Swiatzwierzat.pl
BeFunky-collage - 2021-10-03T132045.060

Photo by Nam Anh on Unsplash

4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt

3 Października 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Światowy Dzień Zwierząt to święto ustanowione w 1925 r. w Berlinie przez entuzjastów przyrody, zoologii i życia blisko natury. Od 1929 r. obchodzone jest 4 października, kiedy w Kościele katolickim wspomina się św. Franciszka z Asyżu, patrona ekologii.

Światowy Dzień Zwierząt zaczęto obchodzić w Niemczech jako wyraz troski o dzikie stworzenia i zaniepokojenia szybką degradacją środowiska naturalnego. Obecnie święto ma charakter międzynarodowy i służy popularyzacji ochrony dzikich gatunków.

W Polsce pierwsze obchody Światowego Dnia Zwierząt miały miejsce w 1993 r., a w 2006 r. Sejm uchwalił, że 4 października obchodzony będzie jako Dzień Zwierząt.

BeFunky-collage - 2021-10-02T192147.733

Czemu koty reagują tak dziwnie na głaskanie u nasady ogona?

CZYTAJ DALEJ

Uświadamianie i działanie

Obecnie szacuje się, że ok. milion gatunków dzikich zwierząt jest zagrożony wyginięciem. To porażająca liczba. Tylko w ciągu ostatnich 50 lat liczba żyjących na Ziemi kręgowców (ssaków, ptaków, gadów, płazów, ryb) zmalała o ok. 68%.

Przy tak szybkim tempie niszczenia przyrody wydaje się, że niewiele zostanie dla przyszłych pokoleń, o ile współcześni ludzie nie zaczną traktować ochrony zwierząt i ich środowiska poważnie.

Dlatego 4 października, w Światowy Dzień Zwierząt, organizacje ekologiczne i obrońcy zwierząt starają się zrobić wszystko, by dotrzeć ze swym przekazem do jak najszerszego grona odbiorców. Organizowane są dni otwarte w schroniskach, pogadanki edukacyjne, akcje mające popularyzować wiedzę o zwierzętach i zagrożeniach, jakie niesie dla nich ekspansja człowieka.

Organizacja Naturewatch Foundation co roku przyznaje też nagrody dla działaczy na rzecz zwierząt, by nagłośnić ich osiągnięcia i zachęcić do naśladowania. W 2021 r. dwie główne nagrody zostały przyznane organizacjom afrykańskim: OIPA z Kamerunu, której członkowie zapewnili opiekę weterynaryjną tysiącowi osłów, oraz ANAW z Kenii, której działacze zdołali zaszczepić przeciw wściekliźnie cztery tysiące psów.

Jak Ty możesz pomóc zwierzętom?

Każde z nas może pomagać zwierzętom, zarówno dzikim jak i bezdomnym. Istnieje wiele sposobów niesienia pomocy. Trzeba podkreślić, że zwierzęta potrzebują pomocy przez cały rok, a nie tylko 4 października.

Poniżej prezentujemy kilka sposobów na to, jak pomóc zwierzakom w dzień ich święta i każdy inny dzień!

Adopcja wirtualna dzikiego zwierzęcia

Każde z nas może wpłacić cegiełkę na zachowanie zwierząt żyjących dziko w Polsce i na świecie. Organizacja World Wildlife Found (WWF) umożliwia wirtualną adopcję m.in. rysiów, fok i niedźwiedzi, ale też słoni i tygrysów. Pieniądze zostają przeznaczone na ochronę danego gatunku w jego naturalnym środowisku.

Pod tym linkiem możecie łatwo wirtualnie adoptować dzikiego zwierzaka i pomóc zachować ginący gatunek. W zakładce "Adoptuj" znajduje się pełna lista gatunków.

Adopcja realna psów i kotów

W Światowy Dzień Zwierząt wiele organizacji ułatwia adopcję czworonogów i organizuje np. dni otwarte w swoich schroniskach. Tak robi np. Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce (TOZ), najstarsza polska organizacja prozwierzęca. Zajrzyjcie na stronę lub facebookowy profil lokalnego oddziału TOZ, by dowiedzieć się więcej o zwierzakach, czekających na adopcję.

Pomaganie pomagającym

W Polsce i na świecie działa wiele organizacji, które zajmują się ochroną zwierząt, ich życia i praw. To ciężka, wymagająca praca, wymagająca nieustannych wydatków. Znajdźcie lokalną organizację ratującą zwierzaki i wspomóżcie ją cegiełką. Pomagając pomagającym, wspieracie zwierzęta.

Aktywizm

W Światowy Dzień Zwierząt organizacje prozwierzęce organizują marsze i manifestacje, domagając się m.in. nowelizacji Ustawy o ochronie zwierząt. W Warszawie o godz. 17:00 ma ruszyć wielki, wspólny marsz. Możecie wziąć w nim udział lub znaleźć podobne wydarzenie organizowane w Waszej okolicy.

Pod tym linkiem znajdziecie szczegółowe informacje nt. warszawskiego marszu.

Dobre praktyki na każdy dzień

Każdy, komu los zwierząt leży na sercu, powinien stosować dobre praktyki, które zmniejszają ich cierpienia. Należy np. zrezygnować z wizyt w cyrkach, które wykorzystują zwierzęta, nie używać kosmetyków testowanych na zwierzętach. Można też rozważyć rezygnację z jedzenia mięsa i produktów odzwierzęcych.

Decydując się na psa lub kota, należy raczej przygarnąć zwierzaka ze schroniska niż kupować u hodowcy.

Dobrym pomysłem jest pozostawianie nieco pożywienia dla bezdomnych psów i kotów, a także dokarmianie ptaków. Zimą nie zaszkodzi uchylić okno piwnicy, by np. koty mogły się w niej trochę ogrzać.

Reagujmy, nie czekajmy na innych

Przede wszystkim jednak należy zawsze reagować, gdy widzimy, że zwierzęciu dzieje się krzywda. Zaniedbane, trzymane na krótkich łańcuchach psy, wychudzone, poranione koty - taki widok powinien skłonić nas do skontaktowania się ze strażą miejską, policją lub lokalną organizacją ochrony zwierząt.

Źródło: Focus.com, Facebook.com

Czy wiesz wszystko o pająkach? Przetestuj swoją wiedzę!

Pytanie 1 z 7

Jak nazywa się grupa, do której należą pająki?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Emil HoffAutor

Miłośnik historii ludzi i zwierząt, autor książek, artykułów i poradników (w prasie i Sieci). Redaktor portalu swiatzwierzat.pl. Team koty.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Uwaga na jeże w ogrodach i parkach. Liściaste kopce mogą być ich schronieniem

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Koniec wykorzystywania koni w Krakowie? Trwa zbieranie podpisów pod projektem uchwały

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Test osobowości: Co twoje ulubione zwierzę domowe mówi o twoim charakterze?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Lasy Państwowe ostrzegają: Rośnie śmiertelność zwierząt na drogach w Polsce

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Baby boom w polskich lasach. Małe rysie z mamą uchwycone na filmie

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Tylko u nas: Monika Kohut w rozmowie nt. walki o prawa i godność zwierząt

Czytaj więcej >