Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Jak zachęcić psa do picia więcej wody? Nie musisz go zmuszać. Oto jeden z przyjemniejszych sposobów
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 14.07.2023 12:15

Jak zachęcić psa do picia więcej wody? Nie musisz go zmuszać. Oto jeden z przyjemniejszych sposobów

Pies pijący wodę
Pies pijący wodę, źródło: pixabay/Didgeman

Każde żywe stworzenie powinno mieć nieograniczony dostęp do świeżej i czystej wody. Jest to szczególnie ważne w przypadku psów, w okresie letnim. Zwierzęta te łatwo się przegrzewają, co może prowadzić do poważnego zagrożenia życia oraz zdrowia. Niestety, niektóre osobniki nie mają nawyku regularnego korzystania z miski z wodą. Jak zachęcić psa do picia wody? Warto znać kilka sztuczek, dzięki którym każdy właściciel będzie w stanie przekonać swojego pupila do regularnego nawadniania się. 

Ile wody powinien pić pies?

Każdy pies powinien pić co najmniej kilka razy w ciągu doby. Nie ma jednak żadnych dokładnych danych mówiących o tym, jaką objętość płynów pupil musi wypić w trakcie dnia. Ile wody potrzebuje pies? To zależy od wielu czynników. Oto najważniejsze z nich:

  • Temperatura otoczenia - wraz ze wzrostem temperatury powietrza, powinno rosnąć zainteresowanie miską z wodą.
  • Aktywność fizyczna - im bardziej aktywny jest pies, tym więcej powinien pić. Również w trakcie spacerów lub treningów.
  • Stan fizjologiczny - szczenięta potrzebują więcej wody niż dorosłe psy.
  • Rodzaj spożywanej karmy - psy, które jedzą suchą karmę powinny pić więcej wody, niż osobniki, które w ramach posiłków dostają mokre jedzenie.
  • Stan zdrowia - każda choroba ma inny wpływ na organizm. To ile wody powinien wypijać chorujący pupil powinno zostać skonsultowane z lekarzem weterynarii.
     
dog-g07dad0e1c_1280.jpg
W trakcie upałów należy zawsze nosić przy sobie bidon bądź butelkę wody - nie tylko z myślą o sobie, źródło: pixabay/5033181
Niebezpieczeństwo nad polskim morzem. Sanepid bije na alarm, nie wolno wchodzić do wody!

Pies nie chce pić? Sprawdź, czy woda jest czysta, a miska w odpowiednim miejscu

Twój pies nie chce pić wody albo robi to bardzo rzadko? Powodów może być mnóstwo. Wiele z nich można wyeliminować w bardzo prosty sposób, dlatego warto zacząć od podstaw. 

Z czego jest wykonana miska na wodę?

Miski dla zwierząt mogą być wykonane z wielu różnych materiałów. Niektóre psy nie lubią korzystać z misek metalowych, inne z kolei gardzą plastikiem lub ceramiką. Warto dać zwierzakowi wybór i obserwować, czy unikanie picia nie jest związane z tym, jaką miskę ma do dyspozycji Twój pupil.

Pies może bać się miski!

Może to brzmieć abstrakcyjnie, ale niektóre czworonogi boją się przedmiotów wydających dziwne (z psiej perspektywy) dźwięki. Dlatego Twój pies może unikać metalowej lub ceramicznej miski, która przesuwana po kafelkach będzie wydawać charakterystyczny odgłos. W takich sytuacjach należy zainwestować w silikonową podkładkę pod miskę, w stojak na miskę lub postawić ją na dywaniku. 

Miska stoi w złym miejscu

Wiele psów lubi pić oraz jeść w spokojnym miejscu. Dlatego miska z wodą nie powinna znajdować się w pomieszczeniu, w którym ciągle coś się dzieje. Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie postawienie jej gdzieś w kącie. Wtedy pies nie będzie kojarzył picia ze stresem czy nadmierną ilością bodźców, na które może akurat nie mieć ochoty. 

Woda jest brudna

Czysta woda to podstawa. Każdy właściciel powinien pamiętać o wymianie całej objętości płynu co najmniej raz na dobę. Zdarza się jednak, że niektóre pupile są wyjątkowo wrażliwe na jakość wody i nie będą chciały pić takiej, która stoi w misce dłużej niż kilka godzin. W takiej sytuacji opiekun nie ma wyboru - musi pamiętać o udostępnianiu pupilowi świeżej porcji płynów kilka razy w ciągu dnia. 

pexels-katya-wolf-9428284.jpg
Niewielkie zmiany mogą sprawić, że Twój pies zacznie więcej pić. Zmiana miski bądź jej lokalizacji może być kluczem do sukcesu! Źródło: pexels.com @Katya Wolf

Przekonaj psa, że woda może być... pyszna i interesująca!

Niektóre psy, podobnie jak ludzie, po prostu nie lubią smaku wody. Nie oznacza to jednak tego, że jej nie potrzebują. Jeżeli trafił Ci się osobnik, który gardzi czystą kranówką, musisz wykazać się nieco większą kreatywnością niż inni właściciele czworonogów. 

Wodę można dosmaczać, na przykład wywarem z gotowanego mięsa lub podrobów. Taka mikstura nie powinna zawierać żadnych przypraw! Wystarczy aromat pochodzący z produktów odzwierzęcych. Dobrym pomysłem może być dorzucanie do miski z wodą niewielkich ilości ulubionych smakołyków psa. Zwierzak podczas ich wyciągania przy okazji się napije.

Podając psu “smakową” wodę należy pamiętać o jej częstszym wymienianiu. Pozostałości karmy, szczególnie w upalne dni, mogą zacząć szybko się psuć i stać się źródłem problemów zdrowotnych. 

pexels-bethany-ferr-5482828.jpg
Na każdego psa działają inne sztuczki. Warto próbować do skutku! Źródło: pexels.com @Bethany Ferr

Źródło: perfect-fit.pl