Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Wierni zbierają się na specjalne błogosławieństwo zwierząt. Taka msza zdarza się tylko raz w roku
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 04.10.2022 11:19

Wierni zbierają się na specjalne błogosławieństwo zwierząt. Taka msza zdarza się tylko raz w roku

pixabay/kisistvan77

Nie da się ukryć, że zwierzęta zazwyczaj zajmują szczególne miejsce w sercu swojego opiekuna. 4 października każde z nich obchodzi swoje święto, jakim jest Światowy Dzień Zwierząt. Chociaż celebracja jest już kwestią indywidualną, to niektórzy wierni zbierają się przed kościołami na specjalne błogosławieństwo zwierząt. Widok niektórych pupili potrafi zaskakiwać.

Światowy Dzień Zwierząt obchodzimy 4 października. Każdy właściciel może obchodzić to święta ze swoim pupilem w sposób najbardziej dla nich odpowiedni. Okazuje się, że istnieje nawet specjalne błogosławieństwo, którego zwierzętom może udzielić kapłan. 4 października obchodzimy bowiem wspomnienie św. Franciszka z Asyżu, który jest uważany za patrona zwierząt, przyrody, a obecnie – także ekologii.

Wierni zbierają się na specjalnie błogosławieństwo zwierząt

Przyjęło się, że w niektórych parafiach w niedzielę poprzedzającą uroczystość św. Franciszka z Asyżu przed kościoła odbywa się specjalna liturgia błogosławieństwa zwierząt. Niewątpliwie dla ludzi wierzących nabożeństwo ze swoim ukochanym zwierzakiem u boku to szczególne przeżycie. Co więcej, księża mają specjalną modlitwę, którą mogą odprawić w tym ważnym dla właścicieli zwierząt dniu.

Podczas niej kieruje się prośby do Boga o zdrowie i życie wieczne zarówno dla ludzi, jak i ich zwierzęcych przyjaciół. Oprócz tego, wyraża się wdzięczność dla Stwórcy, dzięki któremu pojawiły się one na świecie.

Taka msza zdarza się tylko raz w roku

Nabożeństwo skierowane do naszych braci mniejszych jest już lokalną tradycją w wielu polskich miejscowościach, gdzie każdego roku obchody trwają w pierwszych dniach października. Parafie chętnie dzielą się w sieci zdjęciami z tego dnia. Jak widać na fotografiach zamieszczonych za pośrednictwem mediów społecznościowych, zgromadzeni nie ograniczają się tylko do psów i kotów.

Dzięki fotorelacjom możemy dowiedzieć się, że na błogosławieństwie pojawiły się również chociażby jaszczurki i chomiki. Po odprawieniu modlitwy oraz pokropieniu wodą święconą, pupile i ich właściciele mogli udać się do domów, aby dalej świętować ich dzień.

Nie zapominajmy, że zwierzęta są naszymi braćmi mniejszymi, którym winny jest szacunek i należyte traktowanie. Świat został stworzony nie tylko dla ludzi, ale dla wszystkich istot żyjących, dlatego naszym obowiązkiem jest dbać o ich dobrostan - nie tylko dzisiaj, ale zawsze, każdego dnia.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Tagi: Pies Kot