Swiatzwierzat.pl
swiatzwierzat-1

policja.gov.pl

Upał zbliża się do Polski. Policja ostrzega: Nie zostawiaj zwierząt w aucie

6 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

W ostatnich dniach temperatura w wielu regionach Polski przekroczyła 25 stopni, w związku z czym policjanci postanowili przypomnieć, by nie zostawiać w autach dzieci lub zwierząt. Wielu z nas zabiera pupili ze sobą do pojazdów, nie bacząc, że dni stają się coraz bardziej gorące. 

Lato zwykle kojarzy nam się ze słoneczną pogodą, niebiańską plażą, morską bryzą uczuciem beztroski i przede wszystkim odpoczynkiem. Policjanci patrzą na to zupełnie inaczej.

W sezonie wiosenno-letnim wielu osobom brakuje wyobraźni, odpowiedzialności oraz podstawowej umiejętności oceny sytuacji w zakresie opieki nie tylko nad dziećmi ale i nad zwierzętami. Jak pokazują różne sytuacje, pomimo corocznych przypomnień wciąż zdarzają się interwencje policji dotyczące zwierzaków uwięzionych we wnętrzu rozpalonych do czerwoności samochodów.

Nie zostawiaj zwierząt w nagrzanym aucie, im też jest gorąco

Funkcjonariusze policji przypominają o kampanii społecznej pod nazwą „#NATURALNIE, że CHRONIMY" i w trosce o czworonożnych pupili apelują, aby nie pozostawiać zwierząt w nagrzanych pojazdach. Już w najbliższych tygodniach możemy spodziewać się gwałtownego wzrostu temperatury, dlatego należy zdawać sobie sprawę z towarzyszących mu zagrożeń.

Bywa, że właściciele zwierząt pozostawiają swoich podopiecznych niby na moment w samochodzie. Niewiele potrzeba, by ich nieobecność wydłużyła się do kilkudziesięciu minut, czy nawet godziny. Podczas gdy sami zabawiają się na turystycznych szlakach, spożywają posiłki w restauracjach, robią szybkie zakupy w supermarkecie, czy załatwiają inne sprawy, pupile pozostawione w nagrzanym od słońca pojeździe przechodzą katusze. O tragedię nie jest trudno.

Zaparkowanie w cieniu, uchylenie okna czy pozostawienie włączonej klimatyzacji w pojeździe nie załatwia sprawy. Wysokie temperatury na zewnątrz powodują błyskawiczny ich wzrost w autach, prowadzący do powstania swego rodzaju szklarni w pojeździe. Przy 30-stopniowym upale wystarczy zaledwie kwadrans, żeby w środku samochodu temperatura podskoczyła do ponad 70 stopni Celsjusza.

Nasi futrzaści przyjaciele mają zupełnie inną termoregulację niż człowiek, dlatego wystarczy kilka minut, żeby doszło do przegrzania, odwodnienia, udaru czy nawet uduszenia.

Manifest w Warszawie

Warszawiacy składają kwiaty pod Zamkiem Królewskim. Chcą uczcić pamięć zabitych zwierząt

CZYTAJ DALEJ

Zadbajmy o siebie i czworonożnych pasażerów

Widząc zwierzę zamknięte w aucie, mamy obowiązek reagować, wybierając numer alarmowy: 112, 997- policja bądź 986 - straż miejska. W przypadku, gdy widzimy, że życie zwierząt jest zagrożone, nie bójmy się stanowczej reakcji. Możemy wybić szybę, nie czekając na pomoc służb. Nie będziemy wówczas pociągnięci do odpowiedzialności za zniszczone mienie, a zdecydowane działanie może uratować czyjeś życie. 

Co najważniejsze, w upalne dni nie zapominajmy o naszych pociechach i planujmy nasze zajęcia tak, aby najbliższe nam osoby i zwierzęta były bezpieczne. Możemy pomóc również w inny sposób - zapewniając zwierzętom dostęp do miski z wodą w miejscach publicznych.

Natomiast właścicielom, którzy naruszyli przepisy ustawy o ochronie zwierząt i narazili swojego podopiecznego na uszczerbek na zdrowiu bądź śmierć grozi ukaranie mandatem, a nawet 2 lata pozbawienia wolności.

- Nie doprowadzajmy do takich sytuacji. Przez brak naszej rozwagi może dojść do tragedii - apeluje policja.

Apel policji
unsplash/Samantha Jean

Jaki pies nadaje się do bloku? 10 ras, które świetnie zaadaptują się do życia w mieszkaniu

Nie każdy, kto kocha zwierzęta, ma dom z wielkim ogrodem. Jeżeli mieszkasz w niedużym mieszkaniu i planujesz mieć psa, rozważ 10 ras, które świetnie odnajdą się na małej powierzchni. Niektóre rasy mogą Cię zaskoczyć!

Zobacz galerię >

Sprawdź, czy jesteś prawdziwym znawcą kotów!

Pytanie 1 z 7

Koty po urodzeniu...

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: policja

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Daniel "Magical" wychodzi z więzienia. DIOZ natychmiast podjęło interwencję, 20-letnia Sonia odebrana

Czytaj więcej >

Psy

Pies i kot zostają po raz pierwszy sami. Sprawy przybrały niespodziewany obrót

Czytaj więcej >

Psy

Schronisko chciało uśpić psią mamę wraz z dziećmi. Wstawiła się za nimi tylko jedna osoba

Czytaj więcej >

Psy

Nieszczęśliwy wypadek suczki "zakopanej żywcem". Policja wytyka schronisku szereg nieścisłości

Czytaj więcej >

Psy

Ledwo kupił szczeniaka, a już go oddał. Nowych opiekunów czeka przykra niespodzianka

Czytaj więcej >

Psy

Przywiązał psa do bramy schroniska w śnieżycę. "Możecie być pewni, że nie wróci do tej kreatury"

Czytaj więcej >