Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Dlaczego ptaki wyskubują sobie pióra? 3 rzeczy, które warto wiedzieć
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 14.06.2022 12:10

Dlaczego ptaki wyskubują sobie pióra? 3 rzeczy, które warto wiedzieć

papugi
Fot. Enskanto, canva.com

Decydując się na hodowanie ptaków, należy być przygotowanym na wyzwania, jakie wiążą się z opieką nad skrzydlatym przyjacielem. Zaniedbania mogą prowadzić do zaburzeń behawioralnych objawiających się m.in. wyskubywaniem sobie piór. Co robić, kiedy już do tego dojdzie?

Pterofagia - co to za choroba?

Pterofagia to najprościej ujmując zjawisko obserwowane u ptaków, polegające na wyskubywaniu sobie piór lub wydziobywanie piór osobników w ramach jednego stada. Skubanie piór przez różne rasy papug oraz inne ptaki domowe takie, jak kanarki, rasy wróblowate np. zeberki czy amadyny, mewki japońskie i wiele innych, może być przejawem choroby i świadczyć o bardzo poważnych problemach behawioralnych.

Jak podkreśla Oksana Wolska ze Stowarzyszenia Na Rzecz Dobrostanu Ptaków Egzotycznych, choroba "nie powstaje nagle". Już znacznie wcześniej można zaobserwować objawy świadczące o tym, że papuga czy inny ptaszek jest nieszczęśliwy. Powodem takiego stanu rzeczy może być niespełnienie potrzeb fizjologicznych bądź psychologicznych ptaków.

- Skubanie to końcowy objaw, który oznacza, że dzieje się coś naprawdę złego. Najczęściej chodzi o problemy emocjonalne, ale problemem mogą być także niewłaściwe warunki bytowe - wyliczała ekspert w Polskim Radiu.pl.

Wśród przyczyn wyskubywania sobie piór przez ptaki wymieniane są:

  • nieodpowiednie żywienie,

  • pasożyty zewnętrzne,

  • choroby skóry,

  • czynniki psychiczne.

Zachowania takie mogą prowadzić do uszkodzenia upierzenia, a nawet jego utraty, natomiast w skrajnych przypadkach do urazów skóry czy nawet kanibalizmu.

Co zrobić, gdy ptaki wyskubują sobie pióra?

Przede wszystkim na początku należy rozpoznać przyczynę wyskubywania piór przez ptaka. Jeżeli karmiony jest niskiej jakości ziarnami, to pierwszą rzeczą, jaką możemy dla niego zrobić jest zmiana diety. Możliwe, że zwierzę cierpi na niedobór białka, głównie aminokwasów siarkowych, które znajdują się u nasady piór, dlatego intuicyjnie je wydziobuje.

Kolejnym krokiem jest wyeliminowanie pozostałych przyczyn, takich jak obecność pasożytów. W tym celu najlepiej udać się do weterynarza, który zbada ptaka i wdroży metody leczenia lub zdiagnozuje zaburzenia psychiczne.

W przypadku, gdy powodem pterofagii są choroby psychiczne, należy zadbać o odpowiednie warunki bytowe ptaka, a także spełnienie jego potrzeb fizycznych bądź psychologicznych. Należy jednocześnie pamiętać, że ptakom należy zapewnić możliwość latania i zabawy oraz kontakt z towarzyszem swojego gatunku.

3 rzeczy, o których warto pamiętać:

  • Ptaki nie mogą się nudzić, dlatego należy zapewnić im rozrywkę.

Muszą mieć także możliwości zabawy, w ich definicji to po prostu niszczenie zabawek - podkreśliła Oksana Wolska w Polskim Radiu.pl. 

  • Ptaki potrzebują latania

W naturalnym środowisku papugi cały dzień, są w ruchu, nie nudzą się, więc w domu należy im to zapewnić – mówiła ekspertka.

  • Ptaki nie znoszą samotności

– Dlatego warto, by papugi mieszkały w parach, wówczas będą miały siebie nawzajem i będą żyły w przyjaźni, czując się ze sobą dobrze – podsumowała.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: polskieradio.pl, zoo-mar.pl

Tagi: Ptaki Porady