Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Trudno uwierzyć, co połknął rekin. Naukowcy byli w ciężkim szoku
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 09.06.2024 06:00

Trudno uwierzyć, co połknął rekin. Naukowcy byli w ciężkim szoku

żarłacz tygrysi
fot. Nic Lubitz

Do niecodziennej sytuacji doszło na australijskim wybrzeżu, kiedy naukowcy próbowali podpiąć nadajnik żarłaczowi tygrysiemu. Prawdopodobnie w wyniku stresu zwierzę zwróciło swój ostatni posiłek, którym okazało się kolczaste zwierzę. Takiego obrotu spraw nikt się nie spodziewał.

Rekin połknął kolczatkę

Takiego obrotu wydarzeń nie spodziewał się nikt, a w szczególności naukowcy z Uniwersytetu Jamesa Cooka, którzy wybrali się na północno-wschodnie wybrzeże Australii, celem znakowania żyjących tam zwierząt. Na swojej drodze napotkali żarłacza tygrysiego, którego zatrzymali, by móc wszczepić mu nadajnik, jednak ryba nagle zaczęła zachowywać się w nietypowy sposób. 

Naukowcy nie kryli swojego ogromnego zaskoczenia, kiedy zwierzę, prawdopodobnie ze stresu, zwymiotowało swój ostatni posiłek. Okazała się być nim kolczatka. Nie byłoby w tym nic szokującego, gdyby nie fakt, że grzbiet ssaka pokryty jest ostrymi kolcami. 

kolczatka
fot. Canva/Andrew Haysom
Zakupy w Lidlu zapamięta na długo. W domu z selera wypełznął wąż Adoptował ze schroniska mieszankę pitbulla. Mijają 24 godziny i dochodzi do wypadku

Żarłacze tygrysie jedzą wszystko. Nawet kamienie

Żarłacze tygrysie potrafią zadziwiać, szczególnie w przypadku odżywiania. Ryby te są praktycznie wszystkożerne, a nawet są zdolne do aktów kanibalizmu. Drapieżnik ten znajduje się na szczycie łańcucha pokarmowego na obszarach, w których występuje. Żywią się głównie rybami, meduzami, ptakami morskimi, wężami morskimi, ssakami płetwonogimi, skorupiakami, mięczakami, a nawet delfinami. Ze względu na swoje niebywale silne szczęki są w stanie zjeść nawet żółwia morskiego. Co ciekawe, żarłacze tygrysie posiadają świetny wzrok i reagują nawet na niewielką ilość krwi, przez co są bardzo skutecznymi łowcami. 

Naukowcy zaobserwowali również sytuacje, w których żarłacze pochłaniały… kamienie. Nic więc dziwnego, że spotkany przez nich okaz był w stanie połknąć nawet kolczatkę. Co ciekawe, podczas zwrócenia jej zwierzę było w całości, co mogło sugerować, że zostało pochłonięte całkiem niedawno. Poniższe zdjęcie jest jednym z nielicznych, które wykonane podczas tej sytuacji. 

Rekiny tygrysie zjedzą wszystko. To tylko padlinożercy. Widziałem filmy, na których jedzą kamień bez powodu – powiedział Nic Lubitz z Uniwersytetu Jamesa Cooka.

żarłacz tygrysi
fot. Nic Lubitz

Jak doszło do połknięcia kolczatki?

Kolczatki występują jedynie w Australii i Nowej Gwinei. Są to ssaki odżywiające się głównie mrówkami i termitami, a w ich znalezieniu pomaga im niezwykle czuły węch. Mogą poszczycić się także genialnym słuchem, jednak mają bardzo słaby wzrok. 

Ich nietypową umiejętnością jest również pływanie, a charakterystyczny wydłużony pyszczek służy im jako rurka do oddychania. Kolczatki często pływają wzdłuż zarośli, nie oddalając się zbytnio od lądu. Prawdopodobnie podczas takiej wyprawy kolczatka natrafiła na żarłacza, który zdecydował się ją połknąć w całości.