Swiatzwierzat.pl
Zdjęcie ilustracyjne

pixabay/Eu_eugen

Jak oduczyć kota drapania mebli? Garść prostych porad

14 Września 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Chociaż zajmowanie się mruczkami daje wiele satysfakcji, wśród najczęstszych trudności związanych z opieką nad tymi zwierzętami pojawia się problem drapania mebli. Obawa o to, że kot zniszczy elementy wystroju powstrzymuje wielu przed ich adopcją. Co zatem należy zrobić, by temu zapobiec?

W niemal każdym kocie tkwi destrukcyjnych siła. Jeśli właściciel nie chce, by jego ulubiony fotel czy kanapa zostały podarte na strzępy, prędzej czy później będzie zmuszony stawić czoła wyzwaniu, jakim jest odzwyczajenie mruczka od niszczenia mebli.

Zanim jednak przejdziemy do metod walki z uporczywym mruczkiem, zastanówmy się najpierw, co sprawia, że koty odczuwają potrzebę drapania.

Dlaczego koty wszystko drapią?

Ostrzenie pazurków jest przede wszystkim podyktowane potrzebą systematycznego usuwania martwej tkanki, która gromadzi się na pazurach. Do tego dochodzi wewnętrzny obowiązek znakowania swojego terytorium.

Drapanie jest bowiem formą komunikacji pomiędzy przedstawicielami tego gatunku. Podrapane przedmioty to znak, że dany przedmiot przynależy do innego osobnika. Drapanie to również forma rozładowywania negatywnych emocji i stresu.

Nie zapominajmy przy tym, że koty to urodzeni łowcy, dla których pazury są najważniejszym narzędziem umożliwiającym im polowanie oraz samoobronę. Oznacza to, że wbrew pozorom potrzeba używania pazurów nie jest zwykłym kaprysem, lecz naturalną czynnością w życiu każdego kota.

Można powiedzieć, że instynktowne drapanie wszystkiego, co nawinie się pod kocią łapkę, jest zapisane w ich genach. Wniosek jest z tego prosty - nie można całkowicie oduczyć kota drapania.

Oczywiście istnieją metody, pozwalające na nakierowanie jego chęci ostrzenia pazurków na inne przedmioty niż domowe meble. Jak nakłonić kota do zmiany starych nawyków? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Świnie potrafią grać w gry

Niezwykła inteligencja świń udowodniona. Zwierzęta potrafią przejść grę video

CZYTAJ DALEJ

Jak oduczyć kota drapania mebli?

Co zrobić, jeśli kociak upodobał sobie naszą skórzaną kanapę? Zacznijmy od tego, że każdy kot powinien posiadać w domu własny drapak - najlepiej po jednym w każdym pomieszczeniu. Wśród najpopularniejszych akcesoriów zapewniających nieograniczoną przyjemność z drapania można znaleźć m.in. słupki oraz wieże dostępne w najróżniejszych kolorach, kształtach i rozmiarach. Niektóre z nich mają nawet miejsce, do którego kot może się schować.

Następnym krokiem jest zachęcenie pupila do użycia właściwego obiektu. Po zakupie drapaka stopniowo przyzwyczajaj zwierzaka do korzystania z dopuszczalnych urządzeń do drapania. Częste pochwały powinny przynieść rewelacyjny efekt!

Dobrym pomysłem jest skroplenie drapaka kocimiętką, walerianą lub feromonami dla kotów. Postępuj analogicznie w przypadku, gdy zwierzak nie będzie się słuchał i kierował wzrok ku kanapie. Wówczas zastosuj spray do odstraszania bądź przemyj drapaną powierzchnię sokiem z cytryny. Koty nie przepadają za zapachem cytrusów, dlatego będą go unikać za wszelką cenę.

Jeśli to nie poskutkuje, należy sięgnąć po inne środki, które oduczą mruczka niszczenia mebli, tapet czy dywanów. Zwróć uwagę na mowę ciała zwierzęcia, gdyż problem może leżeć w jego psychice. Jeśli Twój kot obsesyjnie drapie dane powierzchnie w domu, to oznaka, że może się nudzić. Zapewnij mu dużo rozrywki, pieszczot i przytulania, a może z czasem straci zainteresowanie meblami. A może problem stanowi obecność kogoś nowego w domu? Wówczas dobrym rozwiązaniem jest konsultacja z behawiorystą.

Możesz również zdecydować się na przycięcie pazurków w przypadku kotów z nadwagą lub chorych, które nie są w stanie zadbać o siebie samodzielnie. Zabieg możesz przeprowadzić w domu za pomocą specjalnego klipera lub poprosić o pomoc weterynarza.

Pamiętaj jednak, aby pod żadnym pozorem nie uciekać się do przemocy, krzyków pryskania wodą lub co gorsza - chirurgicznego usuwania pazurów! Zachowaj cierpliwość, a zapomnisz o śladach pazurków na meblach.

Źródło: keko.pl, catsbest.com

Przetestuj swoją wiedzę o gryzoniach!

Pytanie 1 z 8

Największym gatunkiem chomika jest...?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Ewa MatysiakAutor

Wydawca portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Koty

TOP 5 najbardziej uczuciowych ras kotów. To urodzone pieszczochy

Czytaj więcej >

Koty

Puma: największy z małych kotów

Czytaj więcej >

Koty

Powstała aplikacja do odczytywania kocich grymasów. Robi istną furorę

Czytaj więcej >

Koty

Czy koty śnią tak samo jak my?

Czytaj więcej >
Miauczący kot

Koty

Dlaczego kot miauczy w nocy? Odpowiedź nie jest wcale oczywista

Czytaj więcej >
unsplash/
Anton Lochov

Koty

Czy Twój kot ma zimne łapki? Sprawdź, czy coś mu dolega

Czytaj więcej >