Swiatzwierzat.pl
PILNE

swiatzwierzat

Twardy lockdown w całej Polsce. Nowe obostrzenia wchodzą w życie. Czy sklepy zoologiczne będą otwarte?

25 Marca 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Zapadła ostateczna decyzja rządu. Od soboty w Polsce zaczną obowiązywać surowsze obostrzenia epidemiczne. Wielkopowierzchniowe obiekty handlowy będą zamknięte. Czy w związku z zapowiadanym całkowitym lockdownem w Polsce będzie trudniej zrobić zakupy na Wi

Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego na temat nowych zasad bezpieczeństwa epidemicznego potwierdziła podejrzenia milionów Polaków. Od 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce znów mamy lockdown, który będzie jeszcze twardszy, niż dotychczas.

Lockdown w Polsce. Czekają nas nowe obostrzenia

Premier Mateusz Morawiecki w trakcie konferencji powiedział, że Polska dziś znajduje się w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy.  Zauważyć należy, tendencja wzrostowa w tym przypadku utrzymuje się od tygodni, lecz czwartek przyniósł ponad 34 tys. pozytywnych testów na obecność koronawirusa.

Potwierdzone w ostatnich dniach przypadki zakażenia na Covid-19 osiągają rekordowe wyniki, jakich nie odnotowano od początku pandemii, co naturalnie zmusiło rząd do wprowadzenia nowych obostrzeń. 

- Zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia - tłumaczył premier Mateusz Morawiecki, zwracając się z apelem do Polaków o wyrozumiałość. - Ograniczenie mobilności i swobód gospodarczych jest konieczne, musimy zaostrzać te rygory - dodał.

Z wydanego rozporządzenia wynika, że w okresie od 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce będą obowiązywały takie same obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Dotąd ograniczone były do czterech województw z największą liczbą przypadków zachorowań: warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, mazowieckiego i lubuskiego.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO:

Jakie sklepy pozostaną otwarte? 

Przypominamy, że rząd ogranicza w drodze rozporządzenia działalność galerii handlowych. Zamknięte są hotele, kina, teatry, baseny czy sauny. Teraz dołączyły do nich kolejne obiekty, w których obowiązują zaostrzone zasady bezpieczeństwa. Polacy, zanim jeszcze przystąpią do zakupów, muszą przygotować się na stanie w długich kolejkach przed wejściem, gdyż w sklepach do 100 metrów kwadratowych obowiązywać będzie limit 1 osoby na 15 metrów kwadratowych. W przypadku obiektów powyżej 100 metrów kwadratowych limit wyniesie 1 osoby na 20 metrów kwadratowych.

Od soboty, 27 marca wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 zostaną zamknięte. Zamknięciu ulegną również przedszkola i salony fryzjerskie. Jeśli zaś chodzi o centra i galerie handlowe to nadal pozostaną one zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni. 

Pragniemy przypomnieć, że zakaz handlu nie obowiązuje sklepów zoologicznych. Podobnie jak m.in. sklepy spożywcze będą one otwarte, a właściciele zwierząt nadal będą mogli zrobić w nich zakupy, w tym nabyć karmę dla zwierząt oraz inne artykuły pierwszej potrzeby.

Na razie jednak rząd nie wprowadza zakazu przemieszczania się, jednak ze względów na narodową kwarantannę – lepiej robić zakupy rzadziej, żeby ograniczyć kontakt z innymi osobami.

Zobacz zdjęcie:

Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:

Podobne artykuły

Świeczka

Aktualności

Nie żyje Magdalena Wojciechowska

Czytaj więcej >

Aktualności

Helena R., prezes towarzystwa INNI, skazana za znęcanie się nad zwierzętami. Zapadł wyrok sądu

Czytaj więcej >
pies

Aktualności

Przywiązał psa do pędzącego auta. Były senator PiS Waldemar B. zatrzymany

Czytaj więcej >
policja.pl

Aktualności

Psia buda miała posłużyć im za skrytkę. Policjanci zatrzymali podejrzanych

Czytaj więcej >
https://www.gov.pl/web/kppsp-strzelce-krajenskie/niebezpieczny-pozar-butli-z-gazem-w-strzelcach-krajenskich

Aktualności

Niebezpieczny pożar butli z gazem w Strzelcach Krajeńskich. Strażak uratował psa

Czytaj więcej >
policja.pl

Aktualności

Makabryczne odkrycie na plaży. Pies przywiązany do drewnianego pala

Czytaj więcej >