Swiatzwierzat.pl
papugi

Fot. Enskanto, canva.com

Dlaczego ptaki wyskubują sobie pióra? 3 rzeczy, które warto wiedzieć

14 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Wioleta Piróg

Decydując się na hodowanie ptaków, należy być przygotowanym na wyzwania, jakie wiążą się z opieką nad skrzydlatym przyjacielem. Zaniedbania mogą prowadzić do zaburzeń behawioralnych objawiających się m.in. wyskubywaniem sobie piór. Co robić, kiedy już do tego dojdzie?

Pterofagia - co to za choroba?

Pterofagia to najprościej ujmując zjawisko obserwowane u ptaków, polegające na wyskubywaniu sobie piór lub wydziobywanie piór osobników w ramach jednego stada. Skubanie piór przez różne rasy papug oraz inne ptaki domowe takie, jak kanarki, rasy wróblowate np. zeberki czy amadyny, mewki japońskie i wiele innych, może być przejawem choroby i świadczyć o bardzo poważnych problemach behawioralnych.

Jak podkreśla Oksana Wolska ze Stowarzyszenia Na Rzecz Dobrostanu Ptaków Egzotycznych, choroba "nie powstaje nagle". Już znacznie wcześniej można zaobserwować objawy świadczące o tym, że papuga czy inny ptaszek jest nieszczęśliwy. Powodem takiego stanu rzeczy może być niespełnienie potrzeb fizjologicznych bądź psychologicznych ptaków.

- Skubanie to końcowy objaw, który oznacza, że dzieje się coś naprawdę złego. Najczęściej chodzi o problemy emocjonalne, ale problemem mogą być także niewłaściwe warunki bytowe - wyliczała ekspert w Polskim Radiu.pl.

Wśród przyczyn wyskubywania sobie piór przez ptaki wymieniane są:

  • nieodpowiednie żywienie,

  • pasożyty zewnętrzne,

  • choroby skóry,

  • czynniki psychiczne.

Zachowania takie mogą prowadzić do uszkodzenia upierzenia, a nawet jego utraty, natomiast w skrajnych przypadkach do urazów skóry czy nawet kanibalizmu.

Co zrobić, gdy ptaki wyskubują sobie pióra?

Przede wszystkim na początku należy rozpoznać przyczynę wyskubywania piór przez ptaka. Jeżeli karmiony jest niskiej jakości ziarnami, to pierwszą rzeczą, jaką możemy dla niego zrobić jest zmiana diety. Możliwe, że zwierzę cierpi na niedobór białka, głównie aminokwasów siarkowych, które znajdują się u nasady piór, dlatego intuicyjnie je wydziobuje.

Kolejnym krokiem jest wyeliminowanie pozostałych przyczyn, takich jak obecność pasożytów. W tym celu najlepiej udać się do weterynarza, który zbada ptaka i wdroży metody leczenia lub zdiagnozuje zaburzenia psychiczne.

W przypadku, gdy powodem pterofagii są choroby psychiczne, należy zadbać o odpowiednie warunki bytowe ptaka, a także spełnienie jego potrzeb fizycznych bądź psychologicznych. Należy jednocześnie pamiętać, że ptakom należy zapewnić możliwość latania i zabawy oraz kontakt z towarzyszem swojego gatunku.

mama i dziecko

Szczeniak po raz pierwszy od adopcji spotyka swoją mamę. Reakcja zwierzaków wzrusza do łez

CZYTAJ DALEJ

3 rzeczy, o których warto pamiętać:

  • Ptaki nie mogą się nudzić, dlatego należy zapewnić im rozrywkę.

Muszą mieć także możliwości zabawy, w ich definicji to po prostu niszczenie zabawek - podkreśliła Oksana Wolska w Polskim Radiu.pl. 

  • Ptaki potrzebują latania

W naturalnym środowisku papugi cały dzień, są w ruchu, nie nudzą się, więc w domu należy im to zapewnić – mówiła ekspertka.

  • Ptaki nie znoszą samotności

– Dlatego warto, by papugi mieszkały w parach, wówczas będą miały siebie nawzajem i będą żyły w przyjaźni, czując się ze sobą dobrze – podsumowała.

10 polskich gwiazd, którzy kochają zwierzęta całym sercem. Ich pupile żyją jak w bajce

Te gwiazdy nie raz pokazały swoje wielkie serce dla zwierząt, pomagając bezdomnym czworonogom i aktywnie działając na ich rzecz, a co najważniejsze ofiarując im swoją miłość i dom.

Zobacz galerię >

QUIZ: Co wiesz o podwodnym świecie zwierząt?

Pytanie 1 z 6

Największa ryba na świecie to:

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: polskieradio.pl, zoo-mar.pl

Tagi:

Wioleta PirógAutor

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Chłopiec chciał nakarmić żyrafę. Zwierzę nie zamierzało puścić. Rodzice dostali srogą nauczkę

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Usłyszała skomlenie dobiegające z ogrodu. W krzakach baribal mościł się do snu zimowego

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Pijana kobieta weszła na wybieg dla lwa w rosyjskim zoo. Zwierzę podbiegło i chwyciło ją za kończynę

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Pani Anna dostrzegła przemykającego po plaży rysia. Wpadł przelotnie czy zadomowi się na stałe?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Śmiertelny wypadek w ubojni trzody chlewnej. Świnia "obudziła się i zaatakowała"

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nagrał spacer majestatycznych żubrów po lesie. "Prawdziwi królowie polskiej przyrody"

Czytaj więcej >