Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Po czym poznać, że pies umiera? 10 objawów nadchodzącej śmierci
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 21.06.2022 21:22

Po czym poznać, że pies umiera? 10 objawów nadchodzącej śmierci

Starszy pies
pixabay/medienluemmel

Śmierć ukochanego zwierzaka to zazwyczaj moment emocjonalnej próby dla właściciela oraz całej rodziny. Jak przygotować się na odejście pupila i po czym poznać, że Wasza wspólna przygoda na tym świecie niedługo dobiegnie końca? Organizm psa na kilka, kilkanaście godzin przed śmiercią wysyła specyficzne sygnały.

Niestety, nic w życiu nie trwa wiecznie, a upływu czasu póki co nie jesteśmy w stanie zatrzymać. Wiele osób unika tematu śmierci i na co dzień stara się oddalić od siebie myśli o tym, że finalnie dotknie ona każdego z nas i naszych bliskich, w tym czworonożnych przyjaciół.

Spójrzmy jednak prawdzie w oczy - każdy żywy organizm, od swego naturalnego początku czyli narodzin podlega tym samym procesom biologicznym prowadzącym nieubłaganie do śmierci. Czy można ją przewidzieć? W tym wpisie wyjaśniamy, po czym rozpoznać, że wkrótce Ty i Twój psi kumpel będziecie musieli się pożegnać.

Czas umierać, czyli zachowanie psa przed śmiercią

Przywiązanie i smutek związany z odejściem pupila to bardzo trudne emocje, których nie należy się wstydzić. Nie ma co ukrywać, że widok futrzastego przyjaciela na łożu śmierci boli równie mocno, co przy stracie bliskich osób. O ile śmierć psa wynika z przyczyn naturalnych, a więc jest konsekwencją choroby czy podeszłego wieku, a nie dochodzi do niej w tragicznych okolicznościach, np. na skutek wypadku drogowego czy katastrofy środowiskowej, opiekun jest w stanie rozpoznać 10 najpowszechniejszych objawów świadczących o tym, że niebawem nastąpi nieuniknione.

Na jakie zachowania powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, zanim ukochany zwierzak wyda z siebie ostatni oddech?

  1. Utrata apetytu

  2. Nietrzymanie moczu i kału

  3. Utrata energii i osłabienie

  4. Apatia i brak zainteresowania

  5. Drgawki

  6. Bladość dziąseł 

  7. Nadmierne poszukiwanie kontaktu 

  8. Utrata koordynacji

  9. Trudności z oddychaniem

  10. Drażliwość

Czy psy idą do nieba?

Odpowiedzi na powyższe pytanie szukają przede wszystkim ci, dla których zwierzęta domowe, psy, koty czy inne pupile, traktowani są jak pełnoprawni członkowie rodziny. Czy więzi duchowe, jakimi są połączone z ludźmi, gwarantuje im miejsce na niebiańskiej chmurce?

Mimo, iż nie ma dowodów na istnienie duszy u psów, a w Biblii nie pojawiają się żadne wzmianki o niebie jako miejscu dla psów czy innych zwierząt, warto wierzyć, że nasi czworonożni przyjaciele są przepełnieni empatią i całkowicie wolni od grzechu. Dlatego nasza odpowiedź to "tak, oczywiście!".

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: onet.pl, myanimals.com.pl