Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Życie po stracie. Dlaczego żałoba po psie czy kocie boli nas szczególnie?
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 01.11.2022 18:20

Życie po stracie. Dlaczego żałoba po psie czy kocie boli nas szczególnie?

Zdjęcie ilustracyjne
unsplash/Amadeu Ferreira

Śmierć zwierzęcia może boleć równie mocno, co śmierć ukochanej osoby. Z tym stwierdzeniem zgodzi się każdy, kto choć raz musiał pożegnać się z ukochanym czworonożnym przyjacielem. Jednak dlaczego przeżywamy ją w tak szczególny sposób? Nowe badania rozstrzygają tę kwestię.

Zastanawiałeś się kiedyś, co dzieje się ze zwierzętami po śmierci? Jesteśmy przekonani, że to pytanie nie raz zadawały sobie osoby, które doznały straty ukochanego pupila. Śmierć zwierzęcia boli nas szczególnie, potwierdzają to także przeprowadzone badania naukowe.

"I nie opuszczę cię aż do śmierci", czyli słów kilka o bezgranicznym przywiązaniu do zwierząt

Śmierć zwierzęcych podopiecznych jest trudnym doświadczeniem, które nie zawsze spotyka się ze społecznym uznaniem. Bywa niezrozumiała dla otoczenia, przez co staje się również nieakceptowana. Pojawiają się głosy, iż żałoba po stracie zwierzaka jest przesadzoną reakcją, choć w większości należą one do tych, którzy nigdy nie mieli czworonożnego przyjaciela.

W rzeczywistości żałoba po bliskim futrzaku jest bardzo indywidualną kwestią, dlatego też ocenianie uczuć innych ludzi przez pryzmat własnych doświadczeń może okazać się zawodne, a wręcz pozbawione wyrozumiałości i empatii. Sprawa ta wydała się naukowcom na tyle interesująca, że postanowili przyjrzeć jej się bliżej. Ich spostrzeżenia opublikowano w 2016 roku na łamach czasopisma akademickiego Evolution and Human Behavior.

Na przestrzeni tysięcy lat, podczas których ukształtowano rasy psów, udało się wypracować wyselekcjonowany gatunek chętny do życia u boku człowieka i podejmowania współpracy w porównaniu z innymi zwierzętami. Wiele czasu zajęło także udomowienie kotów, które choć czasem mają opinię ignorantów, równie dobrze sprawdzają się w roli najlepszych przyjaciół.

BeFunky-collage (14)

unsplash/Patrick Hendry

Codzienna opieka nad zwierzęciem to wspólne rytuały, wyuczone z obu stron zachowania i doskonała znajomość planu dnia. Nierzadko ludzie dostosowują swoje aktywności tak, aby ich pupilom żyło się jako najlepiej. Nie ma się co dziwić – między nimi rodzi się głęboka wieźć, którą oboje odczuwają. Pies czy kot przestaje być "tylko zwierzęciem domowym" i zyskuje miano przyjaciela, towarzysza życia czy powiernika sekretów.

Dlaczego strata zwierzaka tak mocno boli?

U osób, które straciły pupila, zauważyć można skłonność do odruchowego wykonywania takich zrytualizowanych czynności, które bez niego u boku nie mają już takiego sensu, jak wcześniej. Co ciekawe, identycznie dzieje się po śmierci partnera, dziecka czy rodzica. Niektórym wydaje się, że słyszą odgłosy, jakie wydawało ich zwierzę, a nawet długo po ich śmierci występują u nich złudzenia optyczne, które postrzegają jako sygnały obecności zmarłego czworonożnego przyjaciela.

Większość z nas traktuje zwierzęta domowe jak pełnoprawnych członków rodziny. Darzymy je bezwarunkową miłością, a ona procentuje i płynie także z drugiej strony. To przyjaciel w prawdziwym tego słowa znaczeniu i zanim po jego śmierci nasze serca opuści poczucie pustki, musi upłynąć trochę czasu. Nie ma określonej ilości czasu, który musimy poświęcić na żałobę. Każdy przeżywa ją w sposób indywidualny.

Jedno jest pewne - strata zawsze boli ogromnie, a zazwyczaj zrozumieją ją osoby, które taką sytuację mają już za sobą. W związku z tym, to w ich ramionach najlepiej uronić łzy tęsknoty czy szukać słów pocieszenia. Istnieją nawet specjalne kolektywy, gdzie pośród innych żałobników po zwierzętach można wyrazić swój ból i smutek. Instytut Dobrej Śmierci prowadzi takie spotkanie online w każdy pierwszy czwartek miesiąca. Jeśli czujesz, że brakuje Ci możliwości wypowiedzenia swojego żalu po stracie osoby zwierzęcej – zapraszamy. Aby wziąć udział w spotkaniu, należy zapisać się TUTAJ.

ajeet-panesar-QITk0svthsE-unsplash

fot. unsplash/Ajeet Panesar

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

źródło: instytutdobrejsmierci.pl; psy.pl

Tagi: Pies Kot Śmierć