Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Ten owoc to symbol jesieni. Czy pies może go jeść? Jest kilka kluczowych kwestii
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 04.10.2023 11:04

Ten owoc to symbol jesieni. Czy pies może go jeść? Jest kilka kluczowych kwestii

Czy pies może jeść śliwki?
Czy pies może jeść śliwki? Źródło: pexels.com @Pixabay, Ivan Samkov

Jesień to czas urodzaju. Warto korzystać z sezonowym produktów, które charakteryzują się ponadprzeciętnym aromatem i smakiem. Na widok niektórych z nich ślinka cieknie nie tylko ludziom. Wiele psów bardzo lubi owoce, w tym śliwki. Czy karmienie psa śliwkami jest bezpieczne? Co warto wiedzieć przed podaniem pupilowi tego rarytasu?

Czy pies może jeść śliwki?

W okresie jesiennym wielu właścicieli czworonogów zastanawia się, czy psy mogą jeść śliwki. To bardzo ważne pytanie, ponieważ nie wszystkie owoce są dla zwierząt bezpieczne. Z kolei część z nich może pełnić funkcję przyjemnego urozmaicenia diety czy wspaniałej nagrody za dobrze wykonane zadanie. 

Śliwki nie są dla psów toksyczne. Z powodzeniem mogą być elementem wprowadzanym do jadłospisu psa. Jednak należy pamiętać, żeby nie podawać zbyt dużej ilości owoców na raz. Kilka smacznych kęsów zdecydowanie wystarczy. Z kolei pozwolenie psu na objedzenie się śliwkami do granic jego możliwości może skończyć się nieprzyjemnymi objawami gastrycznymi. 

pexels-cup-of-couple-8473725.jpg
Ważnym elementem szkolenia psa są pyszne nagrody, źródło: pexels.com @Cup of Couple
Potrąciły je aż dwa auta, poranna mgła zakłóciła widoczność. Makabryczny widok na drodze krajowej

Na co należy uważać?

Przed podaniem psu śliwek warto mieć świadomość jednej ważnej kwestii. Twój pupil nie powinien zjadać tego owocu razem z pestką. Połknięcie jej może doprowadzić do zaczopowania przewodu pokarmowego lub do perforacji jelit. W skrajnych przypadkach, spożycie pestek od śliwek przez psa może doprowadzić do wylądowania pupila na stole operacyjnym.

Dlatego jeżeli chcesz dać psu śliwkę, zawsze pamiętaj o tym, żeby najpierw pozbawić ją pestki. Ponadto warto podawać czworonogowi niewielkie kawałki owoców. Po pierwsze dlatego, że psy nie powinny jeść dużych ilości śliwek. Po drugie, duże kawałki śliwek stanowią ryzyko zadławienia.

Czy pies może jeść suszone śliwki?

Kolejnym pytaniem, które może zrodzić się w głowie wielu właścicieli czworonogów, jest to, czy pies może jeść suszone śliwki. 

Należy mieć świadomość tego, że owoce w wysuszonej formie są skoncentrowaną formułą będącą źródłem dużej ilości cukrów. Dlatego lepiej zrezygnować z podawania tego typu smakołyka psom. Co prawda, nie jest on toksyczny, ale nawet bardzo niewielkie ilości dostarczą zwierzakowi mnóstwo kalorii, co może negatywnie przełożyć się na jego masę ciała. Warto jednak podkreślić, że nie należy panikować, jeżeli przez przypadek pies zje niewielkie ilości suszonych śliwek. 

pexels-bethany-ferr-5482775.jpg
Lepiej nie podawać psu suszonych śliwek, źródło: pexels.com @Bethany Ferr

Źródło: apetete.pl, wamiz.pl, psy.pl

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?