Swiatzwierzat.pl Inne zwierzęta Wieloryb rozwarł potężne szczęki, gdy podpłynął do nurka. Mężczyzna był w szoku, gdy zrozumiał dlaczego
Wieloryb i nurek, źródło: youtube.com/@YemaWatches

Wieloryb rozwarł potężne szczęki, gdy podpłynął do nurka. Mężczyzna był w szoku, gdy zrozumiał dlaczego

13 lipca 2023
Autor tekstu: Joanna Kowalska

Podwodny świat skrywa wiele tajemnic. Żyją tam organizmy, których spotkanie mogłoby zmrozić krew w żyłach wielu osób. Wiele z nich przeraża nie usposobieniem, a rozmiarem. Grupą ogromnych zwierząt, powszechnie występujących w Oceanie Indyjskim są kaszaloty. Pomimo swoich rozmiarów, te morskie ssaki potrzebują czasami ludzkiej pomocy. Specjalistą w tym zakresie jest nurek Hugues Vitry, który od lat poświęca się temu gatunkowi.

Kontrola populacji ssaków morskich jest konieczna

Kaszaloty należą do jednych z największych gatunków zwierząt żyjących obecnie na Ziemi.  Z uwagi na swoje rozmiary, nie mają zbyt wielu naturalnych zagrożeń. Długość ciała tych ssaków może dochodzić do niemalże dwudziestu metrów. Są drapieżnikami ale nie mają w zwyczaju polować na ludzi.

Preferują spożywanie kałamarnic, ośmiornic oraz ryb. Pełnią bardzo ważną rolę w ekosystemie, kontrolując liczebność innych dużych drapieżników.

Z uwagi na dynamicznie zmieniające się warunki środowiskowe, bardzo ważne jest kontrolowanie stanu populacji morskich zwierząt , w tym również kaszalotów. To bardzo wymagające zajęcie, do wykonywania którego konieczne jest posiadanie ogromnej wiedzy oraz wielu nietypowych umiejętności, takich jak na przykład nurkowanie. Od wielu lat profesjonalnie zajmują się tym Yema oraz Hugues. Para zajmuje się obserwacją kaszalotów w Oceanie indyjskim.

Zabrała z ulicy bezpańskiego psa. Dopiero po zmroku ukryta kamera ujawniła miesiącami skrywany sekret

Kaszaloty przyzwyczajają się do obecności ludzi

Yema i Huges gromadzą dane na temat populacji kaszalotów żyjących w Oceanie Indyjskim . Najwięcej satysfakcji przynosi obserwacja dorastania osobników, którym towarzyszą od pierwszych dni życia.

Zwierzęta, które “wychowywały się” w towarzystwie płetwonurków, wiedzą, że nie mają się czego obawiać. Dzięki temu specjaliści są w stanie dowiadywać się coraz więcej na temat naturalnych zachowań tych zwierząt. Im więcej danych na temat populacji morskich ssaków udaje się zebrać, tym skuteczniejsze działania z zakresu ochrony środowiska można podejmować.

Morskie ssaki potrafią prosić o pomoc zaprzyjaźnionych nurków

Najbardziej niesamowite w pracy z kaszalotami jest nawiązywanie z nimi więzi. Nurkowie, którzy regularnie widzą różne osobniki, dostrzegają jak te o gromne zwierzęta zaczynają im stopniowo ufać.

Zdarza się, że niektóre ssaki potrzebują pomocy i wiedzą, że mogą ją otrzymać od Yemy oraz Hugusa. Potrafią komunikować się na tyle skutecznie, aby człowiek zrozumiał, w czym jest problem.

Zazwyczaj kaszaloty potrzebują wsparcia w pozbyciu się z ciała haczyków rybackich, które w dużych ilościach dryfują po otwartych wodach mórz i oceanów. Jedną z tego typu “akcji ratunkowych” udało się uwiecznić na nagraniu. Mężczyzna pomógł kaszalotowi pozbyć się haczyka, który utknął we wnętrzu pyska.

Źródło: źródło: youtube.com/@YemaWatches, ekologia.pl

Groźna choroba szaleje na Wyspie Kotów, która ściąga turystów. Od stycznia zginęło ok. 300 tys. osobników
Leśnicy pokazali, kto podkrada czereśnie z leśniczówki. Futrzasty złodziej wcina aż mu się uszy trzęsą
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kowalska

Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Technik weterynarii oraz zootechnik ze specjalizacją żywienia zwierząt gospodarskich. Prywatnie fanka ryb, aranżowania akwariów i nurkowania. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz do mnie na mail: joanna.kowalska@iberion.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy