Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Krab spacerujący po roślinach na łące? Niewiele się pomylisz, prawda okazała się jednak zupełnie inna
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 14.06.2023 10:21

Krab spacerujący po roślinach na łące? Niewiele się pomylisz, prawda okazała się jednak zupełnie inna

Pająk na roślinie
unsplash/JillWellington, facebook/Lasy Państwowe

Wycieczka do lasu, parku lub własnego ogródka może owocować ciekawymi spotkaniami. Wystarczy nieco wyostrzyć zmysły i zacząć uważniej obserwować życie dziejące się na roślinach, by dostrzec… skorupiaki? Fotografia opublikowana przez Lasy Państwowe wywołała niemałe zaskoczenie. Są duże szanse, że napotkasz zwierzaka przechadzającego się po liściach, który swoim wyglądem przypomina kraba w pomarańczowe paski. 

Krabo-podobne stworzenia nie należą do rzadkości. To, że ich nie dostrzegamy nie znaczy, że nie żyją obok nas. Wręcz przeciwnie, nietypowe bezkręgowce mogą kryć się w najbliższej okolicy!

Trochę pająk, trochę krab... Czym jest zwierzę zaobserwowane na łące?

Pracownicy Lasów Państwowych za pośrednictwem mediów społecznościowych podzielili się ze swoimi obserwatorami leśną ciekawostką dotyczącą “krabów” napotkanych na łące. Ukośnikowate (Thomisidae) to rodzina pająków licząca ponad dwa tysiące gatunków. Wiele z nich można spotkać w naszym klimacie. Ta nietypowa grupa zwierząt z biologicznego punktu widzenia należy do pająków. Wizualnie zdecydowanie bardziej przypominają kraby. 

Dwie pierwsze pary odnóży są przekształcone w chwytne szczypce i pełnią dokładnie taką samą funkcje jak u krabów - służą do chwytania ofiar. Jakby tego było mało, pająki należące do rodziny ukośnikowatych mają w zwyczaju poruszać się bokiem, dokładnie tak jak zwierzęta, które przypominają. 

Sezon na truskawki w pełni. Czy psy mogą jeść truskawki? Jest 1 warunek, o którym nie wolno zapomnieć

Uzbrojone i jadowite. Jest się czego bać?

Ukośnikowate w wielu kwestiach nie przypominają dobrze znanych każdemu pająków. Zwierzęta należące do tej rodziny nie wytwarzają sieci z których mogłyby budować pajęczyny lub kokony. Na ofiary polują aktywnie, chwytając je w szczypce a następnie uśmiercają jadem. Trucizna, którą produkują bardzo skutecznie uśmierca owady. 

Nie ma sensu jednak obawiać się spotkania z tymi niecodziennymi stworzeniami. Dla człowieka oraz innych większych zwierząt są zupełnie niegroźne. Przede wszystkim ze względu na swoje niewielkie rozmiary. 

Małe, nietypowe i bardzo ważne dla środowiska

Rola bezkręgowców w przyrodzie jest bardzo często niedoceniana. Warto wiedzieć, że mnogość różnych gatunków, nazywana również bioróżnorodnością, sprawia, że lepiej funkcjonują całe ekosystemy. Im więcej różnych gatunków w danym środowisku, tym lepiej. Świadczy to o dobrej kondycji obszaru na którym bytują zwierzęta. 

Dlatego spotkania z krabami spacerującymi po roślinach powinniśmy traktować jako dobry znak i wspaniałą przygodę!

Źródło: Lasy Państwowe, insektarium.net

Wyszło na jaw, że serce Igi Światek skradł ktoś wyjątkowy. Niestety jest to nieodwzajemniona miłość
Iga Świątek
Niedawno Iga Świątek po raz trzeci sięgnęła po wygraną w prestiżowym turnieju Rolanda Garrosa. Utalentowana polska tenisistka jest na ustach wszystkich miłośników sportu na całym świecie. Zupełnie nie ma się co dziwić, bo kolejne sukcesy, jakie osiąga w swojej karierze, tylko potwierdzają jej wielki talent. Okazuje się, że motorem napędowym do działania jest miłość do zwierząt, a zwłaszcza kotów.Choć Iga Świątek nie ucieka od rozmów z dziennikarzami, a nawet sama chętnie wdaje się w dyskusje z internautami w swoich social mediach, znacznie częściej zamykają się one w tematyce sportowej. Okazuje się jednak, że tenisistka opowiedziała o wyjątkowym członku rodziny, który totalnie skradł jej serce. Tego mogą o niej nie wiedzieć nawet najwierniejsi fani.
Czytaj dalej
Brud, smród i masa kołtunów. Z winy właścicieli Abi ledwo mogła chodzić, aż ciężko rozpoznać, co to za rasa
Skrajnie zaniedbana suczka
Pod opieką Kaliskiego Stowarzyszenia Pomocy Dla Zwierząt Help Animals znalazła się skrajnie zaniedbana suczka. Zwierzę z trudem mogło chodzić ze względu na przerośnięte pazury i sfilcowaną sierść, do której przyklejone były odchody. Właścicielka zdawała się być zaskoczona decyzją o interwencyjnym odebraniu pupila."Interweniowaliśmy na jednej z posesji w Kaliszu. Nie pamiętamy, abyśmy z tego typu sytuacją mieli do czynienia" - przekazali przedstawiciele Help Animals, zdradzając szczegóły interwencji za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Czytaj dalej