W tajemnicy przewieźli sowy do ich ulubionego miejsca. Ich reakcja to najlepsze, co dziś zobaczysz
Ptaki to bardzo różnorodna grupa zwierząt. Większość ludzi nie ma na co dzień styczności z tymi wyjątkowymi istotami, jednak ci, którzy mają ku temu sposobność, przyznają, że obcowanie z tymi stworzeniami to pewna forma przywileju i wyróżnienia . Doskonale wiedzą o tym pracownicy placówki zajmującej się ratowaniem sów. To istoty, które są bardzo inteligentne oraz emocjonalne. Pewna grupa piskląt odchowanych przez specjalistów okazała się być wyjątkowo wylewna pod względem okazywanych uczuć.
Ratują wyjątkowe pisklęta, które pełnią ważną rolę w środowisku naturalnym
Ptaki są ważnym elementem wielu krajobrazów oraz łańcuchów pokarmowych. Specjaliści podkreślają, że szczególnie istotne się latające drapieżniki , które mają znaczący wpływ na kontrolowanie populacji małych zwierząt, tym samym przyczyniając się do równowagi całych ekosystemów. Co więcej, niektóre gatunki ptaków swoim zachowaniem wydają się wyróżniać na tle innych pierzastych zwierząt.
Jedną z najbardziej inteligentnych, sprytnych oraz jednocześnie nieuchwytnych grup ptaków są sowy. To zwierzęta, które ze względu na nocny tryb życia są rzadko spotykane przez ludzi, pomimo tego, że występują w wielu miejscach na świecie. W Polsce naturalnie występuje aż 10 gatunków istot zaliczanych do tej grupy. Niestety, okazuje się, że nawet te stworzenia, które są doskonale przystosowane to polowań pod osłoną nocy, czasami potrzebują ludzkiej pomocy, aby przetrwać .
Jednym z miejsc, w którym młode puszczyki, które wypadły z gniazda, mogą liczyć na pomoc, jest schronisko Austin Wildlife Rescue. Tamtejsze grono specjalistów dba o to, aby ptaki, które na samym początku życia nie miały zbyt wiele szczęścia, mogły zostać przywrócone naturze.
Proces przygotowania ptaków do samodzielnego życia jest trudny i czasochłonny
Pisklęta puszczyków trafiających pod opiekę przedstawicieli schroniska Austin Wildlife Rescue muszą przejść długi proces rehabilitacji i przystosowania do życia w środowisku naturalnym, żeby mieć szansę na normalne życie.
Młode ptaki są utrzymywane w grupach , które składają się z osobników w podobnym wieku. Dzięki temu puszczyki, pomimo tego, że straciły rodziców i rodzeństwo, mają szansę na dorastanie w sowiej społeczności, co ma ogromne znaczenie w kontekście przetrwania na wolności.
Na początku, pisklęta przebywają w niewielkich wolierach, co ułatwia opiekunom kontrolowanie rozwoju ptaków oraz w razie potrzeby, interweniowanie. Kiedy jasne staje się, że z sówkami jest wszystko w porządku, trafiają do nowej, większej klatki w której mogą swobodnie uczyć się latać . Co więcej, wtedy do niezbędnego minimum ograniczany jest kontakt z człowiekiem, żeby ptaki nie oswoiły się. Następnym krok jest ostatnim i jednocześnie najważniejszym etapem całego procesy.
Młode puszczyki pokazały, co sądzą o pomyśle swoich opiekunów
Wszystkie młode puszczyki, które prawidłowo się rozwijają oraz nabiorą wprawy w lataniu są wypuszczane do środowiska naturalnego . Można powiedzieć, że ptaki wracają do swojego “domu” rodzinnego.
Pracownicy schroniska, w którym znalezione pisklęta są przygotowywane do powrotu na wolność podkreślają, że puszczyki są wyjątkowymi ptakami, ze względu na swoje zachowanie. Potrafią one bardzo wyraźnie okazywać swoje uczucia, co jest najwspanialszą nagrodą za cały trud włożony w ich odchowanie.
Pewna grupa młodych drapieżników, które zostały przetransportowane do miejsca, w którym już jako dorosłe ptaki miały ponownie zaznać wolności, okazała się być wyjątkowo wylewna. Zachowanie puszczyków było niesamowite . Wszystkie osobniki były wyraźnie zachwycone tym, co je spotkało.
Źródło: thedodo.com