Swiatzwierzat.pl
Zdjęcie udostępnione przez leśników

facebook/Gmina Poronin

Widziałeś takie ślady w ogrodzie lub lasach? Zagadka rozwiązana

26 Października 2022

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Jeżeli kiedykolwiek zdarzyło ci się zaobserwować duże ślady w ogrodzie lub na łąkach czy w lasach, nie musisz się dłużej zastanawiać, kto je po sobie zostawił. Leśnicy rozwiązali zagadkę, publikując ostrzeżenie w internetowym wpisie. Lepiej mieć się na baczności, bowiem ślady świadczą o obecności drapieżników.

Choć w powiecie tatrzańskim niedźwiedzie nie pojawiają się po raz pierwszy, władze zwróciły się do mieszkańców i turystów, aby zachowali szczególną ostrożność. Jeśli zobaczysz ślady należące do drapieżników w swojej okolicy, musisz być czujny i zastosować się do kilku podstawowych zasad ostrożności.

Tajemnicze ślady zaobserwowane w powiecie tatrzańskim. Do kogo należą?

Na facebookowym profilu Gmina Poronin (woj. małopolskie) opublikowała zdjęcia śladów zwierzęcia, które przemieszcza się po tamtych terenach, aby każdy internauta mógł się dokładnie przyjrzeć, o jakim kształcie konkretnie mowa. Często można znaleźć przy nich resztki jabłek.

Na zamieszczonych materiałach graficznych wyraźnie widać, że na ziemi swoje odbicia łap pozostawiły niedźwiedzie. Nie da się ukryć, że porównanie wielkości odciśniętej niedźwiedziej łapy w stosunku do ludzkiej stopy może robić wrażenie.

- Na terenie Poronina w rejonie ul. Tatrzańskiej oraz Jesionkówki zaobserwowano żerującą niedźwiedzicę z młodymi. Niedźwiedzie są aktywne szczególnie po zmroku, poszukują pożywienia w ogrodach i na łąkach. Ich ulubionym przysmakiem są jabłka spadające z drzew czytamy na profilu Gmina Poronin na Facebooku.

leming

Zabrał "chomika" z drogi, myśląc, że go ratuje. Ale to inny gryzoń i nie potrzebował pomocy

CZYTAJ DALEJ

Jak uniknąć wizyty głodnych niedźwiedzi w okolicy swojego domu?

Żyjące na południu Polski niedźwiedzie nadal są widywane przez leśników. Drapieżniki intensywnie gromadzą zapasy energetyczne przed zimą. Bywają w miejscach, gdzie wykładana jest karma dla zwierzyny płowej, ale także zdarza im się zapuścić w okolice ludzkich siedzib.

W okresie jesiennym zachęcającym czynnikiem, który sprawia, że niedźwiedzie zbliżają się do terenów zamieszkałych przez ludzi, są spadające z drzew jabłka. Owoce te stanowią łatwy kąsek dla mieszkańców lasów. Taką wyżerkę zapewniają sobie najczęściej po zmroku.

Spotkań z drapieżnikami zdecydowanie należy się wystrzegać ze względu na własne bezpieczeństwo. By zmniejszyć prawdopodobieństwo, że niedźwiedź pojawi się w okolicy gospodarstw, należy pamiętać o kilku zasadach.

- Prosimy o zabezpieczenie pojemników i worków na odpady oraz zachowanie szczególnej ostrożności podczas wieczornych spacerów – radzą władze giny Poronin.

Jeśli znajdziesz się w pobliżu niedźwiedzia, koniecznie pamiętaj, aby zachować spokój. Najrozsądniejszym wyjściem będzie oddalenie się i pod żadnym pozorem nieprowokowanie drapieżnika.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

10 filmów ze zwierzętami dodających otuchy w chłodne, jesienne wieczory. Bez nich jesień się nie liczy

Jesienią w chłodne, deszczowe popołudnia nic nie poprawia humoru tak, jak film ze zwierzętami w roli głównej. To idealny pomysł na spędzenie czasu nie tylko dla miłośników czworonogów. Wśród nich znajdziemy komedie, ale także wyciskacze łez, na których mogą wzruszyć się nawet najwięksi twardziele. Większość to propozycje obowiązkowe nie tylko na tę porę roku!

Zobacz galerię >

Jak dobrze pamiętasz imiona zwierzaków z bajek? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10

Truteń, obżartuch i śpioch z "Pszczółki Mai" to...

źródło: facebook/Gmina Poronin

Tagi:

Kamila SabatowskaAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Na belgijskim lotnisku zamarzły trzy niedźwiedzie. Na całym świecie pozostało ich 5-10 tysięcy

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Stwór wynurzył się z wody, trzymając zwłoki 4-latka w szczęce. Paraliżujące sceny w Indonezji, ludzie nie dowierzali

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Niedźwiedzica zawstydziła niejedną influencerkę. Zrobiła sobie 400 selfie

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Chłopiec chciał nakarmić żyrafę. Zwierzę nie zamierzało puścić. Rodzice dostali srogą nauczkę

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Usłyszała skomlenie dobiegające z ogrodu. W krzakach baribal mościł się do snu zimowego

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Pijana kobieta weszła na wybieg dla lwa w rosyjskim zoo. Zwierzę podbiegło i chwyciło ją za kończynę

Czytaj więcej >