Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Weterynarz ostrzega. Jedna z rzeczy, którą każdy ma w domu, może być śmiertelnym zagrożeniem dla zwierząt
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 15.11.2023 15:06

Weterynarz ostrzega. Jedna z rzeczy, którą każdy ma w domu, może być śmiertelnym zagrożeniem dla zwierząt

Leczenie psa
Leczenie psa, źródło: pexels.com @Tima Miroschnichenko

Wiele właścicieli czworonogów nie zdaje sobie sprawy z tego, że pewne przedmioty codziennego użytku są zagrożeniem dla zdrowia i życia ich pupili. Zwierzętom kierowanym ciekawością zdarza się zjeść coś, co nigdy nie powinno znaleźć się w ich przewodzie pokarmowych. Lekarz weterynarii ostrzega. Pewna rzecz jest szczególnie niebezpieczna dla psów i kotów. Znaleźć ją można w większości domów.

Psy i koty lubią eksperymentować. Wielu osobnikom zdarza się zjeść niejadalny przedmiot

Zdecydowana większość właścicieli psów doskonale wie o tym, że jedzenie dla ludzi nie może znaleźć się w zasięgu ich pupila. To stwarza zbyt duże ryzyko tego, że czworonóg zje coś, czego nie powinien. Podobnie jest w przypadku kotów.

Okazuje się jednak, że zwierzętom zdarza się zjadać również niejadalne przedmioty. Rzeczy o nietypowych kształtach, połyskującej strukturze czy ciekawym zapachu mogą zostać uznane przez pupila za ciekawy smakołyk. Niestety, tego typu zwierzęce eksperymenty czasami kończą się tragicznie.

Warto wiedzieć jakie niebezpieczne przedmioty z perspektywy zwierząt są wyjątkowo interesujące. Jeden z nich wala się w przypadkowych miejscach w wielu domach. 

Policjanci znaleźli skatowanego psa przyciśniętego fotelem. Oprawcy nie dali mu szans na ucieczkę

Weterynarz ostrzega: do tej rzeczy Twój pupil nigdy nie powinien mieć dostępu

Wielu specjalistów z zakresu weterynarii potwierdza, że jednym z najczęściej zjadanych przedmiotów przez psy i koty są baterie. Te niewielkie, połyskujące przedmioty, po znalezieniu się w przewodzie pokarmowym mogą stać się śmiertelnie niebezpieczne. 

Dlatego Twój pupil nigdy nie powinien mieć dostępu do baterii. W związku z tym, warto zwrócić szczególną uwagę na to, czy zagubione pojedyncze baterie nie walają się na przykład za meblami lub

pexels-tima-miroshnichenko-6235233.jpg
Zjedzenie baterii przez psa może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Źródło: pexels.com @Tima Miroschnichenko

 nie leżą na szafkach, do których pies lub kot może się dostać. 

Pamiętaj, że w przypływie nudy niektóre zwierzęta zaczynają same szukać sobie zajęcia. Nie ryzykuj, że jednym z nich będzie jedzenie baterii.

Jakie są objawy i skutki zjedzenia baterii przez psa lub kota?

Zdarza się, że połknięta bateria zostaje wydalona wraz z kałem. To najlepszy z możliwych scenariuszy w tym przypadku. Niestety, nikt w żaden sposób nie może go zagwarantować. 

Jeżeli zawartość baterii wyleje się w przewodzie pokarmowym czworonoga, może to na początku spowodować następujące objawy: 

  • silne wymioty i biegunka;
  • ślinotok;
  • problemy z oddychaniem;
  • nagłe ogólne osłabinie;
  • silny ból w obrębie przewodu pokarmowego (problemy mogą pojawić się na każdym odcinku, od jamy ustnej aż do odbytnicy);
  • skurcze, szczególnie w okolicy brzucha.

Jedynym ratunkiem w takiej sytuacji jest interwencja lekarza weterynarii. Dlatego jeżeli podejrzewasz lub masz pewność, że Twój pupil zjadł baterię, natychmiast udaj się z nim do kliniki dla zwierząt. 

Konsekwencje wynikające z rozlania się zawartości baterii w przewodzie pokarmowym psa lub kota mogą być tragiczne - martwica, perforacja jamy ustnej, przełyku, żołądka lub jelit - to najczęstsze dolegliwości w takich sytuacjach. 

pexels-tima-miroshnichenko-6235657.jpg
Jeżeli podejrzewasz, że Twój pupil zjadł baterię, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Źródło: pexels.com @Tima Miroschnichenko

Źródło: myanimals.com; thesun.co.uk