Swiatzwierzat.pl Koty Wołasz kota po imieniu? Popełniasz znaczący błąd
pixabay/MelaniMarfeld

Wołasz kota po imieniu? Popełniasz znaczący błąd

28 maja 2023
Autor tekstu: Klaudia Piechocka

Koty lubią chodzić własnymi drogami, a zdobycie ich zaufania nie jest prostą sprawą. Przywołanie pupila po imieniu często kończy się niepowodzeniem. Jak zatem zwrócić uwagę mruczka?

Francuscy naukowcy zadali sobie pytanie - co zrobić, by zwiększyć szanse na komunikację z kotem, który nas nie zna? Okazuje się, że to wcale nie takie łatwe jak mogłoby się wydawać.

Eksperyment w kociej kawiarni

Dwoje francuskich naukowców z Universite Paris Nanterre postanowiło zagłębić się w kocie myśli. Charlotte de Mouzon i G é rard Leboucher wybrali się do dwóch kocich kafejek- w Bordeaux i Tuluzie.

W badaniu wzięło udział 12 kotów. Polegało ono na poznaniu preferencji kotów w kontakcie z nieznanym człowiekiem . Naukowcy zbadali cztery różne sposoby interakcji: głosową, wizualną, głosowo-wizualną oraz kontrolną, polegającą na braku zainteresowania.

W trakcie eksperymentu jeden z badaczy siedział nieruchomo i jedynie nagrywał reakcje kotów na poszczególne zachowania.

Wyprowadzili się do nowego domu, gdzie kot nie był im już potrzebny. Został sam, ale nie wszystko stracone

Zaskakujące wyniki badania

Naukowcy założyli, że koty wykażą największe zainteresowanie obcym człowiekiem, który spróbuje nawiązać z nimi relację z pomocą głosu.

Podczas analizowania nagrań, zespół odkrył, że sposób komunikacji znacznie wpłynął, na czas którego koty potrzebowały, by zbliżyć się do nieznajomego człowieka. Zwierzęta znacznie szybciej wchodziły w interakcję z komunikacją wizualną i głosowo-wizualną. Ponadto sposób komunikacji miał znaczny wpływ na machanie ogonem. Znacznie mocniej poruszały nim podczas próby kontrolnej, która polegała na braku komunikatów, co wskazało naukowcom, że czuły się w tej sytuacji mniej komfortowo. Podobny wynik był również w przypadku komunikacji głosowej.

Wbrew przewidywaniom, okazało się, że komunikacja wizualna jest bardziej atrakcyjna dla kotów niż głosowa. Autorzy spekulują, że obserwacje podczas badania mogą służyć jako podstawa do lepszego poznania interakcji kot-człowiek.

Jak zwracać się do kota?

W trakcie badania koty były bardziej zainteresowane obcą osobą, gdy wyciągnęła do nich rękę i podniosła wzrok. Dodatkowe komunikaty głosowe pogorszyły reakcję zwierząt.

Na podstawie obserwacji można stwierdzić, że najlepiej komunikować się z kotem za pomocą gestów i spojrzenia, ewentualnie dodając do nich komunikaty głosowe. Wołanie po imieniu nie jest najefektywniejszym sposobem porozumiewania się ze zwierzęciem, a czasem powodować może nawet jego dyskomfort.

Źródło: national-geographic.pl, phys.org

Loki został wybrany spośród setek bezpańskich psów. Nigdy nie zapomną, co zrobił w drodze do nowego domu
Budowlańcy znaleźli w rurze kanalizacyjnej psa, nie był tam sam. To jednak nie koniec niespodzianek
Obserwuj nas w
autor
Klaudia Piechocka
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy