Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Wszyscy w Dolinie Pięciu Stawów patrzyli tylko tam. Pojawiły się całą rodziną
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 14.06.2024 12:17

Wszyscy w Dolinie Pięciu Stawów patrzyli tylko tam. Pojawiły się całą rodziną

niedźwiedź
Fot. TikTok/tatry_official

Do sieci trafiło nagranie prezentujące licznie zgromadzonych turystów w okolicy Doliny Pięciu Stawów. Wszystko za sprawą zwierzęcej rodzinki, która swoją obecnością postanowiła dostarczyć nieco uciechy siedzącym po drugiej stronie jeziora obserwatorom.

Niedźwiedzia rodzina na terenie Doliny Pięciu Stawów

Na jednym z portali społecznościowych opublikowany został film ukazujący dość nietypowe zdarzenie z udziałem zwierząt. Sytuacja miała miejsce w Tatrach, a dokładniej na terenie Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Zgromadzona licznie publiczność w postaci turystów wypoczywających w tym czasie w polskich górach z zaciekawieniem obserwowała oraz filmowała poczynania niedźwiedziej rodzinki. Najprawdopodobniej samica i jej 3 pociechy przywędrowały nad zbiornik wodny w celu ugaszenia pragnienia, penetrując tamtejszy, wciąż ośnieżony teren. Niecodzienny widok dostarczył niemałej rozrywki, przebywającym w okolicy miłośnikom gór. Obserwujący mogli podziwiać dzikie zwierzęta ze spokojem, gdyż znajdowały się dokładnie po drugiej stronie dość sporego jeziora, co pozwoliło na zachowanie bezpiecznej odległości.

@tatry_official Niedźwiedzia rodzina. 🐻🐻🐻 🐻 📍Dolina Pięciu Stawów Polskich #tatry_official ♬ Teddy Bears Picnic - Henry Hall
Marzena Kipiel-Sztuka nie żyje. Już wiadomo, co stało się z jej ukochanym psem W poznańskim ZOO przyszło na świat wyjątkowe zwierzę. Nie wiadomo, jakiej jest płci

Niedźwiedź brunatny - podstawowe informacje

Niedźwiedź brunatny jest nie tylko największym drapieżnikiem występującym na terenie Polski, ale także niewątpliwym symbolem Tatrzańskiego Parku Narodowego. Góry stanowią idealne środowisko dla tych potężnych rozmiarów zwierząt, których masa w zależności od płci może wynosić od 95 do nawet 390 kg. Bezkresne polany, gęste lasy, oraz górskie strumyki to coś, co niedźwiedzie lubią najbardziej. 

Podstawowym pożywieniem drapieżników są przede wszystkim rośliny runa leśnego, pędy oraz miód. Niedźwiedzie potrafią rozpędzić się do prędkości 50 km/h. Zwykle największą aktywność przejawiają za dnia, lecz sytuacja jest zgoła inna, gdy w ich niedalekiej odległości znajdują się tereny zamieszkałe przez ludzi — wtedy żerują głównie nocą.

niedźwiedź
Fot. Canva/twildlife

Wspólnie chrońmy niedźwiedzie

Niedźwiedzie brunatne w Tatrach są objęte ścisłą ochroną gatunkową. Po polskiej stronie gór znajduje się zaledwie kilkanaście osobników, po słowackiej około 40. TPN w Polsce oraz TANAP w Słowacji swoimi działaniami starają się chronić siedliska zwierząt, strzegąc je od negatywnego wpływu rozwijającej się z roku na rok turystyki. 

Synantropizm to jedno z największych współczesnych zagrożeń dla tego gatunku. Jest to zjawisko wykorzystywania obecności człowieka do zaspakajania własnych potrzeb, głównie żywieniowych. Dokarmianie dziko żyjących zwierząt nierzadko prowadzi do długotrwałych zmian ich zachowań, co negatywnie wpływa na panujący ekosystem. Aby przyszłe pokolenia także mogły cieszyć się widokiem tych wyjątkowych stworzeń w ich naturalnym środowisku, należy o tym pamiętać, nie dokarmiać zwierząt i nie wyrzucać jedzenia w miejscach, które nie są do tego przeznaczone.

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?