Swiatzwierzat.pl
kot ze świecącymi oczami

Fot. bohemama, canva.com

Dlaczego oczy kota świecą w nocy? Garść ciekawostek o domowych pupilach

4 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Wioleta Piróg

Udostępnij:

Kocich oczu można się naprawdę przestraszyć! Zwierzęta te dobrze widzą w ciemności, a ich oczy świecą z mocą latarki. Odpowiedzialna za tę zdolność jest budowa ich oka. Co zatem sprawia, że oczy kota błyskają się w mroku?

Koty są drapieżnikami, które uaktywniają się nocą, a ich oczy przystosowane są do polowania w ciemności. Kiedy spojrzymy wówczas w ich oczy, zobaczymy, że widać je nawet pomimo całkowitego mroku. Zastanawiałeś się zawsze, dlaczego tak się dzieje? Przychodzimy z odpowiedzią, co odpowiada za pojawienie się tego efektu.

Dlaczego kocie oczy świecą w ciemności?

Oczy kota znacznie różnią się budową od ludzkich, jednakże nie są one w stanie samoistnie świecić. Nie są niczym latarki, które mruczek włącza, by widzieć w mroku ani nie stanowią dowodu nadprzyrodzonych zdolności naszych podopiecznych. Kluczem do rozwiązania zagadki tego fascynujące zjawiska jest podstawowa znajomość anatomii kociego oka.

Za świecenie oczami w mroku odpowiada błona odblaskowa, nazywana fachowo tapetum lucidum. Wyściela ona kocie oko i jest zbudowana z komórek zawierających kryształy guaniny, czyli organicznego związku chemicznego.

Wspomniana błona odblaskowa znajduje się między blaszką naczyniową a blaszką naczyń włosowatych. Jej funkcją jest odbijanie docierającego do oka światła i wzmacnianie go. Innymi słowy, istnieje po to, by zwiększać skuteczność widzenia przy słabym oświetleniu.

Porzucony pies

Przywiązał psa do drzewa i zostawił bez jedzenia i wody. Powód zakrawa o kpinę

CZYTAJ DALEJ

Świecące w ciemności oczy

Podczas odbijania światła od błony odblaskowej kocie oko działa niczym zwierciadło. Znajdujące się w oku pręciki (fotoreceptory) przychwytują więcej światła, co analogicznie sprawia, że kot widzi lepiej i z większą precyzyjnością.

Niemniej jednak nie zapominajmy, że żadne stworzenie nie jest w stanie widzieć w kompletnym mroku. Aby kot mógł podziwiać otaczający go świat, musi docierać do nich chociaż odrobina światła. Z kolei zauważenie blasku kocich oczu jest możliwe jedynie wtedy, gdy wzrok zwierzęcia będzie skierowany na patrzącego.

Nie tylko koty mają zdolność do wykorzystywania światła oraz odbijania go. Wiele innych zwierząt, zwłaszcza tych, które są aktywne nocą, także może pochwalić się tą umiejętnością. Wśród nich jest wiele gatunków gryzoni, ptaków (np. sowy), gadów (np. krokodyle), a nawet ryby żyjące na dużych głębokościach. 

unsplash/Nataliia Kvitovska

Rasy psów z zapierającymi dech w piersiach niebieskimi oczami. Zachwyca się nimi cały świat

Chociaż błękitne oczy u ludzi nie występują wcale rzadko, to u psów wyglądają zjawiskowo. U jakich ras pojawiają się te wyjątkowe barwy tęczówek? Przedstawiamy je w naszej galerii. (fot. unsplash/Nataliia Kvitovska)

Zobacz galerię >

SPRAWDŹ, jak dobrze znasz rasy psów

Pytanie 1 z 8

Jaka rasa zyskała miano największej na świecie?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: wamiz.pl

Tagi:

Wioleta PirógAutor

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Koty

Skąd się bierze obwisły brzuch u kota i czy świadczy o nadwadze?

Czytaj więcej >

Koty

Kot podnosi pupę podczas głaskania - skąd bierze się takie zachowanie?

Czytaj więcej >

Koty

Dlaczego koty chorują na nerki? Wyjaśniamy, jak rozpoznać pierwsze objawy choroby

Czytaj więcej >
Kocia łapka, fot. Erik-Jan Leusink / unsplash.com

Koty

Czym pachną kocie łapki? Wyjaśniamy, dlaczego mamy fioła na ich punkcie

Czytaj więcej >
Śpiący kot, fot. Nadezhda Nikolaenko / unsplash.com

Koty

Ile śpią koty? Zdradzamy, jak dużo snu potrzebują w zależności od wieku

Czytaj więcej >

Koty

Czego najbardziej boją się koty? Najpopularniejsze kocie lęki

Czytaj więcej >