Swiatzwierzat.pl
Przewrócony tir

KPPSP w Ciechanowie

Koszmarny wypadek na polskiej drodze. Zginęło 35 zwierząt

18 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Jakub Pasek

Udostępnij:

W miejscowości Dukt doszło do koszmarnego wypadku. Zginęło 35 świń, które były transportowane pojazdem marki MAN. Do zdarzenia doszło we wtorek 13 stycznia, w późnych godzinach wieczornych. Kierowca z nieznanych przyczyn wypadł z drogi. W n

Policja bada okoliczności tragicznego wypadku. Na miejscu zjawili się także strażacy oraz weterynarze. Widok przewróconego samochodu, w którym wiele zwierząt zginęło, przygniecione ciałami innych robił piorunujące wrażenie. Pracujący na miejscu ratownicy przez kilka godzin pracowali nad usunięciem skutków wypadku. Na miejsce wezwano także firmę zajmującą się utylizacją ciał zwierząt.

Wypadek pochłonął życie 35 zwierząt

Organizacje walczące o prawa zwierząt często podnoszą kwestie bezpieczeństwa i komfortu ich transportu. Zdarza się, że przewóz świń odbywa się niedostatecznie przystosowanymi do niego naczepami.

Stłoczone na małej powierzchni zwierzęta podróżujące w hałasie i podskakujące na każdym wyboju odczuwają ogromny stres. Równie istotny jest fakt, że żywe stworzenia nie są w żaden sposób zabezpieczone. W razie wypadku takiego jak ten często dochodzi do tragedii.

Niezabezpieczone w żaden sposób świnie, w momencie, w którym tir wywrócił się na bok po prostu spadły na jedną ze ścian naczepy, zgniatając część znajdujących się pod nią zwierząt. Część z nich wypadła na jezdnie.

- Ratownicy wygrodzili wolny obszar (...) i przystąpili do ewakuacji zwierząt z naczepy. Na miejsce przybyli przedstawiciele Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, którzy oceniali stan fizyczny zwierząt. Po podstawieniu samochodu zastępczego żywe zwierzęta zostały załadowane i zabrane z miejsca zdarzenia - informował mł. kpt. Damian Kołpaczyński z KP PSP w Ciechanowie.

Przepisy nie określają warunków przewozu zwierząt

Organizacje prozwierzęce często zwracają uwagę na fakt, że brakuje regulacji określających sposób przewozu zwierząt z gospodarstw do ubojni czy przepisów dotyczących maksymalnej liczby osobników w pojeździe. Zgodnie z prawem należy jednak uzyskać odpowiednie zezwolenia, wydawane przez główny inspektorat weterynarii. Zdaniem niektórych, brakuje jednak organów, które kontrolowałyby przewoźników.

Ciałami zwierząt, które nie przeżyły wypadku zajęła się profesjonalna firma. Prawdopodobnie zostaną one poddane kremacji. Po usunięciu zwłok holownik postawił pojazd i usunął go z miejsca wypadku.

Kierowca pojazdu odniósł jedynie lekkie obrażenia. Odmówił przyjęcia pomocy medycznej na miejscu zdarzenia.

Zobacz zdjęcia:

[EMBED-3753]

źródło: se.pl

Podobne artykuły

Marek BAZAK/East News

Aktualności

Tragedia pod Koninem. Dwa mastify zagryzły 65-latka

Czytaj więcej >
Świeczka

Aktualności

Nie żyje Magdalena Wojciechowska

Czytaj więcej >

Aktualności

Helena R., prezes towarzystwa INNI, skazana za znęcanie się nad zwierzętami. Zapadł wyrok sądu

Czytaj więcej >
pies

Aktualności

Przywiązał psa do pędzącego auta. Były senator PiS Waldemar B. zatrzymany

Czytaj więcej >
policja.pl

Aktualności

Psia buda miała posłużyć im za skrytkę. Policjanci zatrzymali podejrzanych

Czytaj więcej >
https://www.gov.pl/web/kppsp-strzelce-krajenskie/niebezpieczny-pozar-butli-z-gazem-w-strzelcach-krajenskich

Aktualności

Niebezpieczny pożar butli z gazem w Strzelcach Krajeńskich. Strażak uratował psa

Czytaj więcej >