Swiatzwierzat.pl

Marek BAZAK/East News, facebook/Filip Springer

Uczniowie z podstawówki mają ważny apel. Wiedzą lepiej od dorosłych, jak dbać o zwierzęta

6 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

W sieci ukazało się zdjęcie, na którym możemy przeczytać, w jaki sposób uczniowie z podstawówki zaapelowali do wszystkich przechodniów. Okazuje się, że mimo młodego wieku, wiedzą lepiej od dorosłych, jak należy dbać o zwierzęta, a zwłaszcza ptaki. Można się od nich wiele nauczyć!

Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę, że dokarmiając ptaki bardzo często popełniamy błąd, który może poważnie odbić się na ich zdrowiu. Uczniowie jednej z warszawskich szkół podstawowych postanowili zwrócić się do wszystkich z apelem i uświadomić ich, czego należy unikać, chcąc pomóc naszym skrzydlatym przyjaciołom w okresie zimowych mrozów.

Dzieci z podstawówki zawiesiły w parku kartkę z ważnym apelem, "Sama prawda"

Uczniowie Wolnej Szkoły Busola w Warszawie postanowili interweniować w sprawie, która poniekąd dotyczy wszystkich mieszkańców naszego kraju. Otóż na jednej z lekcji dzieci dowiedziały się, że ptaków nie można dokarmiać chlebem. Pieczywo szkodzi nie tylko ptakom, gdyż zawiera bardzo dużo soli, której nie powinny jeść, ale też całemu ekosystemowi. Uczniowie szkoły podstawowej zdecydowały przekazać dalej zdobytą wiedzę, ponieważ doskonale zdają sobie sprawę, jak wiele osób nieświadomie popełnia ten błąd, chcąc pomóc skrzydlatym stworzeniom. W związku z tym w Parku Kazimierzowskim w Warszawie zawiesiły karteczkę z jasnym przekazem:

"Nie karmcie ptaków bułkami i chlebem, bo od tego umierają"

Pod własnoręcznie napisanym przypomnieniem podpisało się kilkoro z nich. Choć apel zawiera kilka błędów w pisowni i jest napisany koślawym pismem, swoją prostotą jeszcze mocniej oddziałuje na emocje przechodniów. Jeden z nich uwiecznił go nawet na zdjęciu, które następnie opublikował w sieci. Nie pozostaje nic innego, jak zastosować się do słusznych uwag kilkulatków!

Czym dokarmiać ptaki zimą?

Sezon zimowy to czas, kiedy ptaki mogą mieć trudności z dotarciem do pożywienia i wody ze względu na nieurodzaj i zmrożone podłoże w naturalnym środowisku. W tym wymagającym okresie wiele osób decyduje się zapewnić im najpotrzebniejsze do życia środki, jednak nie wszyscy robią to we właściwy sposób.

Powszechne przekonanie o tym, że ptaki powinno się dokarmiać chlebem lub innym pieczywem jest błędne. Podczas ich trawienie dochodzi do wydzielania kwasu chlebowego, który prowadzi do zakwaszenia organizmu, biegunek, kwasicy żołądka i zespołu anielskiego skrzydła, co powoduje wyrastanie skrzydeł do góry, a w konsekwencji trudności z lataniem.

karmink
pixabay/ivabalk

Czym zatem dokarmiać ptaki? Jeśli zaangażujesz się w pomoc obrośniętym piórkami zwierzakom, pamiętaj, że musisz robić to regularnie i w tym samym miejscu. Pokarm nie może być spleśniały, nasiąknięty, przyprawiony i nieświeży. Najlepiej zdecydować się na ziarenka słonecznika – łuskane i w skorupce, sezam, siemię lniane, tłuczone orzechy, rodzynki, jabłka, gruszki i słonina – lecz koniecznie niewędzona i niesolona.

Oprócz tego, ważne również zapewniać im dostęp do czystej wody. Podczas mroźnych dni płyn w poidełkach i naturalnych zbiornikach może zamarzać.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] . Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta . Bądź z nami!

źródło: mamdu.pl; ostrow.naszemiasto.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Król polskich lasów dał się "złapać" w fotopułapkę. Taki okaz to prawdziwa rzadkość
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Młody biały tygrys wyrzucony na śmietnik. Istnieje obawa, że jest sparaliżowany
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Rybak miał trudności z oddychaniem, prawie się udusił. Lekarz usunął żywe zwierzę z jego przełyku
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Inwazyjny gatunek żółwia schwytany pod Warszawą. "Może nawet odgryźć ludzką rękę w nadgarstku"
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Świat poruszony zdjęciami ostatniego nosorożca. Czy tego gatunku nie da się już ocalić?
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

O mały włos, a trafiłby do ubojni. Dzięki nietypowemu wzorowi na futrze, cielę dostało drugą szansę
Czytaj więcej >
Kamila Sabatowska

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera. Chcesz się ze mną skontaktować?Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]