Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Aktualności > Unikalna przyroda hiszpańskiej laguny została zniszczona. Powodem warzywa i owoce?
Emil Hoff
Emil Hoff 29.08.2021 02:00

Unikalna przyroda hiszpańskiej laguny została zniszczona. Powodem warzywa i owoce?

BeFunky-collage - 2021-08-29T144648.930
Facebook.com @MarMenorSOS

Słonowodna laguna Mar Menor na południowo-wschodnim wybrzeżu Hiszpanii to miejsce unikalne w skali całej Europy. Bogactwo tamtejszej fauny i flory przyciąga osoby spragnione wytchnienia, zmieniając region w prawdziwy turystyczny raj. Niestety, doszło do katastrofy.

Rząd Hiszpanii rozważa obecnie ogłoszenia katastrofy ekologicznej w Mar Menor. Wszystko przez tony martwych ryb, które morze wyrzuciło na brzeg w ostatnich dniach.

Kolejny cios w hiszpańską turystykę

Przerażający widok i zniewalający odór rozkładających się rybich ciał był tak intensywny, że w ciągu kilku dni ośrodki turystyczne nad Mar Menor opustoszały, zadając kolejny cios i tak kulejącemu w tym roku przemysłowi turystycznemu Hiszpanii.

Ekolodzy podnieśli alarm i wysłali swoich przedstawicieli na wybrzeże. Po konsultacji z biologami ustalono, że przyczyną masowej śmierci ryb w Mar Menor było uduszenie.

Ryby nie mogły oddychać tlenem, bo ten został zużyty przez glony. Glony z kolei rozpleniły się w wodzie z powodu wlania do niej dużej ilości bogatych w azot nawozów rolnych.

Winne nawozy?

Tuż koło Mar Menor rozwija się zagłębie rolnicze Campo de Cartagena, dostarczające Hiszpanii dużą część jej owoców i warzyw. Część rolników nie stosuje się do wszystkich wymogów bezpieczeństwa i w efekcie nawozy dostają się do wody w Mar Menor, zatruwając ją.

Jak informuje The Guardian, rząd Hiszpanii właśnie zakazał używania niektórych rodzajów nawozów rolnikom mającym grunty przyległe do laguny Mar Menor. Wydaje się, że to krok w dobrą stronę, choć ekolodzy są sceptyczni i twierdzą, że klejnot unikalnej przyrody, jakim była laguna Mar Menor, został na zawsze stracony.

Dalsze kroki ws. Mar Menor należą do rządu Hiszpanii. Parte lewicowe naciskają na ministrów. Media donoszą o protestach organizowanych w Mar Menor przez ekologów i turystów, którym ostatnie wydarzenia otworzyły oczy na stan zagrożenia środowiska nad Morzem Śródziemnym.

Zobaczcie nagranie z jednego z protestów:

(Facebook.com @MarMenorSOS)

Źródło: The Guardian

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!