Swiatzwierzat.pl
Świnie

facebook/OSP Glinojeck

Tragedia na A1. Ciężarówka z trzodą chlewną wpadła wprost do rowu, przerażone zwierzęta zagniotły się na śmierć

15 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

W tym tygodniu doszło do kolejnego nieszczęśliwego wypadku, tym razem na autostradzie pod Ciechanowem. Kierowca ciężarówki przewożącej około 200 sztuk zwierząt gospodarskich nie był w stanie zapanować nad rozpędzonym pojazdem. Z nieznanych przyczyn

W ubiegły wtorek tj. 12 stycznia br. w miejscowości Dukt (woj. mazowieckie) miał miejsce śmiertelny wypadek. Późnym wieczorem samochodów ciężarowy MAN wyspecjalizowany do przewozu trzody chlewnej wypadł z drogi krajowej nr 60 nieopodal skrzyżowania z autostradą A1 i wpadł do rowu. 

Nie wszystkie zwierzęta przeżyły

Po godzinie 20:30 kierowca pojazdu z nieznanych przyczyn spowodował wypadek. W tamtym czasie warunki drogowe mogły zostać utrudnione za sprawą obfitych opadów śniegu. Można przypuszczać, że ciężarówka wpadła w poślizg, a następnie wywróciła się wprost do rowu. 

Mężczyzna prowadzący MAN-a odniósł niewielkie obrażenia. Jak relacjonują strażacy, opuścił pojazd o własnych siłach. Po ówczesnym zbadaniu przez zespół ratownictwa medycznego zasądzono, że nie wymaga on hospitalizacji. 

Niestety, nie wszyscy uczestnicy nieszczęśliwego wypadku uszli z życiem. W naczepie ciężarówki znajdowało się 198 świń. Część z nich doświadczyła niewyobrażalnego koszmaru.

Kilka sztuk trzody chlewnej wypadło z naczepy pod wpływem nagłego hamowania, zaś pozostałe przygniotły się nawzajem. W konsekwencji aż 35 zwierząt nie przeżyło wywrotki samochodu.

- Po dojechaniu na miejsce jako pierwszy zastęp, zastaliśmy totalny chaos. W rowie znajdował się ciągnik siodłowy, przewożący trzodę chlewną. Dookoła znajdowały się żywe i martwe zwierzęta. Głośne kwiczenie świń utrudniało komunikację i działania – informują strażacy z OSP Glinojeck.

Nocna akcja ratunkowa

Oprócz zastępu Ochotniczej Straży Pożarnej z Glinojecka na miejsce wypadku przybyły także inne jednostki straży pożarnej. Dołączył także Komendant Powiatowy PSP Ciechanów oraz policja, pomoc drogowa czy Powiatowy Inspektorat Weterynarii.

W okolicy autostrady dało się słyszeć donośne kwiki przerażonych świń. Część spłoszonych zwierząt uciekła do pobliskiego lasu, dlatego koniecznie było ich odłowienie.

- Ratownicy wygrodzili wolny obszar (...) i przystąpili do ewakuacji zwierząt z naczepy. Na miejsce przybyli przedstawiciele Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, którzy oceniali stan fizyczny zwierząt. Po podstawieniu samochodu zastępczego żywe zwierzęta zostały załadowane i zabrane z miejsca zdarzenia. Następnie przybyły holownik pomocy drogowej postawił przewrócony samochód na koła, wyciągnął z rowu i odholował z miejsca zdarzenia. Na miejsce zdarzenia zadysponowano firmę, zajmującą się utylizacją martwych zwierząt - informuje mł. kpt. Damian Kołpaczyński z KP PSP w Ciechanowie.

Noworoczny bilans wypadków na drodze prezentuje się niepokojąco. Z tego powodu policjanci apelują o zdrowy rozsądek, rozwagę i ostrożność podczas prowadzenia wszelkich pojazdów. Nawet chwila nieuwagi może doprowadzić do tragedii.

Zobacz zdjęcia:

Źródła: se.pl, tygodnik-rolniczy.pl

Podobne artykuły

motor

Aktualności

Mężczyzna ciągnął psa za motorem, interweniowali świadkowie. Sprawa przybrała jednak nieoczekiwany obrót

Czytaj więcej >
dinozaur

Aktualności

Internet oszalał na punkcie dziwnego nagrania. Mieszkanka Florydy nie ma wątpliwości: "To był dinozaur"

Czytaj więcej >
motory

Aktualności

Muskuły, brody, grzmiące silniki i wielkie serca. Ruszył coroczny rajd charytatywny dla zwierząt

Czytaj więcej >

Aktualności

Potrącił psa i nawet się nie zatrzymał. Internauci wzięli sprawy z swoje ręce, czy pozostanie bezkarny?

Czytaj więcej >

Aktualności

Tragiczny finał wizyty u psiego fryzjera. Suczka odeszła w męczarniach, zatrważające szczegóły

Czytaj więcej >
rolnik

Aktualności

Rolnik znęcał się nad psem, zwierzę jest w ciężkim stanie. Internauci ruszają z pomocą

Czytaj więcej >