Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Więzienie za dobroć? Ratownikom zwierząt grozi surowa kara
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 22.06.2022 16:59

Więzienie za dobroć? Ratownikom zwierząt grozi surowa kara

Podopieczny APA
Biuro Obrony Zwierząt APA w Częstochowie

Biuro Obrony Zwierząt APA w Częstochowie znalazło się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Po przeszło dekadzie ratowania chorych, rannych i porzuconych zwierząt organizacja pozostała bez środków. Wolontariuszom grozi wyrok sądowy za nieopłacenie kliniki weterynaryjnej.

W ostatnim czasie jedna z naszych Czytelniczek napisała do redakcji wiadomość, do której dołączyła link do zbiórki na portalu ratujemyzwierzaki.pl. Dotyczył on dramatycznej sytuacji finansowej jednej z organizacji zajmujących się pomocą zwierzętom.

Do więzienia za ratowanie zwierząt

Biuro Ochrony Zwierząt APA w Częstochowie, która od ponad 10 lat prowadzi skuteczne działania pomocowe dla zwierząt z województwa śląskiego i okolic, apeluje o pomoc. Chociaż organizacja od dłuższego czasu borykała się z problemami finansowymi, teraz sytuacja stała się na tyle poważna, że wolontariuszkom grozi wyrok skazujący i kara pozbawienia wolności.

244745092 6197435110298187 4806089372046706167 n

Trzy kobiety, które ratują rocznie setki stworzeń i nikomu nie odmawiają pomocy, zostały bez środków na utrzymaniu 50 psów i ponad setki kotów. Komornik zajął konto bankowe na kwotę 10 tysięcy tytułem zaległości. Brakuje im pieniędzy na spłacenie klinik weterynaryjnych, w których leczyły i operowały podopiecznych. - Wierzyłyśmy w deklaracje „ratujcie – pomożemy". Teraz od początku roku jesteśmy ze wszystkim same, a pomaga nam jedynie malutka garstka osób, które co jakiś czas przysyłają karmę dla naszych podopiecznych, która jest kroplą w morzu potrzeb. Od dawna alarmujemy, że jest nam bardzo ciężko, choć to delikatnie powiedziane - wyjaśnia Biuro Ochrony Zwierząt APA w Częstochowie.

content 38b7c314-f6ca-41a7-ba94-25c76b703d53

Jedna z klinik współpracujących z APA postawiła sprawę jasno: albo wolontariuszki prześlą dowód wpłaty do czwartku (23 czerwca), albo w piątek gabinet zawiadomi prokuraturę o wyłudzeniu. Ratowniczki zwierząt przyznają, że najgorsze w zaistniałej sytuacji są długofalowe konsekwencje skazania przez sąd.

- Jesteśmy trzy i każda z nas pracuje w zawodzie wymagającym niekaralności. Jeśli nie zapłacimy, każda z nas straci pracę i wtedy nie tylko naszym podopiecznym grozi olbrzymie niebezpieczeństwo, ale i nasze rodziny zostaną bez środków do życia [...] Co się stanie z tymi wszystkimi zwierzętami w większości hospicyjnymi, gdy stracimy pracę? - zastanawiają się wolontariuszki.

content f3950836-54b4-4ee3-a807-44f0063403e5

Ile wynosi miesięczny koszt samego utrzymania podopiecznych?

Biuro Ochrony Zwierząt APA w Częstochowie podkreśla, że pomimo fatalnej sytuacji finansowej wolontariuszki nigdy nie wyłudzały pieniędzy oraz nie organizowały zbiórek. Większość zarobionych przez nie pieniędzy wydawały na czworonożnych podopiecznych, ledwo wiążąc koniec z końcem.

- Zawsze chciałyśmy być uczciwe. Być przyzwoite i uczciwe - zapewniają.

undefined

Z danych przedstawionych w treści zbiórki wynika, że miesięczny koszt utrzymania podopiecznych organizacji, ograniczający się wyłącznie do karmy i żwirku z pominięciem karmy specjalistycznej dla części zwierząt, to dokładnie 11900 zł. To jednak nie koniec kosztów, jakie ponoszą ratowniczki.

- Lekarzom w Częstochowie winne jesteśmy 11 tysięcy. Hotelowi dla zwierząt nie płacimy już od kilku miesięcy i mamy zabrać psy. Ostatnio ratowana Lisia z wnętrznościami na wierzchu, płatność faktury do piątku: 2900. Miesięczny koszt pobytu kilku z naszych psów w hotelu to 1500 zł. Zalegamy za kilka miesięcy - wymieniono w poście.

Potrzebna natychmiastowa pomoc

Wielokrotnie nagłaśnialiśmy już kampanie społeczne poruszające problematykę praw zwierząt, m.in. walkę z porzucaniem psów i kotów w sezonie urlopowo-wakacyjnym czy hodowlą przemysłową zwierząt gospodarskich. Nie odwracamy wzroku od krzywdy innych stworzeń i pragniemy promować akcje mające na celu poprawę ich dobrobytu.

Razem mamy większą siłę, dlatego i tym razem ponownie liczymy na Wasze wsparcie, zwłaszcza, że sytuacja jest bardzo poważna.

content bfc95a36-08ac-4c78-a8f7-9e49aec59bc3

Każdy i każda z nas może pomagać zwierzętom, by świat stał się dla nich przyjaźniejszym miejscem – mogą być to zarówno małe rzeczy, jak i większe. Dlatego zwracamy się z gorącą prośbą do wszystkich ludzi o dobrych sercach o wsparcie zbiórki, która umożliwi dalsze ratowanie naszych "braci mniejszych". LINK ZNAJDUJE SIĘ TUTAJ.

Wszystkim, którzy zdecydują się wpłacić chociażby symboliczną kwotę, dziękujemy w imieniu potrzebujących zwierząt.

content b213fbfa-76bb-47ae-8e4a-38d90aadd29c

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: ratujemyzwierzaki.pl, facebook/Biuro Obrony Zwierząt APA