Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > W tym kościele wyprawisz zwierzakowi pogrzeb. Nie wszyscy są zadowoleni
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 15.02.2024 11:44

W tym kościele wyprawisz zwierzakowi pogrzeb. Nie wszyscy są zadowoleni

Kościół dla zwierząt
Kościół dla zwierząt, źródło: pixabay: Engin_Akyurt, 1899441

Każdy opiekun zwierzaka domowego, który przeżył jego odejście, wie jak trudno dojść do siebie po tak trudnym doświadczeniu. Choć niezwykle ciężko pożegnać się z ukochanym psem lub kotem, okazuje się, że istnieje alternatywna, podczas której ostatnie spotkanie odbędzie się w kościele podczas specjalnie przygotowanej ceremonii. Jednakże pomysł ten nie wszystkim przypadł do gustu, a nawet pojawiają się wyraźne głosy sprzeciwu.

Bolesne pożegnanie z pupilem

Wielu opiekunów zwierząt traktuje je jak członków rodziny. Spędzają z psem lub kotem niemal każdą chwilę, a przywiązanie i uczucie, jakim go darzą, bez wahania nazywają miłością. Nie ma się więc co dziwić, że gdy przychodzi trudny moment pożegnania, gdy pupil odejdzie za Tęczowy Most, w sercu pozostaje pustka, smutek i rozpacz.

Istnieje kilka możliwości ostatniego pożegnania zwierzaka, a w ostatnim czasie ciekawą alternatywą okazało się specjalne wyprawienie ceremonii w kościele. Podczas uroczystości z pupilem mogą pożegnać się nie tylko opiekunowie, ale także wszyscy z nim związani.

Dlaczego pies gryzie smycz na spacerach? Zwróć uwagę na emocje pupila Znalazła kota rok temu przed Walentynkami. Jego imię mówi samo za siebie

Pogrzeb zwierzaka w kościele

W południowo-zachodnich Niemczech w Badenii-Wirtembergii w miejscowości Albstadt funkcjonuje kościół, który umożliwia pożegnanie pupila. Jego inicjatorami są Ellen Weinmann oraz Florian Düsterwald, którzy zajmują się prowadzeniem biznesu związanego z kremacją zwierząt.

Kościół, w którym aktualnie mają miejsce ostatnie pożegnania czworonogów to budynek, w którym niegdyś działał ewangelicko-metodystyczny zbór. Od jakiegoś już czasu stał pusty, a wszystkie przedmioty sakralne zostały z niego procesyjnie przeniesione.

Organizacja ceremonii mającej na celu ostatnie pożegnanie ze zwierzakiem zależy od samych opiekunów. Jak przyznają sami pomysłodawcy inicjatywy, pomysły są zróżnicowane. Jedni wolą, by przebiegła sprawnie i szybko, inni preferują nawet kilkugodzinne dumanie. Każda z form kończy się jednak w ten sam sposób: zwierzę trafia do kremacji, a jego prochy są przekazywane właścicielom w urnie.

church-1083937_1280.jpg
Wyprawienie pogrzebu zwierzakowi w kościele to dobry pomysł?, źródło: pixabay/klauskrumboeck

Kościół dla zwierząt znalazł swoich zwolenników i przeciwników

W kontekście pochówku zwierząt, przygotowanego w podobieństwie do tego ludzi w wierze katolickiej, niektórzy przedstawiciele Kościoła wypowiadają się, nie pozostawiając wątpliwości. Pojawiają się głosy, że to zbytnia antropomorfizacja zwierząt oraz że do takiej ceremonii powinna zostać przygotowana specjalna agenda.

Z drugiej jednak strony zarówno księża, jak i teologowie nie widzą przeciwwskazań, by nawet odprawiać takie pogrzeby. Swoje poglądy uzasadniają między innymi tym, że zwierzęta również są stworzeniami Bożymi oraz obrzędy takie mają uzasadnienie w Biblii.

Nie da się ukryć, że sama inicjatywa uroczystego pochówku zwierząt w kościele cieszy się dużym zainteresowaniem. Chętnych na ostatnie pożegnanie z psem, kotem, papugą, a nawet koniem nie brakuje. Być może już niebawem pomysł z Niemiec rozprzestrzeni się do innych państw, w tym Polski.

źródło: pch24.pl