Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > 4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt
Emil Hoff
Emil Hoff 03.10.2021 02:00

4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt

BeFunky-collage - 2021-10-03T132045.060
Photo by Nam Anh on Unsplash

Światowy Dzień Zwierząt to święto ustanowione w 1925 r. w Berlinie przez entuzjastów przyrody, zoologii i życia blisko natury. Od 1929 r. obchodzone jest 4 października, kiedy w Kościele katolickim wspomina się św. Franciszka z Asyżu, patrona ekologii.

Światowy Dzień Zwierząt zaczęto obchodzić w Niemczech jako wyraz troski o dzikie stworzenia i zaniepokojenia szybką degradacją środowiska naturalnego. Obecnie święto ma charakter międzynarodowy i służy popularyzacji ochrony dzikich gatunków.

W Polsce pierwsze obchody Światowego Dnia Zwierząt miały miejsce w 1993 r., a w 2006 r. Sejm uchwalił, że 4 października obchodzony będzie jako Dzień Zwierząt.

Uświadamianie i działanie

Obecnie szacuje się, że ok. milion gatunków dzikich zwierząt jest zagrożony wyginięciem. To porażająca liczba. Tylko w ciągu ostatnich 50 lat liczba żyjących na Ziemi kręgowców (ssaków, ptaków, gadów, płazów, ryb) zmalała o ok. 68%.

Przy tak szybkim tempie niszczenia przyrody wydaje się, że niewiele zostanie dla przyszłych pokoleń, o ile współcześni ludzie nie zaczną traktować ochrony zwierząt i ich środowiska poważnie.

Dlatego 4 października, w Światowy Dzień Zwierząt, organizacje ekologiczne i obrońcy zwierząt starają się zrobić wszystko, by dotrzeć ze swym przekazem do jak najszerszego grona odbiorców. Organizowane są dni otwarte w schroniskach, pogadanki edukacyjne, akcje mające popularyzować wiedzę o zwierzętach i zagrożeniach, jakie niesie dla nich ekspansja człowieka.

Organizacja Naturewatch Foundation co roku przyznaje też nagrody dla działaczy na rzecz zwierząt, by nagłośnić ich osiągnięcia i zachęcić do naśladowania. W 2021 r. dwie główne nagrody zostały przyznane organizacjom afrykańskim: OIPA z Kamerunu, której członkowie zapewnili opiekę weterynaryjną tysiącowi osłów, oraz ANAW z Kenii, której działacze zdołali zaszczepić przeciw wściekliźnie cztery tysiące psów.

Jak Ty możesz pomóc zwierzętom?

Każde z nas może pomagać zwierzętom, zarówno dzikim jak i bezdomnym. Istnieje wiele sposobów niesienia pomocy. Trzeba podkreślić, że zwierzęta potrzebują pomocy przez cały rok, a nie tylko 4 października.

Poniżej prezentujemy kilka sposobów na to, jak pomóc zwierzakom w dzień ich święta i każdy inny dzień!

Adopcja wirtualna dzikiego zwierzęcia

Każde z nas może wpłacić cegiełkę na zachowanie zwierząt żyjących dziko w Polsce i na świecie. Organizacja World Wildlife Found (WWF) umożliwia wirtualną adopcję m.in. rysiów, fok i niedźwiedzi, ale też słoni i tygrysów. Pieniądze zostają przeznaczone na ochronę danego gatunku w jego naturalnym środowisku.

Pod tym linkiem możecie łatwo wirtualnie adoptować dzikiego zwierzaka i pomóc zachować ginący gatunek. W zakładce "Adoptuj" znajduje się pełna lista gatunków.

Adopcja realna psów i kotów

W Światowy Dzień Zwierząt wiele organizacji ułatwia adopcję czworonogów i organizuje np. dni otwarte w swoich schroniskach. Tak robi np. Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce (TOZ), najstarsza polska organizacja prozwierzęca. Zajrzyjcie na stronę lub facebookowy profil lokalnego oddziału TOZ, by dowiedzieć się więcej o zwierzakach, czekających na adopcję.