Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Czy psy na pewno są w stanie rozpoznać złych ludzi? Poznaj rozwiązanie odwiecznej zagadki
Jakub Pasek
Jakub Pasek 24.03.2022 18:37

Czy psy na pewno są w stanie rozpoznać złych ludzi? Poznaj rozwiązanie odwiecznej zagadki

pies wyczuwa złych ludzi
unsplash.com/ Caleb Fisher

Czy psy potrafią wyczuć złych ludzi? Z badań przeprowadzanych przez różne instytucje, wynika, że psy potrafią ocenić i zapamiętać zachowanie człowieka - na przykład nie przyjmując jedzenia od osoby, która skrzywdziła ich opiekuna.

Ich wyczulony węch sprawia natomiast, że są w stanie rozróżniać stany emocjonalne napotkanych osób, bazując wyłącznie na ich zapachu. Wyczują więc adrenalinę i stres osoby, która przykładowo szykuje się do ataku na ich właściciela. Nie są to jednak żadne paranormalne zdolności czy przysłowiowy "szósty zmysł", jak wiele osób podejrzewa.

Czy psy potrafią wyczuć złych ludzi?

Na powyższe pytanie powstało wiele teoretycznych odpowiedzi. Większość z nich zakłada, że w niektórych wypadkach psy traktują niektóre osoby, które mogą mieć wobec nich złe intencje z wyraźną niechęcią. Warto jednak nie generalizować, ponieważ wszystko może zależeć od konkretnego zwierzęcia i sytuacji.

Praktycznie każdy napotkał na swojej drodze psy, które nie pozwalały nikomu choćby zbliżyć się do płotu ich posesji, niezależnie od intencji danej osoby. Oczywiście istnieją także czworonogi, które za ofiarowaną im chwilę czułości, łasiłyby się nawet do włamywaczy okradających mieszkanie ich właścicieli.

W wielu wypadkach wystarczy jeden niefortunny gest lub dźwięk, by zwierzę zaczęło odczuwać do kojarzonego z nim człowieka irracjonalną niechęć. Z tego względu trudno powiedzieć, kiedy zwierzę naprawdę wyczuwa czyjeś złe zamiary, a kiedy po prostu reaguje, bazując na nieprzyjemnych skojarzeniach.

Badacze starają się formułować wnioski z takich obserwacji w bardzo ostrożny sposób. Istnieje wiele czynników, które mogą mieć wpływ na ich wyniki, jednak nie stanowić przedmiotu badania (na przykład pies może zareagować na perfumy badanego, lub zapach śniadania, które zjadł przed wzięciem udziału w eksperymencie).

Psy są w stanie wyczuwać emocje ludzi 

Psy towarzyszą ludziom od dziesiątek tysięcy lat. Relacja z nimi miała pewien wpływ na ich ewolucje. Zwierzęta wykształciły pewne zachowania i odruchy, ujawniające się wyłącznie w relacjach z opiekunami, nieobecne zaś podczas kontaktów z przedstawicielami własnego gatunku.

Zdaniem wielu osób, zwierzęta są w stanie rozróżnić subtelne zmiany w zapachu wydzielanym przez daną osobę, dzięki czemu są w stanie określić, czy człowiek jest wesoły, smutny czy zestresowany. Naukowcy twierdzą nawet, że czworonogi są w stanie wyczuć zmiany zachodzące na poziomie hormonalnym.

Kolejnym argumentem przemawiającym za tym, że psy potrafią wyczuć "złych" ludzi jest fakt, że zwierzęta doskonale czytają naszą mowę ciała. Przez całe swoje życie uczą się kojarzyć nasze drobne gesty i grymasy z określonymi zachowaniami.

O ile więc pies prawdopodobnie nie będzie w stanie wyczuć, że człowiek, z którym gramy w karty oszukuje lub określić, która ze znajdujących się w pomieszczeniu osób popełniła kiedyś przestępstwo, mogą pomóc nam wyłowić z tłumu osobę agresywną lub wzburzoną.

Źródło: psy.pl