Swiatzwierzat.pl
BeFunky-collage - 2021-07-31T145239.028

TRICOLORS/East News

Z okazji 77. rocznicy Powstania Warszawskiego wspominamy Zofię Czerwińską i jej niezwykłego psa

8 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Zmarła w 2019 r. Zofia Czerwińska miała tylko 9 lat, gdy wybuchło Powstanie Warszawskie. W jednym z wywiadów aktorka wyznała, że ocalenie zawdzięcza niezwykłemu psu. Przypominamy jej historię w przeddzień 77. rocznicy zrywu.

Ojciec Zofii Czerwińskiej był lekarzem. Pewnego dnia, gdy walki w Warszawie trwały w najlepsze i nic nie wskazywało na to, by koszmar miał się szybko skończyć, mężczyzna przyprowadził do domu niezwykłego psa.

BeFunky-collage - 2021-07-31T140155.492

Chciała być sławna no i jest. Kobieta uderzyła konia, jego reakcja zachwyciła Internautów

CZYTAJ DALEJ

To był wilczur wojskowy

- To był duży wilczur o łagodnym usposobieniu - wspominała po latach aktorka w rozmowie z "Faktem". - Był ranny. Łatwo było się domyślić, że to pies wojskowy, którego tata jakoś zdołał zwinąć Niemcom. Jako lekarz, mój ojciec był w stanie pomóc temu psu.

Po kilku dniach pojawiły się nawet informacje o tym, że Gestapo faktycznie szuka zagubionego w Warszawie psa wojskowego. Ojciec Zofii Czerwińskiej nie zamierzał go jednak oddawać z powrotem na służbę Niemcom. Przygarnął czworonoga. Doglądała go właśnie Zofia.

Dziewczynka szybko nawiązała więź z psem, który nie odstępował jej na krok. Zwierzę rozumiało, że to właśnie opiece Zofii zawdzięcza życie. Wilczur towarzyszył więc dziewczynce wszędzie, gdzie szła. Zapewne był to element jego wojskowego szkolenia.

Wyszła tylko po wodę ze studni

Pewnego Zofia musiała udać się po wodę do studni na podwórko za kamienicą, w której mieszkała. To był jej zwykły obowiązek i dziewczynka nie wahała się, mimo że na zewnątrz, nieopodal, trwały walki powstańców z Niemcami i świszczały kule.

Wierny wilczur oczywiście poszedł za dziewczynką. W którymś momencie rozległ się dziwny gwizd. Pies rzucił się na Zofię bez ostrzeżenia i przewrócił ją na ziemię!

Pies nie wahał się ani sekundy

Dopiero po chwili dziewczynka zorientowała się, co się stało. Wilczur wyczuł niebezpieczeństwo, powalił ją na ziemię i w ten sposób uratował przed trafieniem kulą z karabinu. Samo zwierzę zostało przeszyte pociskiem.

- Ja tylko czułam, jak to jego serduszko przestaje bić - mówiła Zofia Czerwińska we wstrząsającej rozmowie.

Zofia Czerwińska przeżyła Powstanie Warszawskie dzięki bohaterskiemu psu, który nie wahał się oddać życie za swą opiekunkę. Być może właśnie tamto zdarzenie zadecydowało o tym, że Zofia Czerwińska przez całe życie kochała psy i można było często spotkać ją, jak wyprowadzała swoje pupile na spacery.

Zofia Czerwińska odeszła 13 marca 2019 r.

Źródło: fakt.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Tagi:

Emil HoffAutor

Miłośnik historii ludzi i zwierząt, autor książek, artykułów i poradników (w prasie i Sieci). Redaktor portalu swiatzwierzat.pl. Team koty.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Gwiazdy i ich zwierzęta

Kamery przyłapały złotego medalistę na nietypowej czynności. Musiał się tłumaczyć

Czytaj więcej >

Gwiazdy i ich zwierzęta

Tomasz Kammel podzielił się z internautami niezwykłą historią. W centrum wydarzeń jamnik

Czytaj więcej >
youtube/inside edition

Gwiazdy i ich zwierzęta

Reporterka nagrywała materiał o skradzionym psie, kiedy nagle go zauważyła

Czytaj więcej >

Gwiazdy i ich zwierzęta

Jak odpowiedzialnie adoptować psa? Małgorzata Kożuchowska zna odpowiedzi

Czytaj więcej >

Gwiazdy i ich zwierzęta

Joaquin Phoenix namawia do uwolnienia dwóch niedźwiedzi. Otrzymał poparcie PETA

Czytaj więcej >

Gwiazdy i ich zwierzęta

Maciej Mikołajczyk mówi stop transportowi konnemu na trasie do Morskiego Oka

Czytaj więcej >