Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Uwaga! Niedźwiedź grasuje w Zakopanem. „Od paru dni pojawia się przy posesjach”
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 15.09.2021 02:00

Uwaga! Niedźwiedź grasuje w Zakopanem. „Od paru dni pojawia się przy posesjach”

Gubałówka
Joanna Gajcy/East News

Masz w planach wypad na Gubałówkę? Lepiej zastanów się dwa razy, zanim ruszysz w góry. "Tygodnik Podhalański" informuje, że w Zakopanem pojawił się niedźwiedź. Redaktorzy apelują do mieszkańców i turystów o ostrożność - zwierzę może być agresywne.

Wiadomość o dzikim zwierzęciu grasującym w pobliżu turystycznej atrakcji na południu Polski obiegła media z samego rana. Komunikat nie dotyczył sarny, czy jelenia, których w Tatrach jest pod dostatkiem, lecz dużo groźniejszego zwierzęcia.

Niedźwiedź zapuścił się między domy mieszkańców

Jak donosi "Tygodnik Podhalański", na posesjach w Zakopanem widziany był niedźwiedź. Zwierzę najpewniej poszukuje pożywienia, którego nie brakuje w koszach na śmieci i jest łatwiejsze do zdobycia niż w lesie

Niespodziewane pojawienie się drapieżnika w pobliżu domostw nie jest jednak jednorazowym incydentem. Drapieżnik od kilku dni zbliża się do terenów zamieszkałych przez ludzi.

- Uważajcie na niedźwiedzia na Gubałówce. Nie wiadomo, czy to ten sam niedźwiedź, który wiosną schodził ze stoków Gubałówki na Tatry. Wiadomo, że od paru dni zwierzę pojawia się przy posesjach na Furmanowej i Ligasówkach - ostrzega "Tygodnik Podhalański".

Dlaczego nie należy dokarmiać dzikich zwierząt?

Celowe dokarmianie dzikich zwierząt niesie ze sobą szkodliwe, a wręcz katastrofalne skutki. Jak tłumaczą przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego, niedźwiedzie szybko przyzwyczajają się do łatwego zdobywania pokarmu, co może doprowadzić do zatracenia przez nie naturalnego instynktu i lęku przed ludźmi.

Niedźwiedzie, które uzależniły się od dokarmiania przez ludzi, bardzo często muszą zostać uśpione, gdyż zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców oraz turystów. Dlatego właśnie specjaliści ostrzegają, aby pod żadnym pozorem nie próbować ich oswajać.

Jeśli odpoczywasz w Tatrach, nie bagatelizuj zagrożenia wynikającego z bliskiej obecności dzikich zwierząt. Jeżeli masz taką możliwość, nie wychodź z domu samemu. Przypominamy również o odpowiednim zabezpieczeniu pojemników na śmieci i niepozostawianie karmy dla zwierząt lub resztek jedzenia w łatwo dostępnych miejscach.

Zobacz zdjęcie:

Źródło: Tygodnik Podhalański

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!