Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Niedźwiedzie w Zakopanem. Zwierzęta buszują po ulicach miasta, dopisuje im apetyt
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 10.10.2022 10:30

Niedźwiedzie w Zakopanem. Zwierzęta buszują po ulicach miasta, dopisuje im apetyt

niedzwiedz
facebook/Tygodnik Podhalański

Niedźwiedzie w Zakopanem czują się coraz pewniej. Dzikie zwierzęta buszują po ulicach miasta w poszukiwaniu pożywienia. Osiedla, place zabaw, domy jednorodzinne są przez nich regularnie odwiedzane. Nie da się ukryć, że dopisuje im apetyt. Eksperci zwracają się do mieszkańców Małopolski i turystów z apelem.

Wydaje się, że żadnego górala widok niedźwiedzia nie powinien dziwić. W końcu góry są ich naturalnym środowiskiem, a w Tatrach mieszka wielu przedstawicieli dzikich zwierząt tego gatunku. Jednakże każdy z nich musi zdawać sobie również sprawę, że w ich towarzystwie należy zachować szczególną ostrożność.

Niedźwiedzie w Zakopanem

Jak przekazał "Tygodnik Podhalański", jeden z właścicieli posesji na Krzeptówkach w Zakopanem nagrał, jak cała rodzina niedźwiedzi brunatnych wtargnęła na jego teren. Okazuje się, że misie przybyły tam w konkretnym celu. Otóż, szukały pożywienia, a doskonałym jego źródłem okazał się niezabezpieczony śmietnik ustawiony nieopodal domu.

- Więcej szkód nie odnotowaliśmy, ci „włamywacze” dość często zaglądają na podwórko, bo mamy nieogrodzony teren – całe zajście skomentował właściciel posesji, który nagrał rodzinę niedźwiedzi.

Materiał wideo przedstawia scenę walki niedźwiedzi z kubłem na śmieci, zaś w tle słychać szczekającego psa. Czworonożny obrońca próbował zaalarmować swoich właścicieli o obecności nieproszonego gościa.

Film trafił do sieci, gdzie internauci wyrazili niepokój, co do tak bliskiego obcowania z niedźwiedziami. Część z nich zasugerowała, by lepiej zabezpieczać śmietniki, co by nie zachęcały dzikich zwierząt do wędrówek poza teren Tatrzańskiego Parku Narodowego, inni potraktowali całą sytuację z przymrużeniem oka.

- Co sobie będą misie żałować frykasów. Niedźwiedzia rodzina jest piękna – czytamy pod opublikowanym materiałem.

- Jak śmietniki niczym delikatesy, pełne jedzenia, to nic dziwnego. Widać dobrze się wiedzie i dla chleba nie trzeba już za wielką wodę - skomentował inny internauta.

Jak zachować się w przypadku spotkania z niedźwiedziem?

Jak zaznaczają przedstawiciele Tatrzańskiego Parku Narodowego, w przypadku spotkania z niedźwiedziem przede wszystkim należy pamiętać o tym, żeby zachować spokój. W takiej sytuacji najlepiej powoli skierować się w przeciwną stronę. O całym zajściu należy także poinformować pracowników TPN.

Pamiętajmy również, że w lesie to my jesteśmy gośćmi. Bardzo ważne jest, abyśmy podczas spaceru nie wyrzucali resztek jedzenia do lasu, przy szlakach, w pobliżu domostw lub do niezabezpieczonych koszy. Zwierzęta przyzwyczajają się do łatwego dostępu do pożywienia, zapachu i obecności człowieka, co może ośmielać je do podchodzenia do ludzi coraz bliżej. W skutek synantropizacji zwierzęta uzależniają się od człowieka i bardzo szybko, z różnych przyczyn, giną.

Fundacja WWF Polska rozstawia w Karpatach specjalne kosze z zabezpieczeniami przeciw niedźwiedziowymi, do których zwierzęta nie są w stanie się dostać i nie traktują ich jako źródła pokarmu. Będąc na wycieczce w górach zwracajmy uwagę na to, czy wyrzucamy śmieci do takiego rodzaju kosza i dbajmy o czystość.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

źródło: facebook/Tygodnik Podhalański