Swiatzwierzat.pl
sowa

fot. Cloudtail_the_Snow_Leopard, canva.com

Sowa w domu - 6 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim rozpoczniesz hodowlę

5 Maja 2022

Autor tekstu:

Wioleta Piróg

Popkultura ma duży wpływ na kształtowanie się mody i preferencji ludzi - nawet w kwestii zwierząt domowych. Kiedy na ekranach kin pojawiła się sowa śnieżna o imieniu Hedwiga, będąca ptakiem Harrego Pottera, ludzie również zapragnęli taką mieć. Jednak ten drapieżny ptak nie jest najlepszym pupilem domowym.

Obecnie coraz popularniejsze staje się hodowanie sów. Jednak przed podjęciem decyzji o trzymaniu tego gatunku w domu, warto się dobrze zastanowić nad wymaganiami dotyczącymi ich hodowli. Ptaki te nie nalezą do łatwych pupili, a nieumiejętne obchodzenie się z nimi może nieść fatalne konsekwencje.

Sowa w domu - dlaczego to słaby pomysł?

Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z tego, że sowa nie jest najlepszym zwierzątkiem do towarzystwa, a większość osobników będzie się męczyć w warunkach domowych. To drapieżny ptak z silnym instynktem łowieckim, który żyje samotnie. Nie ma instynktu stadnego, jak papuga, dzięki któremu mogłaby odnaleźć się w towarzystwie człowieka jako członek rodziny.

Sowy nie godzą się na częsty i bliski kontakt z ludźmi. Nie lubią być przez nich przytulane, ponieważ jest to niezgodne z ich drapieżną naturą. Te piękne ptaki żyją po to, by polować i zabijać w naturalnym środowisku, a nie do dostarczania rozrywki właścicielom w domowych zaciszu.

kot biały

Mężczyzna złożył skargę odnośnie warunków pracy. Poszło o kota i pracę zdalną

CZYTAJ DALEJ

6 rzeczy, które świadczą o tym, że nie nadajesz się na opiekuna sowy

  • Nie jesteś przygotowany na codzienne karmienie sowy mięsem

Sowy są ptakami mięsożernymi i żywią się wyłącznie innymi zwierzętami. Należy je karmić surowym mięsem, co nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy. Jeśli masz opory przed dostarczaniem sowie gryzoni, lepiej odpuść.

  • Nie jesteś w stanie zapewnić sowie dużej i wykonanej z wytrzymałego materiału woliery

Sowy są wielkimi ptakami, którym nie wystarczy klatka postawiona w kącie pokoju. Potrzebują dużej przestrzeni, by czuć się swobodnie, dlatego woliera jest odpowiednim miejscem do ich hodowli. Dodatkowo musi być ona wytrzymała, ponieważ sowa szybko zniszczy ją swoimi ostrymi szponami.

  • Nocą potrzebujesz spokoju i nienawidzisz hałasów

Sowy są ptakami, które przystosowały się do polowania nocą i o zmroku. O tej porze dnia są najbardziej aktywne i hałaśliwe. Jeśli liczysz na to, że po zachodzie słońca ten drapieżnik będzie grzecznie spał, to jesteś w dużym błędzie.

  • Chętnie i często podróżujesz

Sowa nie jest zwierzęciem, z którym można bez problemu podróżować. Nie jest łatwo też znaleźć osobę, która będzie chciała zająć się nią podczas Twojej nieobecności. Jeśli prowadzisz aktywny tryb życia i często udajesz się w podróże, może okazać się, że nie będziesz miał wystarczająco dużo czasu na opiekę nad sową.

  • Brzydzi Cię sprzątanie ptasich odchodów

Jeśli na myśl o sowach, masz w głowie wyobrażenie nieskazitelnie czystego stworzenia, to lepiej włóż je między bajki. Prawdą jest, że sowy nie należą do nadmiernie higienicznych zwierząt. Dodatkowo ze względu na bogatą w mięso dietę, ich odchody zawierają odpady strawionego mięsa i mają wyjątkowo intensywny zapach.

  • Nie masz czasu/pieniędzy/chęci na przejście szkolenia i zdobycie licencję na utrzymanie rodzimego gatunku w niewoli

Aby móc legalnie trzymać sowę w domu, trzeba przejść odpowiednie szkolenie i zdobyć licencję na utrzymanie rodzimego gatunku w niewoli. Warto również dodać, że zakup sowy z hodowli to spory wydatek, zazwyczaj rozpoczynający się od 500 zł, ale osiągający również wartość rzędu kilku tysięcy złotych.

8 ras psów, które całe życie wyglądają jak szczeniaki. Nie sposób im się oprzeć

Niektóre psy, ze względu na swoje niewielkich rozmiarów ciała przez całe życie wyglądają, jak szczeniaki. Inne nadrabiają szczenięcym zachowaniem. Wszystkie łączy jedno: są wiernymi przyjaciółmi człowieka. (Fot. Annette Shaff, canva.com)

Zobacz galerię >

ZIMOWY QUIZ: Czy znasz wszystkie tajemnice zwierząt?

Pytanie 1 z 8

Które zwierzęta NIE zapadają w sen zimowy?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: pl.point.pet

Tagi:

Wioleta PirógAutor

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Śmiertelny wypadek w ubojni trzody chlewnej. Świnia "obudziła się i zaatakowała"

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nagrał spacer majestatycznych żubrów po lesie. "Prawdziwi królowie polskiej przyrody"

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

"Ropuchodzilla" schwytana w Australii. Ważące 2,7 kg monstrum zostało uśpione

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

W środku nocy psy zaczynają szczekać jak oszalałe. Na posesję wtargnął niebezpieczny intruz

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nietoperze tylko czekają na ich nieuwagę. Fotopułapka przyłapała "wampiry" podczas łowów

Czytaj więcej >
dziki, fot. unsplash.com/Rosie Sun, TOMASZ RADZIK/East News

Inne zwierzęta

Wychodzą w nocy i sieją spustoszenie. Leśnicy pokazali opłakane skutki nocnego żerowania dzików

Czytaj więcej >