Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Dlaczego oczy kota świecą w nocy? Garść ciekawostek o domowych pupilach
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 04.06.2022 16:50

Dlaczego oczy kota świecą w nocy? Garść ciekawostek o domowych pupilach

kot ze świecącymi oczami
Fot. bohemama, canva.com

Kocich oczu można się naprawdę przestraszyć! Zwierzęta te dobrze widzą w ciemności, a ich oczy świecą z mocą latarki. Odpowiedzialna za tę zdolność jest budowa ich oka. Co zatem sprawia, że oczy kota błyskają się w mroku?

Koty są drapieżnikami, które uaktywniają się nocą, a ich oczy przystosowane są do polowania w ciemności. Kiedy spojrzymy wówczas w ich oczy, zobaczymy, że widać je nawet pomimo całkowitego mroku. Zastanawiałeś się zawsze, dlaczego tak się dzieje? Przychodzimy z odpowiedzią, co odpowiada za pojawienie się tego efektu.

Dlaczego kocie oczy świecą w ciemności?

Oczy kota znacznie różnią się budową od ludzkich, jednakże nie są one w stanie samoistnie świecić. Nie są niczym latarki, które mruczek włącza, by widzieć w mroku ani nie stanowią dowodu nadprzyrodzonych zdolności naszych podopiecznych. Kluczem do rozwiązania zagadki tego fascynujące zjawiska jest podstawowa znajomość anatomii kociego oka.

Za świecenie oczami w mroku odpowiada błona odblaskowa, nazywana fachowo tapetum lucidum. Wyściela ona kocie oko i jest zbudowana z komórek zawierających kryształy guaniny, czyli organicznego związku chemicznego.

Wspomniana błona odblaskowa znajduje się między blaszką naczyniową a blaszką naczyń włosowatych. Jej funkcją jest odbijanie docierającego do oka światła i wzmacnianie go. Innymi słowy, istnieje po to, by zwiększać skuteczność widzenia przy słabym oświetleniu.

Świecące w ciemności oczy

Podczas odbijania światła od błony odblaskowej kocie oko działa niczym zwierciadło. Znajdujące się w oku pręciki (fotoreceptory) przychwytują więcej światła, co analogicznie sprawia, że kot widzi lepiej i z większą precyzyjnością.

Niemniej jednak nie zapominajmy, że żadne stworzenie nie jest w stanie widzieć w kompletnym mroku. Aby kot mógł podziwiać otaczający go świat, musi docierać do nich chociaż odrobina światła. Z kolei zauważenie blasku kocich oczu jest możliwe jedynie wtedy, gdy wzrok zwierzęcia będzie skierowany na patrzącego.

Nie tylko koty mają zdolność do wykorzystywania światła oraz odbijania go. Wiele innych zwierząt, zwłaszcza tych, które są aktywne nocą, także może pochwalić się tą umiejętnością. Wśród nich jest wiele gatunków gryzoni, ptaków (np. sowy), gadów (np. krokodyle), a nawet ryby żyjące na dużych głębokościach. 

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: wamiz.pl

Tagi: Kot