Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Leśnicy pokazali, kto podkrada czereśnie z leśniczówki. Futrzasty złodziej wcina aż mu się uszy trzęsą
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 11.07.2023 15:11

Leśnicy pokazali, kto podkrada czereśnie z leśniczówki. Futrzasty złodziej wcina aż mu się uszy trzęsą

Wiewiórka i czereśnie
Wiewiórka i czereśnie, źródło: facebook.com/nadlesnictwo.szczecinek, pixabay.com @MrGajowy3

Na świeże owoce prosto z drzewa lub krzaków zawsze jest dużo chętnych. Zdarza się, że właściciele nie mają okazji skosztować wyhodowanych owoców, bo uprzedza ich w tym niespodziewany gość. Sadownicy oraz posiadacze pojedynczych drzewek najbardziej obawiają się inwazji szpaków oraz innych ptaków uwielbiających słodkości. Okazuje się jednak, że nie tylko pierzaste stworzenia mają w zwyczaju podkradać dojrzałe owoce. W Nadleśnictwie Szczecinek na gorącym uczynku przyłapano istotkę, której nikt się tam nie spodziewał. 

Czereśnie to smakowity kąsek dla wielu zwierząt

Czereśnie to jedne z najsłodszych owoców uprawianych w polskim klimacie. Nic dziwnego, że ochotę na ten pyszny produkt mają nie tylko ludzie. Wiele gatunków zwierząt uwielbia uzupełniać swoją dietę o słodkie i soczyste kąski. 

Z reguły na owocujących drzewach najczęściej można natknąć się na ptaki: szpaki, gołębie oraz paszkoty. Ma to związek przede wszystkim z tym, że latającym stworzeniom łatwiej jest dostać się na wysokie partie drzew.

Okazuje się jednak, że chętnych na czereśnie jest znacznie więcej, niż wydaje się wielu ludziom. 

Gad wpełznął prosto do domu i ukąsił dziecko. Rodzice pognali na SOR, a nim zajęli się strażacy

Nie samym orzechem wiewiórka żyje. Rudy złodziejaszek ma ogromny apetyt

Pracownikom Nadleśnictwa Szczecinek udało się nagrać uroczy materiał, na którym pokazane jest, kto ma w zwyczaju odwiedzać teren leśniczówki w celu posilenia się dojrzałymi czereśniami.

Wśród najwyższych gałęzi drzew dostrzec można zajadającą się wiewiórkę pospolitą. To wszystkożerny gatunek, który w sezonie letnim z wielką przyjemnością rozszerza swoją dietę o to, co może znaleźć wśród przydomowych roślin. 

Zdobycie najsmaczniejszych, bo najlepiej nasłonecznionych czereśni nie jest dla tego zwierzaka wyzwaniem. Wiewiórki bardzo sprawnie poruszają się po drzewach a ze względu na swoje niewielkie rozmiary mogą bezpiecznie przemieszczać się nawet po bardzo cienkich gałęziach. 

My jesteśmy zachwyceni nagraniem i mamy nadzieję, że rudemu gościowi smakował sezonowy posiłek. 

Wiewiórki mają wiele zaskakujących zwyczajów

Każdy doskonale wie jak wygląda wiewiórka, oraz gdzie można ją spotkać. Jednak pracownicy Nadleśnictwa Szczecinek, korzystając z okazji postanowili obalić kilka mitów dotyczących tego gatunku.

Jak się okazuje, zwierzęta te nie spędzają całego roku w dziuplach. Na tego typu kryjówki decydują się jedynie w okresie zimowym. W ciepłych miesiącach wiewiórki wykorzystują to, co stworzyły inne zwierzęta.

Specjaliści z Lasów Państwowych informują: “Zasadniczym lokum wiewiórki jest gniazdo. Najczęściej wybierają mieszkanie po srokach lub gawronach, wyściełają je mchem i maskują gałęziami i liśćmi. Wiewiórki mają kilka gniazd, z których jedno to lokum zasadnicze, inne pełnią funkcję spiżarni lub służy do zmylenia drapieżników".

squirrel-g15abb5678_1280.jpg
Wiewiórka pospolita na drzewie, źródło: pixabay.com @Alexas_Fotos

Źródło: facebook.com/nadlesnictwo.szczecinek