Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Dziury w ziemi w Tatrach świadczą o jednym. Wiecie, kto je kopie? Leśnicy podpowiadają
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 30.04.2024 12:36

Dziury w ziemi w Tatrach świadczą o jednym. Wiecie, kto je kopie? Leśnicy podpowiadają

nory w ziemi
Fot. facebook.com/ Tatrzański Park Narodowy

Tatry są miejscem życia wielu interesujących zwierząt. Dzięki leśniczym pracującym na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego możemy poznać ich dziwne zwyczaje. Tym razem pokazali oni intrygujące dziury w ziemi. Tylko jedno stworzenie mogło je wykopać o tej porze roku.

Pracownicy parku sprawują opiekę nad dzikim zwierzętami

Tatrzański Park Narodowy, znany także jako TPN to park znajdujący się w polskiej części Tatr. Założony w 1954 roku, obejmuje obszar około 211 kilometrów kwadratowych. Miejsce to słynie z malowniczych krajobrazów alpejskich, różnorodnej flory i fauny oraz unikalnych formacji geologicznych. Jest również domem i schronieniem dla wielu zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt. 

Dzięki czujnej pracy leśników, którzy podczas pokonywania wielu kilometrów kontrolują stan fauny i flory możemy przyglądać się wielu ciekawym zachowaniom, jakie prezentują mieszkające na terenie TPN zwierzęta. Wiosna, która w górach charakteryzuje się jeszcze mocno zalegającym śniegiem, jest szczególnym czasem dla wielu z nich. 

Zamyślona Wrotka z nostalgią patrzy w dal. Wciąż czeka na Czarta Golden retriever podszedł do pudła. Jakie było jego zdziwienie, gdy zobaczył co jest w środku

Intrygujące ślady na śniegu

Pracownicy TPN na swoim profilu zamieścili niezwykłe zdjęcia. Możemy zobaczyć na nich dziury w ziemi. Takie ślady swojej obecności mogły zostawić tylko endemiczne zwierzęta, które przetrwały wiele milionów lat. Świstaki tatrzańskie to najrzadziej występujące kręgowce w Polsce.

Zwierzęta te całą zimę spędzają, śpiąc w głęboko wykopanych i urządzonych przez siebie norach. W czasie snu gryzonie te wybudzają się regularnie, średnio co 3 tygodnie, aby wydalić mocz lub jeśli temperatura w tunelach zanadto spadnie, aby zakopać się jeszcze głębiej. Co ciekawe, potrafią stracić na tych czynnościach nawet  do 90% uzbieranych zapasów tłuszczu.

To ważny czas dla świstaków i innych zwierząt zagrożonych wyginięciem

Zazwyczaj widoczne latem i jesienią gryzonie charakteryzują się bardzo wydatnym brzuszkami. Świstaki wybudzone ze snu na wiosnę mogą być mocno wychudzone. Ich masa bywa niższa nawet o dwie trzecie niż przed hibernacją. Osłabione po zimie zwierzęta muszą dużo jeść, aby odbudować swoją tkankę tłuszczową. Na przełomie kwietnia i maja rozpoczyna się ich okres rozrodczy. W Tatrach stworzenia te są objęte ścisłą ochroną. Z powodu ich niewielkiej liczebności każdy nowy osobnik jest niezwykle ważny dla przetrwania gatunku.

świstak
świstak fot. canva.com/ Elles Rijsdijk

Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego w swoim poście apelują również do turystów, aby nie zakłócali spokoju zwierząt i mieli na uwadze, że wiosna to szczególny czas dla wielu z nich. Swoje gody rozpoczynają zagrożone wyginięciem cietrzewie, siwerniaki, czeczotki i podróżniczki. W maju wiele samic wydaje na świat młode. To również ważny czas dla niedźwiedzi. Czujne i niewahające się zaatakować w przypadku zagrożenia niedźwiedzie mamy przemieszczają się wraz ze swoim potomstwem po leśnych ścieżkach. Dlatego leśnicy proszą o zachowanie czujności i rozwagi podczas poruszania się po domu należącym do dzikich zwierząt.