Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Upał zbliża się do Polski. Policja ostrzega: Nie zostawiaj zwierząt w aucie
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 06.06.2022 13:39

Upał zbliża się do Polski. Policja ostrzega: Nie zostawiaj zwierząt w aucie

swiatzwierzat-1
policja.gov.pl

W ostatnich dniach temperatura w wielu regionach Polski przekroczyła 25 stopni, w związku z czym policjanci postanowili przypomnieć, by nie zostawiać w autach dzieci lub zwierząt. Wielu z nas zabiera pupili ze sobą do pojazdów, nie bacząc, że dni stają się coraz bardziej gorące. 

Lato zwykle kojarzy nam się ze słoneczną pogodą, niebiańską plażą, morską bryzą uczuciem beztroski i przede wszystkim odpoczynkiem. Policjanci patrzą na to zupełnie inaczej.

W sezonie wiosenno-letnim wielu osobom brakuje wyobraźni, odpowiedzialności oraz podstawowej umiejętności oceny sytuacji w zakresie opieki nie tylko nad dziećmi ale i nad zwierzętami. Jak pokazują różne sytuacje, pomimo corocznych przypomnień wciąż zdarzają się interwencje policji dotyczące zwierzaków uwięzionych we wnętrzu rozpalonych do czerwoności samochodów.

Nie zostawiaj zwierząt w nagrzanym aucie, im też jest gorąco

Funkcjonariusze policji przypominają o kampanii społecznej pod nazwą „#NATURALNIE, że CHRONIMY" i w trosce o czworonożnych pupili apelują, aby nie pozostawiać zwierząt w nagrzanych pojazdach. Już w najbliższych tygodniach możemy spodziewać się gwałtownego wzrostu temperatury, dlatego należy zdawać sobie sprawę z towarzyszących mu zagrożeń.

Bywa, że właściciele zwierząt pozostawiają swoich podopiecznych niby na moment w samochodzie. Niewiele potrzeba, by ich nieobecność wydłużyła się do kilkudziesięciu minut, czy nawet godziny. Podczas gdy sami zabawiają się na turystycznych szlakach, spożywają posiłki w restauracjach, robią szybkie zakupy w supermarkecie, czy załatwiają inne sprawy, pupile pozostawione w nagrzanym od słońca pojeździe przechodzą katusze. O tragedię nie jest trudno. Zaparkowanie w cieniu, uchylenie okna czy pozostawienie włączonej klimatyzacji w pojeździe nie załatwia sprawy. Wysokie temperatury na zewnątrz powodują błyskawiczny ich wzrost w autach, prowadzący do powstania swego rodzaju szklarni w pojeździe. Przy 30-stopniowym upale wystarczy zaledwie kwadrans, żeby w środku samochodu temperatura podskoczyła do ponad 70 stopni Celsjusza.

Nasi futrzaści przyjaciele mają zupełnie inną termoregulację niż człowiek, dlatego wystarczy kilka minut, żeby doszło do przegrzania, odwodnienia, udaru czy nawet uduszenia.

Zadbajmy o siebie i czworonożnych pasażerów

Widząc zwierzę zamknięte w aucie, mamy obowiązek reagować, wybierając numer alarmowy: 112, 997- policja bądź 986 - straż miejska. W przypadku, gdy widzimy, że życie zwierząt jest zagrożone, nie bójmy się stanowczej reakcji. Możemy wybić szybę, nie czekając na pomoc służb. Nie będziemy wówczas pociągnięci do odpowiedzialności za zniszczone mienie, a zdecydowane działanie może uratować czyjeś życie. 

Co najważniejsze, w upalne dni nie zapominajmy o naszych pociechach i planujmy nasze zajęcia tak, aby najbliższe nam osoby i zwierzęta były bezpieczne. Możemy pomóc również w inny sposób - zapewniając zwierzętom dostęp do miski z wodą w miejscach publicznych. Natomiast właścicielom, którzy naruszyli przepisy ustawy o ochronie zwierząt i narazili swojego podopiecznego na uszczerbek na zdrowiu bądź śmierć grozi ukaranie mandatem, a nawet 2 lata pozbawienia wolności.

- Nie doprowadzajmy do takich sytuacji. Przez brak naszej rozwagi może dojść do tragedii - apeluje policja.

Apel policji

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: policja