Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Na świat przyszło jaguarundi dotknięte albinizmem. To pierwszy przypadek w Kolumbii
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 08.01.2022 01:00

Na świat przyszło jaguarundi dotknięte albinizmem. To pierwszy przypadek w Kolumbii

Albinos jaguarundi
youtube/wion

Kolumbijscy naukowcy znaleźli prawdziwy cud natury - młode jaguarundi będące albinosem. Zwierzę zostało natychmiast zabrane do parku ochrony przyrody, gdzie zajmą się nim specjaliści. Ze względu na kolor futra, kocię nie miałoby szans przetrwać na wolności. Jaguarundi to drapieżnik z rodziny kotowatych, o którym mało kto słyszał. Występuje głównie na terenach Ameryki Południowej, od Paragwaju, aż po Brazylię. Można go spotkać również w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Jego obserwacja w naturze jest niezwykle trudna, gdyż zamieszkują obrzeża lasów deszczowych. Ze względu na swoją płochliwość gatunek ten nie został dokładnie zbadany. Cechą wyróżniającą jaguarundi jest bardzo mała głowa w stosunku do reszty ciała. W porównaniu do innych przedstawicieli podrodziny kotów ma bardziej spiczasty pysk, proporcjonalnie dłuższy tułów i krótsze nogi. Jego futro jest w jednolitym, rdzawym, czarnym lub szarym kolorze, dlatego wieść o znalezieniu młodego dotkniętego albinizmem wywołała ożywioną dyskusję wśród naukowców i przyrodników.

Niezwykle rzadkie jaguarundi znalezione w Kolumbii

Młode jaguarundi o śnieżnobiałym kolorze sierści i różowych tęczówkach zostało uratowane przez kolumbijską ochotniczą straż pożarna w Aburra Valley, 4 godziny drogi od miasta Medellin, w gminie Amalfi. To pierwsze takie odkrycie w kraju!

Wyróżniający się wygląd nie jest wcale powodem do radości, gdyż brak melaniny sprawia, że młode nie jest zdolne ukryć się przed drapieżnikami, co czyni je podatne na ataki. Warto nadmienić, iż albinizm powoduje inne dolegliwości, m.in. problemy ze wzrokiem, przez co osobnikom dotkniętym tą chorobą genetyczną z trudem przychodzi polowanie. Dlatego zwierzę zostało przekazane pod opiekę pracownikom okolicznego parku ochrony przyrody.

Maleństwo znalazło się pod opieką specjalistów

Znalezione kocię to samica. Jej opiekunowie udostępnili w sieci wideo przedstawiające młode, które wyskakuje z klatki na trawę swojego nowego domu. Chociaż jest jeszcze bardzo mała, gdy osiągnie dojrzałość, może dorastać do blisko 1,5 metra długości. Albinizm przechodzi na potomstwo, gdy oboje rodzice są nosicielami genu recesywnego, dlatego istnieje szansa, że gdyby kotka żyła na wolności, spłodziłaby potomstwo albinosów. O tym, czy w przyszłości zostanie mamą, zadecydują już pracownicy rezerwatu.

Zobacz nagranie i zdjęcia:

Jaguarundi
undefined

Źródło: national-geographic.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami