Swiatzwierzat.pl
Tygrys Gogh

facebook/Zoo Poznań Official Site

Tygrys Gogh słabnie. Poznańskie ZOO przygotowuje się na najgorsze

10 Lutego 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Poznański ogród zoologiczny opublikował emocjonalny wpis za pośrednictwem mediów społecznościowych. Zarząd placówki uprzedza, że czas tygrysa imieniem Gogh dobiega końca. Czas jest nieubłagany, a zwierzę uratowane z transportu do Dagestanu podupada na zdrowiu.

W październiku 2019 roku cały kraj obiegła informacja o nieludzkich warunkach, w jakich transportowano dzikie zwierzęta z Włoch do Rosji. 10 tygrysów podróżowało przez Europę rozpadających się skrzyniach i klatkach służących do przewozu koni. Nie miały dostępu do wody ani pokarmu.

O fatalnych warunkach przewozu zwierząt świadczy m.in. to, że jeden z drapieżników nie doczekał się finału podróży i padł podczas postoju granicznego. Reszta z pewnością także nie dotarłaby na miejsce żywa.

Poznańskie ZOO odbiło tygrysy z koszmarnego transportu

Pracownicy poznańskiego ZOO pod przewodnictwem dyrektorki placówki Ewy Zgrabczyńskiej postanowili zatrzymać konwój i odebrać stworzenia. Transport zatrzymali białoruscy celnicy, a zwierzęta zostały rozlokowane po polskich i hiszpańskich ogrodach zoologicznych. Dwa najstarsze - Gogh i Kan - zostały w Poznaniu.

Tygrysy trafił do poznańskiego ogrodu zoologicznego w bardzo złym stanie. O ile Kan zdążył się zaaklimatyzować do nowych warunków, o tyle Gogh nie mógł poradzić sobie z traumatyczną przeszłością. Zwierzę przeszło operację udrażniającą przewód pokarmowy, przez co musi mieć specjalnie przygotowywane posiłki. Sądzono wtedy, że przeżyje tylko kilka dni, może tygodni.

Mimo ostrożnych rokowań na wyzdrowienie, Gogh odznaczył się niezwykłym hartem ducha i wolą przetrwania, stając się tym samym symbolem walki o słynnych Nieumarłych. Samiec podjął heroiczną walkę i zaczął jeść, a nawet odbył swoją pierwszą kąpiel na wybiegu z basenem. Wzruszający moment uchwycono na filmie:

Zdjęcie ilustracyjne

Mężczyzna nie mógł uwierzyć własnym oczom. Egzotyczny pasażer na gapę w aucie

CZYTAJ DALEJ

Czas Gogha zbliża się ku końcowi

Gdy stan zdrowia Gogha się ustabilizował, oba koty zostały otoczone miłością i dobrobytem. Aby zagwarantować starszym zwierzętom możliwie najlepsze warunki bytowe, od lipca 2021 roku Kan i Gogh przebywają na nowym, przestronnym wybiegu, wybudowanym m.in. dzięki wsparciu licznych darczyńców. Obecnie niemal nie wychodzą na zewnątrz i wolą przebywać w ciepłych i suchych kotnikach, które na ich wybiegu są ogrzewane.

Niestety lata cierpienia, przemocy, niewłaściwej diety, braku opieki medycznej i stresującej pracy w cyrku odcisnęły piętno na zdrowiu kocich staruszków. Przedstawiciele poznańskiego ZOO opublikowali na Facebooku smutny wpis, informujący o tym, że Gogh stopniowo traci siły i "gaśnie powoli".

- Udało mu się dotknąć łapami trawy, pobyć w lesie, kąpać się, zwiedzać duży wybieg, spać wśród śpiewu ptaków. Ale czas jest nieubłagany. Jeszcze mamy nadzieję, jeszcze walczymy, ale gdy przyjdzie moment cierpienia, pozwolimy mu odejść tam, gdzie nie ma cyrków, a zwierzęta są wolne... - czytamy w mediach społecznościowych.

Źródło: facebook/ZOO Poznań

ZIMOWY QUIZ: Czy znasz wszystkie tajemnice zwierząt?

Pytanie 1 z 8

Które zwierzęta NIE zapadają w sen zimowy?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Europa bez futer, fot. screen z kampanii społecznej organizacji Otwarte Klatki

Pozostałe

Europa bez futer? To możliwe! Rusza zbiórka podpisów pod petycją

Czytaj więcej >

Pozostałe

Zwierzak panicznie boi się burzy i piorunów - jak go uspokoić?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Dlaczego komary latają w pobliżu naszych uszu?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Wakacje ze zwierzętami? Internauci podzieleni, padają zaskakujące argumenty

Czytaj więcej >

Pozostałe

Co wabi kleszcze? Jeden przedmiot przyciąga je jak magnes

Czytaj więcej >

Pozostałe

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Europie. Czy mamy powody do obaw?

Czytaj więcej >