wiele z nich prowadzi skryty tryb życia, przez co spotkania z nimi należą do rzadkości. Inne nie mają oporów przed zasiedlaniem terenów, na których często spotykają ludzi. Pomimo ogromnej różnorodności w zachowaniu oraz wyglądzie, wszystkie płazy żyjące w Polsce są objęte ścisłą ochroną. Każdy uratowany osobnik jest cenny. Dlatego warto wiedzieć, jak w prosty sposób można pomóc w ochronie naszej rodzimej fauny. Nawet podczas krótkiego spaceru do okolicznego parku można uratować wiele małych zwierząt! Wystarczy wiedzieć, na co zwracać uwagę.

W niewielkiej dziurze znaleziono kilkanaście płazów

Specjaliści zajmujący się aktywną ochroną gadów i płazów żyjących w Polsce, na swoich social mediach zwrócili uwagę na problem, który na pierwszy rzut oka może nie wydawać się zbyt poważny. Jednak w rzeczywistości może negatywnie wpływać na liczebność populacji małych zwierząt, w tym płazów.

Podczas prac terenowych badacze natknęli się na skupisko kilkunastu grzebiuszek ziemnych . Część z nich była dorosła, inne w trakcie przeobrażenia. Jednak zwierzęta nie zgromadziły się w jednym miejscu celowo. Utknęły w dziurze pozostawionej po znaku drogowym. Jama, z perspektywy człowieka nie była głęboka. Niestety, jej wysokość uniemożliwiła grzebiuszkom wydostanie się.

347620248_683175613851906_5356421847763819687_n.jpg
Zagłębienie w ziemi na pierwszy rzut oka wydawało się być zupełnie niegroźne dla zwierząt, źródło: facebook.com/th.natrix
347606218_683175577185243_5809530457935570136_n.jpg
Jama była wąska. Nawet silne osobniki nie miały możliwości wydostania się na zewnątrz. Źródło: facebook.com/th.natrix
Fala upałów doskwiera także zwierzętom w lasach. Niedźwiedź na oczach turystów znalazł sposób na ochłodę

Pułapki antropogeniczne są utrapieniem wielu zwierząt

To nie jedyny tego typu przypadek. Różnego rodzaju przekształcenia terenu, wynikające z działalności człowieka stają się śmiertelną pułapką dla wielu małych zwierząt.

Przedstawiciele Towarzystwa Herpetologicznego NATRIX piszą: " Gdy pomyśli się o skali występowania takich pułapek, to robi się słabo".

Istnienie problemu potwierdzają internauci . W komentarzach pod postem można poznać historię innego miłośnika przyrody: " Z dziury po słupie ogrodzeniowym młodnika wyjęłam padalca" .

Ty też możesz uratować wiele dzikich zwierząt!

Problem jest duży. Najważniejsze jest jednak to, że każdy z nas może zmienić środowisko na nieco bezpieczniejsze dla zwierząt. I to niewielkim wysiłkiem! Warto podczas spaceru po parku, lesie czy łące zwrócić uwagę na wszelkie dziury, które mogą być potencjalną pułapką dla małych zwierząt. W razie potrzeby należy wydostać z niej uwięzione istoty i następnie zasypać. Gdyby każdy chociaż raz na jakiś czas robił coś takiego, jako społeczeństwo uratowalibyśmy miliardy istnień!

To jak, podczas następnego spaceru upewnisz się, czy drobne gatunki żyjące w Twojej okolicy są bezpieczne?

Źródło: facebook.com/th.natrix

W Poznaniu mówi się o inwazji gatunku, w przypadku którego trzeba działać natychmiast. Winny człowiek?
Policjanci potraktowali paralizatorem i zamknęli w koszu na śmieci agresywnego psa. "Dobra robota"
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kowalska

Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Technik weterynarii oraz zootechnik ze specjalizacją żywienia zwierząt gospodarskich. Prywatnie fanka ryb, aranżowania akwariów i nurkowania. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz do mnie na mail: joanna.kowalska@iberion.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy