Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > To może spotkać cię na wakacjach. Lepiej wiedzieć, jak zachować się po nadepnięciu na jeżowca
Lena Tomaszewska
Lena Tomaszewska 08.07.2023 15:09

To może spotkać cię na wakacjach. Lepiej wiedzieć, jak zachować się po nadepnięciu na jeżowca

Kąpiąc się nad morzem, uważaj na ukryte w wodzie jeżowce
Kąpiąc się nad morzem, uważaj na ukryte w wodzie jeżowce, fot. unsplash/Toa Heftiba, Portuguese Gravity

Jeżowce to fascynujące morskie stworzenia, ale ich piękno wolimy doceniać z daleka. Bliskie spotkanie z ich długimi igłami można przepłacić silnym bólem, a nawet infekcją. Czy jeżowce są groźne? Skąd wiedzieć, czy na wakacjach ukłuł nas jeżowiec? To zwierzę może przebić nam skórę i zadać ranę kłutą. Nie można go lekceważyć.

Czym są jeżowce i czy należy się ich bać?

Jeżowce to zwierzęta morskie zaliczanych do typu szkarłupni, do którego należą np. rozgwiazdy czy wężowidła. Występują na płytkich obszarach słonych wód. Możemy je spotkać nad morzem, np. na wakacjach w Chorwacji, słynącej z dużej liczby jeżowców. Nie wybrzydzają, jeśli chodzi o temperaturę – występują zarówno w wodzie ciepłej, jak i zimnej.

Cechują się charakterystycznym wyglądem, przez który nadano im nazwę. Wokół ich ciała promieniście odchodzą groźnie wyglądające długie kolce, zdolne do przebicia skóry. Nie są agresywne i większość spotkań z nimi jest zupełnie przypadkowa. Tkwiąc w płytkiej wodzie, stanowią zagrożenie dla niepatrzących pod nogi ludzi. Starcie z jeżowcem kończy się często bolesną raną.

jezowce (1).jpg
Groźnie wyglądający jeżowiec nie jest skłonny do ataków, fot. unsplash/Rigel
Psi strażak nie przestawał kichać, trafił do weterynarza. Diagnoza to ostrzeżenie dla innych czworonogów

Gdzie można spotkać jeżowce i jak się przed nimi chronić?

Do spotkania z jeżowcem dochodzi zazwyczaj, kiedy przy brodzeniu w płytkiej wodzie przypadkiem nadepniemy na niego. Mętna woda uniemożliwia zauważenie czającego się w płyciźnie stworzenia. Te lubią ukrywać się w ciasnych zakamarkach, co jeszcze bardziej utrudnia ich namierzenie.

Zdarza się, że ludzie wyciągają te morskie zwierzęta z wody. Szczególnie małe dzieci są zaciekawione kolczastymi stworzeniami i chcą się pochwalić znaleziskiem rodzicom. Pamiętajmy, żeby edukować młodszych na temat morskich stworzeń. Dzięki temu mogą uniknąć na przykład bolesnego spotkania z meduzą.

jezowce (2).jpg
Na jeżowca można nadepnąć w płytkiej, mętnej wodzie, fot. unsplash/Sonia Kowsar

Nadepnąłem na jeżowca – co teraz?

Po nadepnięciu na jeżowca nasuwa się pytanie – czy jeżowce mają jad? Niestety natura wyposażyła te stworzenia nie tylko w długie, ostre kolce, ale też w jad. Pokaźnych rozmiarów igły potrafią przebić się przez skórę człowieka i zostawić ranę kłutą. Zdarza się, że kolec jeżowca się odłamie i pozostanie w ciele.

Poza igłami zwierzęta mają inny system obronny. Pedicellaria to jadowy narząd raniący będący zmodyfikowanymi, krótszymi kolcami. U jego nasady znajdują się gruczoły jadowe, których zawartość wprowadzana jest do organizmu przy nakłuciu.

Co zrobić, kiedy kolce jeżowca utkną w ciele? Natychmiast usuń je pęsetą. W przypadku mniejszych kolców, których nie potrafisz wyciągnąć, udaj się do lekarza. Nie lekceważ zagrożenia. Po wyciągnięciu kolców ze skóry umyj ją wodą z mydłem

W miejscu, w którym jeżowiec przebił skórę, może pojawić się zasinienie. Powstała w ten sposób rana kłuta jest wrażliwa na infekcje, należy ją odpowiednio opatrzyć. Obserwuj, czy nie wdało się zakażenie. Powinny cię zaalarmować takie objawy jak:

  • silny ból;
  • gorączka;
  • obrzęk i zaczerwienienie;
  • wysoka temperatura skóry wokół rany.

Jeśli po kilku dniach objawy bólowe nie przechodzą, a rana wygląda, jakby nie zaczęła się goić, skonsultuj się z lekarzem. W przypadku oczywistych znaków infekcji nie zwlekaj z wizytą. Po zgłoszeniu ukłucia przez jeżowca prawdopodobnie dostaniesz też zastrzyk przeciwtężcowy.

Źródło: zdrowie.interia.pl