Swiatzwierzat.pl
Skóra z rysia

policja.gov.pl

Wstrząsające odkrycie. W zamrażalniku ukrywał skórę rysia z Puszczy Knyszyńskiej

26 Marca 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Na terenie powiatu białostockiego, w jednym z domów, policjanci znaleźli nielegalne trofeum łowieckie. W miejscu zamieszkania 47-letniego mężczyzny znajdowała się skóra prawdopodobnie rysia euroazjatyckiego z Puszczy Knyszyńskiej. Ukrywana była w foliowym

undefined

Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie internetowej Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku, funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą ustalili, że w jednym z domów w powiecie białostockim mogą znajdować się nielegalne trofea zwierząt. 

Trzymał w zamrażalniku skórę rysia

Podejrzenia stróżów prawa potwierdziły się pod koniec styczni br. wraz z przeprowadzeniem czynności w miejscu zamieszkania 47-letniego mieszkańca Białegostoku. W zamrażalce znaleziono skórę dzikiego zwierzęcia prawdopodobnie rysia.

Nielegalne trofeum, które pierwotnie było przetrzymywane w foliowym worku na dnie zamrażalnika, zostało zabezpieczone i przekazane do badania biegłemu z zakresu ochrony przyrody gatunków i zwierząt. Jak ustalili śledczy, odnalezione szczątki należą do rysia euroazjatyckiego żyjącego ówcześnie w Puszczy Knyszyńskiej. 

- Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie wczoraj zarzutu 47-letniemu właścicielowi posesji. Mężczyzna jest podejrzany o bezprawne posiadanie i przetrzymywanie trofeum w postaci skóry rysia euroazjatyckiego - czytamy w komunikacie na stronie internetowej Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO:

Kłusownictwo główną przyczyną wymierania gatunków zwierząt

Należy nadmienić, iż ryś euroazjatycki jest jednym z największych drapieżników w Europie, który otarł się o granicę wyginięcia i wciąż pozostaje krytycznie zagrożony w niektórych obszarach. W Polsce znajduje się pod ścisłą ochroną gatunkową, co jednak najwyraźniej nie powstrzymuje kłusowników przed łamaniem prawa. 

Mężczyźnie postawiono zarzut z paragrafu 2 artykułu 52 Prawa łowieckiego, który głosi: „kto wchodzi w posiadanie bezprawnie pozyskanej tuszy lub trofeów zwierząt łownych podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”. Jak wynika z informacji przedstawionych przez białostocką redakcję "Wyborczej", 47-latek jest myśliwym.

– Policjanci ustalają teraz, w jaki sposób mężczyzna zdobył skórę zwierzęcia – informuje Policja.

Naukowcy badający populację rysi w Polsce szacują, że na terenie kraju występuje zaledwie około 200 przedstawicieli tego gatunku, z czego 40 osobników zamieszkuje Podlasie, a kilkanaście Puszczę Knyszyńską.

Zobacz zdjęcie:

image-1808471414-1616774286.jpg

x

  • Schorowany, bezdomny kot zapukał do okna kobiety. Była jego jedynym ratunkiem

  • W katowickiej Fabryce Porcelany zaginął york. Na znalazcę czeka wysoka nagroda

  • Owczarek zaczął szczekać w lesie jak opętany. Dzięki swojej czujności uratował ludzkie życie

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Europa bez futer, fot. screen z kampanii społecznej organizacji Otwarte Klatki

Pozostałe

Europa bez futer? To możliwe! Rusza zbiórka podpisów pod petycją

Czytaj więcej >

Pozostałe

Zwierzak panicznie boi się burzy i piorunów - jak go uspokoić?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Dlaczego komary latają w pobliżu naszych uszu?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Wakacje ze zwierzętami? Internauci podzieleni, padają zaskakujące argumenty

Czytaj więcej >

Pozostałe

Co wabi kleszcze? Jeden przedmiot przyciąga je jak magnes

Czytaj więcej >

Pozostałe

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Europie. Czy mamy powody do obaw?

Czytaj więcej >