Swiatzwierzat.pl Pozostałe Widziałeś to w lesie? Nie zbliżaj się bardziej niż na metr. Tajemnicze konstrukcje budzą liczne pytania
Drewniana konstrukcja w lesie, fot. pixabay/Евгения Пивоварова, Twitter/ddziektarz

Widziałeś to w lesie? Nie zbliżaj się bardziej niż na metr. Tajemnicze konstrukcje budzą liczne pytania

5 listopada 2023
Autor tekstu: Lena Tomaszewska

Czy natknąłeś się kiedyś w lesie na tajemniczą konstrukcję - wysoki kopiec otoczony drewnianym ogrodzeniem? Jeśli tak, nie jesteś sam. Ta zastanawiająca budowla wzbudza zaciekawienie wśród sporadycznych gości lasów. Kiedy ją zobaczysz, najlepiej trzymaj się od niej z daleka - dla własnego bezpieczeństwa, jak i mieszkańców gniazda z misternie drążonymi tunelami.

Widziałeś taką konstrukcję w lesie? Lepiej nie podchodź

Polskie lasy kryją wiele tajemnic, w których rozwikłaniu pomagają nam eksperci od przyrody. Czy natknąłeś się kiedyś na tę tajemniczą konstrukcję i zastanawiałeś, czym właściwie jest?

Na środku widać wielki kopiec , a wokół niego postawione jest drewniane ogrodzenie . Czemu służy taka dziwna konstrukcja? Okazuje się, że ma ona za zadanie… chronić mrówki . Jak pisze przyrodnik, Dariusz Dziektarz , jej rola jest nieoceniona. Ten wyjątkowy gatunek owadów jest kluczowy dla ekosystemów , nawet jeśli na co dzień nie zauważamy jego istotności.

Jak pozbyć się sierści z domu i auta? Zrób tak, a kłaczki znikną w mig. Nawet zwierzak będzie w szoku

Mało kto wie, jak pożyteczne są mrówki. "Noszą na swoich barkach całe ekosystemy"

Mrówki, znane ze swojej nieustannej aktywności, nie tylko odgrywają istotną rolę w ekosystemach leśnych, ale także tworzą fascynujący mikroświat, który warto docenić.

Choć wydają się być jednymi z najmniejszych i mniej znaczących stworzeń w lesie, mrówki są w rzeczywistości jednymi z kluczowych gatunków, wspierających równowagę przyrody . Ich żarłoczność i nieustanna mobilność sprawiają, że pełnią rolę naturalnych "sprzątaczy" lasów . Dzięki temu ograniczają populację owadów roślinożernych , które mogłyby inaczej zaszkodzić lasom. To właśnie mrówki, obok innych drapieżników, pełnią funkcję regulatorów liczebności owadów, chroniąc ekosystemy przed ewentualnymi gradacjami owadów szkodliwych.

Jednak rola mrówek w przyrodzie sięga znacznie dalej. Są one nieocenionymi inżynierami, działającymi na rzecz zdrowia lasów. W warunkach ubogich gleb Europy północnej, mrówki tworzą swoiste "laboratorium", w którym przekształcają glebę poprzez transport igliwia i organicznych szczątków w głąb ziemi . W wyniku tego procesu przyczyniają się do rozprzestrzeniania niezbędnych dla roślin minerałów, takich jak azot, fosfor i potas .

Jednak to jeszcze nie wszystko. Mrówki także pomagają roślinom w procesie rozsiewania, wspierając tzw. myrmekochorię. Rośliny wyposażone są w elajosomy , czyli pożywną "przekąskę" dla mrówek, która przyciąga je do nasion. W zamian za tę przekąskę, mrówki roznoszą nasiona i pomagają roślinom rozmnażać się . To współdziałanie roślin i mrówek jest jednym z motorów napędowych ewolucji okrytonasiennych.

Pożyteczne mrówki zasłużyły na ochronę. Dba o nią polskie prawo

Z uwagi na ogromne znaczenie mrówek w leśnych ekosystemach, niektóre gatunki podlegają prawnej ochronie . W Polsce gatunki z podrodzaju Formica , takie jak F. pratensis, F. truncorum, F. aquilonia i F. lugubris , objęte są ochroną ścisłą , a F. polyctena i F. rufa - ochroną częściową .

Ochrona gatunkowa to jednak nie tylko przepisy na papierze. Konieczne są także działania praktyczne, mające na celu zachowanie mrowisk i ich siedlisk. W leśnictwie te działania obejmują ochronę różnorodnych gatunkowo i siedliskowo płatów drzewostanów z myślą o starodrzewach, pozostawienie martwego drewna w lesie, ograniczenie stosowania chemicznych środków ochrony roślin oraz ochronę mrowisk, często poprzez ich grodzenie , w wyniku czego powstają tajemnicze konstrukcje ze zdjęcia.

Ochrona mrowisk to także edukacja ekologiczna , która kształtuje postawę społeczeństwa wobec przyrody. To ważny element działań, który pomaga zrozumieć, dlaczego mrowiska są tak istotne w ekosystemach leśnych. O ten aspekt zadbał pan Dariusz Dziektarz, dzieląc się z obserwatorami swoją wiedzą na temat pracowitych mrówek.

Misterne konstrukcje mrowisk, te niewielkie, ale fascynujące ekosystemy w samym sercu lasów, zasługują na naszą uwagę i troskę . Dzięki naszym wysiłkom, te wyjątkowe owady wciąż będą istniały, przyczyniając się do zachowania równowagi w przyrodzie. Dlatego jeśli w lesie trafisz na odgrodzone mrowisko, zostaw je w spokoju.

Źródło: Twitter/ddziektarz, wigry.org.pl

Wzięli psa ze schroniska, wszystko było super, do czasu. 72 godziny później zadano mu cios prosto w serce
Za ogrodzeniem cmentarza rozgrywał się dramat. W końcu rozpaczliwe wołanie o pomoc usłyszeli ratownicy
Obserwuj nas w
autor
Lena Tomaszewska
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy