Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Widziałeś takie ślady? Rozejrzyj się dookoła, w polskich lasach już się zaczęło, "Wychodzą z ukrycia"
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 08.05.2023 10:21

Widziałeś takie ślady? Rozejrzyj się dookoła, w polskich lasach już się zaczęło, "Wychodzą z ukrycia"

Niedźwiedzie w Baligrodzie
unsplash/Michael Krahn. facebook/Nadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe

W ostatnim czasie Nadleśnictwo Baligród, które słynie z publikacji fascynujących nagrań przedstawiających bieszczadzką przyrodę, udostępniło wpis oznajmiający rozpoczęcie okresu godowego u największych drapieżników lądowych. Chociaż niedźwiedzie brunatne są z natury samotnikami, właśnie teraz łączą się w pary, by przedłużyć swój gatunek. Po czym poznać, że w okolicy kręcą się spragnione miłości zwierzęta?

Po zimowych chłodach chcemy zdjąć wreszcie grube kurtki, zaplanować wakacje i spędzić więcej czasu na świeżym powietrzu. Nadejście wiosny zwiastuje również początek nierozerwalnego cyklu w rytmie natury. Pod koniec wiosny i na początku lata u niedźwiedzi rozpoczyna się okres godowy. 

Zwierzęta czują już wiosnę!

Nadleśnictwo Baligród opublikowało na swoim profilu na Facebooku zdjęcia dokumentujące tropy zwierząt. Są one często dla nas bardzo tajemnicze i zagadkowe, aczkolwiek sfotografowane odciski niedźwiedziej łapy znacząco wyróżniają się na tle śladów obecności pozostałych dzikich stworzeń. 

Jak informują wiedzeni doświadczeniem leśnicy, właśnie rozpoczął się okres godowy. Ta wiosenna pora sprzyja zawieraniu związków, z których zrodzą się kolejne pokolenia bieszczadzkich niedźwiadków. To teraz pomiędzy pasami bieszczadzkiej roślinności oraz na górskich szlakach naszym oczom mogą częściej ukazać się te imponujących rozmiarów drapieżniki o silnej potrzebie swobodnego poruszania się po rozległych kompleksach leśnych. 

Zamiast gadżetów na komunię poprosił o wyjątkowy prezent. Piękny gest chłopca wzruszył tysiące osób

Niedźwiedzie robią miłosne podchody

Niedźwiedzie brunatne mają okres godowy zwykle raz w roku i przypada on na początek maja do początku lipca. W tym czasie dorodne samce wędrują lasami w poszukiwaniu partnerek do kopulacji. Z kolei samice pozostawiają półtoraroczne bądź roczne młode i na okres 2–3 tygodni łączą się z samcami. 

Ciekawostką jest, iż samice w wieku rozrodczym kopulują z kilkoma partnerami, co może powodować, że każde z młodych tej samej matki ma innego ojca. Potomstwo przyjdzie na świat w gawrze podczas snu zimowego. Samica rodzi od 1 do 3 osobników, a z rzadka więcej. Maluchy pozostaną pod jej opieką aż do momentu osiągnięcia samodzielności.

Pamiętajmy: niedźwiedź to nie miś. Co zrobić, gdy spotkasz niedźwiedzia?

Aby nie zakłócić odwiecznego prawa natury, goście odwiedzający niedźwiedzią ostroję proszeni są o przestrzeganie kilku najważniejszych przykazań. Należy przede wszystkim szanować miejsce, które dla niedźwiedzi stanowi dom, dlatego turystom zaleca się zachowanie ciszy i poruszanie wyłącznie wyznaczonymi szlakami. Co więcej, nie pozostawiaj na szlaku żadnych śmieci, nawet papierków po cukierkach. Dokarmianie dzikich zwierząt jest bardzo często równoznaczne z wydaniem na nie wyroku śmierci.

W przypadku spotkania niedźwiedzia podajemy kilka prostych zasad. Brzmią one następująco: „nie podchodź”, „nie próbuj robić zdjęć”, „nie uciekaj”, „nie wykonuj gwałtownych ruchów”, „wycofaj się na bezpieczną odległość”, „postaraj się zachować spokój”.

Źródło: Nadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe, zielonepodkarpacie.pl

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?