Swiatzwierzat.pl > Psy > Weterynarze apelują: ten owoc jest zakazany dla psów. Pod żadnym pozorem nie dawaj go pupilowi
Lena Tomaszewska
Lena Tomaszewska 09.06.2023 15:03

Weterynarze apelują: ten owoc jest zakazany dla psów. Pod żadnym pozorem nie dawaj go pupilowi

weterynarz i pies
unsplash/Karlo Tottoc

Minęły już czasy, kiedy psy karmiono resztkami z obiadu właścicieli, a świadomość na temat zdrowej psiej diety jest coraz większa. Zdarza się jednak, że w ramach przekąski dajemy pupilom spróbować ludzkich smakołyków. W niewielkiej ilości większość produktów nie powinna im zaszkodzić, ale na inne powinniśmy uważać. Weterynarze apelują, żeby nigdy nie dawać psu tych popularnych owoców. Mogą doprowadzić do niewydolności nerek, a w najgorszym wypadku nawet do śmierci.

Z uwagi na to, że opiekunowie chcą szczęścia czworonożnych przyjaciół, czasem ciężko jest odmówić łaszącemu się psu przekąski. Zdarza się też, że w chwili nieuwagi nasz pupil zdąży pochłonąć solidną porcję ludzkiego jedzenia i gorączkowo próbujemy znaleźć w internecie, czy pora jechać z nim do weterynarza. Lista pokarmów zakazanych dla psów nie kończy się na czekoladzie. Wymieniając produkty szkodliwe dla czworonogów, rzadko wspomina się o tych owocach. 

Ten uwielbiany owoc jest niezwykle szkodliwy dla psa

Weterynarze z Grady Veterinary Hospital wystosowali apel do właścicieli psów. Nakazali im nie karmić zwierząt winogronami. Ten uwielbiany wśród ludzi przysmak ma zły wpływ na zdrowie zwierząt. Sprawa jest na tyle poważna, że sugerują nawet, żeby nie jeść go w towarzystwie naszego pupila. Ryzykujemy, że owoc spadnie na podłogę i stanie się łatwą przekąską dla zwierzęcia.

Chociaż do niedawna badacze nie mieli pojęcia, jaka substancja odpowiada za szkodliwość winogron, światło na tę kwestię rzuca opublikowana niedawno praca naukowa. Dr Colette Wegenast wraz ze współpracownikami przeprowadzili badania, w których oznaczyli stężenie kwasu winowego i dwuwinianu potasu w winogronach. Oba związki chemiczne są znane z tego, że psy są na nie bardzo wrażliwe.

Suczka kuliła się w kącie, ilekroć ktoś wyciągał do niej rękę. Psychiczne blizny sięgały znacznie głębiej

Spożycie winogron może doprowadzić do niewydolności nerek i śmierci

Zapaliła nam się żarówka, kiedy uświadomiliśmy sobie, że kwas winowy i dwuwinian potasu występują w wyjątkowo wysokich stężeniach w winogronach i że psy są gatunkiem na nie wrażliwym. W starszych badaniach zgłaszano przypadki ostrej niewydolności nerek – mówi dr Wegenast.

Mimo postępów w leczeniu tej przypadłości niewydolność nerek jest śmiertelna w ok. 60% przypadków u psów i kotów. Nie należy więc igrać z losem. W szczęśliwszym przypadku skończy się na wymiotach i biegunce, chociaż powodujących je zapaleń żołądka i jelit, również nie powinno się lekceważyć. W ciągu pierwszych kilku godzin po spożyciu winogron pojawiają się osłabienie i brak apetytu, sugerujące, że z psem dzieje się coś niedobrego. Nie należy tego lekceważyć.

Szkodliwe są także rodzynki. Uważaj na produkty z bakaliami

Wysokie stężenia kwasu winowego i dwuwinianu potasu jest obecne także w suszonych winogronach. Dlatego należy bezwzględnie unikać produktów, które zawierają również rodzynki. Najlepiej nie podawać psom ludzkich słodyczy, ze względu na zawartość w ich składzie szkodliwej czekolady i ksylitolu, słodzika prowadzącego do ciężkiej hipoglikemii u pupila.

Podanie nawet 3 gramów rodzynek może skończyć się dla psa tragedią. Szkodliwa dawka zależy od masy i rasy. Nie zaleca się podawania nawet mniejszych ilości, bo reakcja wrażliwego zwierzęcia może wystąpić wcześniej.

Źródło: mirror.co.uk, psy.pl, pedigree.com

Kot wygryzł psy z policji i tak łatwo stołka nie odda. Żaden zbir nie ma z nim szans, gdy wyrusza na patrol
kot w policji
Kto powiedział, że tylko psy mogą współpracować z policją? Ten kot udowodnił, że w w roli funkcjonariusza sprawdza się znakomicie, a dbanie o porządek i bezpieczeństwo Amsterdamu jest jego ulubioną czynnością, oczywiście poza jedzeniem i spaniem. Kariera oficera Kitty potoczyła się w zaskakujący sposób, bowiem wieść o jego służbie dotarła do różnych części świata. Wszystko za sprawą TikToka.Oficer Kitty rozkochał w sobie internautów. Nie ma się co zresztą dziwić, bowiem kto mógłby oprzeć się urokowi czarnego mruczka w odblaskowej kamizelce z napisem “policja”? Nigdy nie uwierzycie, skąd wziął się jego pseudonim i co tak naprawdę kot robi na co dzień.
Czytaj dalej
Sieć obiegło zdjęcie psa uratowanego z powodzi. Aż serce ściska, widząc co zrobił, "Te oczy widziały wiele"
pies uratowany z powodzi
Świat obiegło poruszające zdjęcie psa, który wręcz dziękuje za pomoc podczas akcji ratunkowej po rozpadzie tamy w Nowej Kachowce. Woda zaczęła w zawrotnym tempie pokrywać tereny położone w obwodzie chersońskim. Dach nad głową i cały dobytek straciło wiele ludzi. Nie można jednak zapominać, że żyły tam również zwierzęta.Niektórzy mieszkańcy zalanych miejscowości, chcąc ratować własne życie, zupełnie nie zwracali uwagi na zwierzęta, które towarzyszyły im nawet od lat. Inną kwestią jest, że przerażone czworonogi w panice oddalały się od opiekunów. Niestety dramat i jednych i drugich nadal drwa.
Czytaj dalej
Polecane