Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Wstrząsające odkrycie. W zamrażalniku ukrywał skórę rysia z Puszczy Knyszyńskiej
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 26.03.2021 01:00

Wstrząsające odkrycie. W zamrażalniku ukrywał skórę rysia z Puszczy Knyszyńskiej

Skóra z rysia
policja.gov.pl

undefined

Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie internetowej Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku, funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą ustalili, że w jednym z domów w powiecie białostockim mogą znajdować się nielegalne trofea zwierząt. 

Trzymał w zamrażalniku skórę rysia

Podejrzenia stróżów prawa potwierdziły się pod koniec styczni br. wraz z przeprowadzeniem czynności w miejscu zamieszkania 47-letniego mieszkańca Białegostoku. W zamrażalce znaleziono skórę dzikiego zwierzęcia prawdopodobnie rysia.

Nielegalne trofeum, które pierwotnie było przetrzymywane w foliowym worku na dnie zamrażalnika, zostało zabezpieczone i przekazane do badania biegłemu z zakresu ochrony przyrody gatunków i zwierząt. Jak ustalili śledczy, odnalezione szczątki należą do rysia euroazjatyckiego żyjącego ówcześnie w Puszczy Knyszyńskiej. 

- Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie wczoraj zarzutu 47-letniemu właścicielowi posesji. Mężczyzna jest podejrzany o bezprawne posiadanie i przetrzymywanie trofeum w postaci skóry rysia euroazjatyckiego - czytamy w komunikacie na stronie internetowej Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO:

Kłusownictwo główną przyczyną wymierania gatunków zwierząt

Należy nadmienić, iż ryś euroazjatycki jest jednym z największych drapieżników w Europie, który otarł się o granicę wyginięcia i wciąż pozostaje krytycznie zagrożony w niektórych obszarach. W Polsce znajduje się pod ścisłą ochroną gatunkową, co jednak najwyraźniej nie powstrzymuje kłusowników przed łamaniem prawa. 

Mężczyźnie postawiono zarzut z paragrafu 2 artykułu 52 Prawa łowieckiego, który głosi: „kto wchodzi w posiadanie bezprawnie pozyskanej tuszy lub trofeów zwierząt łownych podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”. Jak wynika z informacji przedstawionych przez białostocką redakcję "Wyborczej", 47-latek jest myśliwym.

– Policjanci ustalają teraz, w jaki sposób mężczyzna zdobył skórę zwierzęcia – informuje Policja.

Naukowcy badający populację rysi w Polsce szacują, że na terenie kraju występuje zaledwie około 200 przedstawicieli tego gatunku, z czego 40 osobników zamieszkuje Podlasie, a kilkanaście Puszczę Knyszyńską.

Zobacz zdjęcie:

image-1808471414-1616774286.jpg
x