Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Wyjrzał przez okno i złapał za telefon. Przyrodniczy ewenement, taki okaz rodzi się raz na 100 tys.
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 22.07.2023 13:27

Wyjrzał przez okno i złapał za telefon. Przyrodniczy ewenement, taki okaz rodzi się raz na 100 tys.

Melanistyczna wiewióka
Melanistyczna wiewiórka i wiśnie, źródło: facebook.com/blickmd, pixabay.com @1195798

Świat zwierząt potrafi zaskakiwać. Mnogość istniejących gatunków sprawia, że każdego dnia można odkryć zupełnie nowe stworzenia. Co więcej, zdumiewający wygląd mogą mieć również te gatunki, które powszechnie są znane przez każdego. Zdarza się, że na świat przychodzą osobniki znacznie różniące się od swoich rodziców oraz dalszych krewnych. Wyjątkowego przedstawiciela popularnego ssaka udało się uwiecznić na zdjęciu doktorowi nazywającemu się Gary Blick. Specjalista miał na temat swojej nietypowej obserwacji dużo do powiedzenia. 

Sfotografowano wyjątkowe zwierzę, hasające wśród drzew

Doktor Gary Blick jest lekarzem, ale również zapalonym hobbystą fotografii. Jego głównym zainteresowaniem są dzikie zwierzęta. Dzięki dużej dawki szczęścia oraz czujnemu wzrokowi udało mu się zrobić zdjęcie wyjątkowemu stworzeniu.

Mężczyzna wśród drzew rosnących za oknem jego mieszkania dostrzegł białą istotę, sprawnie poruszającą się wzdłuż gałęzi. Postanowił natychmiast chwycić telefon i zrobić zdjęcie. Od razu wiedział, że ma do czynienia z wyjątkowym osobnikiem. Udało mu się przyłapać na aktywności białą wiewiórkę, która w rzeczywistości jest przedstawicielem gatunku określanego mianem wiewiórki szarej (Sciurus carolinensis).

"Ryba zagłady" pojawiła się na płytkich wodach, wszystko nagrali nurkowie. Jest się czego bać?

Nietypowy wygląd wiewiórki wynika z mutacji genetycznej

Autor zdjęcia wiedział, z jakim zjawiskiem miał do czynienia podczas spotkania z wyjątkową wiewiórką. Zwierzę urodziło się z mutacją genetyczną, przez którą jego organizm nie został wyposażony w pigment zwany melaniną. To melanina jest odpowiedzialna za szary kolor futra u “standardowych” przedstawicieli tego gatunku. 

Lekarzowi udało się sfotografować albinotyczną wiewiórkę. To mutacja, która w świecie przyrody pojawia się bardzo rzadko. Dlatego mało kto miał możliwość na własne oczy oglądać w dzikim środowisku takie zwierzęta. 

357705068_10160487088404242_3836105873833815814_n.jpg
Albinotyczna wiewiórka natychmiast przyciągnęła uwagę fotografa, źródło: facebook.com/blickmd 

Albinizm jest dla zwierząt niekorzystny

Zwierzęta albinosy budzą wśród ludzi duże zainteresowanie. Wśród wielu gatunków utrzymywanych w domu, celowo utrwala się tą mutację genetyczną. Jednak w świecie przyrody białe osobniki mają niewielkie szanse na przetrwanie.

Białe ubarwienie przyciąga uwagę drapieżników, przez co albinotyczne okazy są bardziej narażone na atak. Ponadto, albinizm, poza zmianą koloru ciała ze standardowego dla danego gatunku, na biały, może wywoływać inne, bardziej dokuczliwe objawy. Jednym z nich jest zwiększona wrażliwość na światło, przez co albinosy mogą mieć problemy z widzeniem

Dlatego wśród dzikich zwierząt ta mutacja genetyczna nie zostaje utrwalona. Pojawia się w różnych populacjach raz na jakiś czas ale z reguły te osobniki nie są w stanie doczekać się potomstwa.

albino-gd7c57b177_1280.jpg
Albinizm nie dotyczy tylko wiewiórek. U każdego gatunku może wystąpić ta mutacja genetyczna, źródło: pixabay.com @SabbraCadabra

Źródło: petapixel.com, connecticut.news12.com