Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Tylko nie mów nikomu. 5 tajemnic, które wie o tobie wyłącznie pies. Przed nim nic się nie ukryje
Lena Tomaszewska
Lena Tomaszewska 11.10.2023 10:50

Tylko nie mów nikomu. 5 tajemnic, które wie o tobie wyłącznie pies. Przed nim nic się nie ukryje

5 rzeczy, które wie o Tobie pies
5 rzeczy, które wie o Tobie pies, fot. unsplash/Olivia Hutcherson

Chociaż zwierzęta nie rozumieją komunikacji werbalnej, to sposób, w jaki odczytują wysyłane przez nas sygnały sprawia, że trudno mieć przed nimi jakieś tajemnice. Ich zmysły, czulsze od ludzkich tysiące razy, wyłapią każdą zmianę w mowie ciała czy zachowaniu swojego opiekuna. Co pies wie na Twój temat, o czym nie ma pojęcia nikt inny? Przedstawiamy 5 rzeczy, które tylko czworonogi wiedzą o swoich właścicielach.

Psy znają nasze tajemnice i nic się przed nimi nie ukryje

Psy są niesamowicie inteligentnymi stworzeniami, zdolnymi do zrozumienia i reagowania na wiele subtelnych sygnałów, które ludzie często przekazują za pomocą mowy ciała, tonu głosu czy emocji. Ich zdolność do wyczucia naszego samopoczucia jest jednym z najbardziej fascynujących aspektów relacji między człowiekiem a psem.

Psy potrafią doskonale odczytywać nasze nastroje i nastawienie wobec otoczenia. Wiedzą, jak dostosować swoje zachowanie, aby nas pocieszyć, wesprzeć lub podjąć działania, które nas uspokoją. To zdolność do empatii i zrozumienia, która czyni psy nie tylko wspaniałymi towarzyszami, ale również skutecznymi terapeutami, którzy pomagają nam radzić sobie z trudnościami życiowymi. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele rzeczy wiedzą o nas psy. Nawet gdybyśmy bardzo chcieli, niektórych spraw nie ukryjemy przed ich czujnym okiem.

Dodaj do karmy swojego kota. Składnik niespodzianka wzmocni organizm, to punkt obowiązkowy tej jesieni

Twój zwierzak zna Cię na wylot. 5 rzeczy, które wie o Tobie pies

1. Pies potrafi bezbłędnie odczytać Twoje emocje

Twój pupil wie, że jesteś smutny, zły czy przestraszony. Zdradzają Cię mimika, gesty i… zapach. Psy potrafią wyczuć adrenalinę wydzielaną w sytuacjach stresowych i prawdopodobnie także inne substancje krążące w krwiobiegu, kiedy przeżywasz intensywne uczucia. Te zwierzęta nie tylko będą wiedzieć, co przeżywasz, ale także dzięki empatii dostosują się do Twojego samopoczucia. Będą cichsi i spokojniejsi, kiedy wyczują, że tego potrzebujesz, albo wręcz odwrotnie – będą tryskać energią.

rzeczy ktore wie o tobie pies (1).jpg
Pies rozumie ludzkie emocje, fot. unsplash/Manuel Meza

2. Pies wie, że jesteś chory lub w ciąży

Wyczulone zmysły, w tym głównie powonienie, sprawiają, że psy są w stanie wyczuć, że ich właściciel jest chory. Szczególnie mocno reagują na zapach… komórek rakowych. W badaniach czworonogom udało się wyczuć aż 71% przypadków raka płuc. Zdarza się, że psy liżą znamiona, które okazują się nowotworowe. Także zbyt często, żeby było to przypadkowe, kładą swoją głowę na ciele właściciela w miejscach, gdzie rozwija się nowotwór.

Podobnie psy potrafią wyczuć hipoglikemię u cukrzyków czy ciążę. Ich tysiące razy czulszy zmysł węchu sprawia, że nic się przed nimi nie ukryje.

rzeczy ktore wie o tobie pies (2).jpg
Pies potrafi wyczuć raka, fot. unsplash/Adam Griffith

3. Pies zna Twoje zamiary

Niestety zdarza się, że nadludzkie umiejętności psów mogą sprawić problem swoim właścicielom. Dzieje się tak, kiedy z jakiegoś powodu w dzień strzyżenia pazurków czy wizyty u weterynarza, pupil przed nami ucieka. Psy nie są głupie – potrafią wyczuć, że coś wisi w powietrzu i wiedzą, że prawdopodobnie im się to nie spodoba.

Tego nie ukryjesz przed swoim psem

4. Pies wie, że kogoś nie lubisz

Odczytując wysyłane przez Ciebie gesty i mowę ciała, a także wąchając wydzielane hormony, pupil potrafi wyczuć, kogo nie darzysz sympatią. Czasem taką antypatię zdarzy mu się przemilczeć, jednak często nie będzie mógł się powstrzymać przed przekazaniem Twoim wrogom, co o nich myśli.

Dzieje się tak szczególnie w przypadku, kiedy na widok innej osoby zaczynamy odczuwać zagrożenie. Psy nie potrafią przejść obojętnie obok sytuacji, w której ich ukochany pan jest w niebezpieczeństwie. Mogą zacząć warczeć lub nawet przystąpić do ataku.

rzeczy ktore wie o tobie pies (3).jpg
Pies wyczuwa, że kogoś nie lubisz, fot. unsplash/Chewy

5. Pies wie, kiedy jesteś niesprawiedliwy

Naukowcy podejrzewają, że ten aspekt ich osobowości pochodzi jeszcze z czasów, kiedy żyły w watahach. U wilków normą jest to, że osobniki, które nie brały udziału w polowaniu, nie dostaną nagrody w postaci mięsa. Dlatego głęboko w psim DNA zakorzenione jest prymitywne poczucie sprawiedliwości.

Nie jest ono tak zaawansowane jak u ludzi. Kiedy pies spodziewa się nagrody za dobre zachowanie, wystarczy mu niewiele, żeby odczuć, że jest doceniony. Zwierzę patrzy na sam fakt bycia nagrodzonym, a nie na to, jak dużą porcję smaczków dostanie.

Źródło: cbdzoe.pl, kobieta.onet.pl