Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Wyjątkowa salamandra w polskich lasach. Wszystko za sprawą defektu
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 13.04.2024 16:13

Wyjątkowa salamandra w polskich lasach. Wszystko za sprawą defektu

salamandra
Fot. Facebook/Lasy Państwowe

Lasy Państwowe opublikowały na swoim profilu na Facebooku post o niezwykle ciekawym okazie. Wyjątkowego płaza dostrzeżono na terenie polskich lasów i szybko wzbudził nie lada sensację, a wszystko za sprawą defektu na ciele salamandry. To kolejny przykład osobnika albinotycznego w naszym kraju.

W polskich lasach zaobserwowano wyjątkowy okaz salamandry plamistej

Na profilu Lasów Państwowych opublikowano post dotyczący bardzo ciekawego odkrycia z udziałem płaza. Pracownicy Nadleśnictwa Dukla sfotografowali salamandrę plamistą, gdyż ich uwagę przykuł jej wyjątkowy wygląd.

Wszystko za sprawą defektu widocznego na ciele zwierzaka, które było pokryte licznymi, białymi plamami. Jak się okazało, odnaleziona salamandra to przedstawicielka albinosów. 

Tragiczny finał spaceru z psem. Padły strzały, zwierzaka nie udało się uratować Znaleziony w ogrodzie kot różnił się od dachowców. Nigdy nie powinien być złapany

Czym jest albinizm?

Albinizm, czyli inaczej bielactwo to uwarunkowane genetycznie zburzenie pigmentacji, które występuje zarówno u ludzi jak i u zwierząt. Przejawia się brakiem pełnowartościowej melaniny, czyli barwnika występującego w skórze, piórach, sierści czy włosach. 

Na ciele albinosa możemy zaobserwować białe plamy. Takie ubarwienie, choć stanowi o wyjątkowości osobnika, jest dużym obciążeniem w życiu codziennym. Znacznie trudniej jest mu ukryć się przed innymi zwierzętami stanowiącymi dla niego zagrożenie, a co za tym idzie przeżyć. 

Należy również wspomnieć, że albinosi poza białym ubarwieniem mają problemy ze wzrokiem, a ich oczy są zwykle w czerwonym kolorze. Widoczne są tylko naczynia krwionośne wskutek deficytu należnego barwnika w tęczówce.

Przypomnijmy historię niezwykłej albinotycznej Kokosanki

Przedstawiciele Lasów Państwowych w zamieszczonym poście na Facebooku przypominają historię Kokosanki z gdańskiego ZOO, która konkuruje o miano pingwina roku w międzynarodowym plebiscycie. 

Kokosanka to afrykański pingwin, który również jest albinoskim przedstawicielem zwierząt. Wyjątkowość tego uroczego nielota polega na tym, że dotychczas to jedyny taki przypadek w ogrodach zoologicznych na świecie. Nieco więcej na temat Kokosanki opowiadamy tutaj. Dodatkowo możecie wziąć udział w zagadce przygotowanej przez ZOO w Gdańsku.