Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > "Wyłączcie te światła". Ekspert wyjaśnia, ile złego mogą spowodować
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 15.05.2024 13:34

"Wyłączcie te światła". Ekspert wyjaśnia, ile złego mogą spowodować

oświetlenie ogrodowe
fot. canva/alberto-savas-images

Eksperci apelują do wszystkich miłośników zwierząt, by zwrócili uwagę na krzywdę, jaką mogą wyrządzać im, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Okazuje się, że charakterystyczne światła stanowią poważne zagrożenie dla wielu gatunków. Eksperci z zakresu botaniki, w tym Łukasz Łuczaj, alarmują, by pozbyć się ich jak najszybciej.

Choć światła te dodają klimatu, poważnie szkodzą

Wiele osób dba nie tylko o wystrój domu, ale także i ogrodu. Zamiłowanym ogrodnikom nie brakuje pomysłów na aranżację przestrzeni przy pomocy roślin, ale również elementów ozdobnych. Jak się okazuje, niektóre z nich mogą być szkodliwe dla części zwierząt, które pojawiają się w pobliżu kwiatów.

Coraz częściej o zwrócenie uwagi na tę kwestię apelują botanicy i eksperci z tej dziedziny. Większość z nas nawet nie ma pojęcia, że chcąc upiększyć wystrój zewnętrzny domu, może doprowadzić do poważnych komplikacji w świecie flory i fauny.

Wyłączcie te światła - apelują eksperci.

Gdy czas się pożegnać. Kiedy można poddać zwierzę eutanazji? Od tych 3 reguł nie ma wyjątku "Dla mojej umierającej żony mogłem zrobić wszystko". Przyłapała ich pielęgniarka

"Zanieczyszczanie światłem" to poważny problem

Eksperci z dziedziny biologii z Uniwersytetu Warszawskiego zaznaczają, że:

Nocne światło LED o 62% zmniejsza aktywność na kwiatach nocnych owadów zapylających, czyli w naszym klimacie głównie ciem.

W nawiązaniu do tych słów zwracają się do właścicieli przydomowych ogródków, ale także zarządców parków, by zredukować, a najlepiej zupełnie zrezygnować z oświetlenia takimi lampami po zmroku

Z usług zwierząt aktywnych nocą korzysta co najmniej 1/3 rodzin roślin okrytozalążkowych. To jeden z wielu powodów, by zgasić zbędne oświetlenie. Pisze o nich prof. Marcin Zych, dyrektor Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego - dodają.

Stanowisko w sprawie zajął również inny botanik - Łukasz Łuczaj, który w swoich social mediach popiera słowa kolegów po fachu. W krótkim apelu zwraca się do właścicieli ogrodów rozświetlonych światłami LED, by ci zrezygnowali z takiego wystroju.

Internauci podzieleni w kwestii oświetlonych ogródków

Zwrócenie uwagi na “zanieczyszczenie światłem” spowodowało dyskusję wśród internautów. Część z nich otwarcie przyznaje, że nie miała pojęcia, że oświetlenie zamontowane w ogrodzie może zagrażać jakimkolwiek owadom:

  • “Myślę, że to jest wiedza, której większość ogrodników nie ma. Bardzo cenna informacja”;
  • “Mimo że to oczywiste, gdy się zastanowić, każdy wie, że ćmy lecą do światła i utkną przy lampie, latając bez celu”.

Jednakże druga grupa odbiorców, która zapoznała się z wpisem opublikowanym przez Uniwersytet Warszawski uważa, że to niezbędny element wystroju ogrodu, z którego nie zamierzają zrezygnować:

  • “Nie mam zamiaru zabić się, idąc ścieżką do drzwi, poza tym one świecą tak słabiutko”;
  • “Dla mnie jest ważniejsze, żebym ja i moja rodzina nie zabiły się, przewróciły, potknęły na ścieżce czy schodach niż ewentualne robaczki, które latają. Zresztą nie przez cały rok, do kiedy jest zimno nic nie lata".