Swiatzwierzat.pl
Zdjęcie ilustracyjne

pixabay/aukirk

Toksyczna roślina zagrożeniem dla domowych pupili. Na co trzeba uważać?

7 Września 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Emma Ferrier, mieszkanka południowo-wschodniej Szkocji, wybrała się ze swoim podopiecznym na przechadzkę. Korzystając z faktu, iż w pobliżu nie było żadnych ludzi, spuściła zwierzaka ze smyczy. W tamtym momencie nie przyszło jej do głowy, że podczas zabawy na łące psiak zetknie się z jedną z najbardziej toksycznych roślin.

Właścicielka cocker spaniela imieniem Hector przeżyła straszne chwile podczas poniedziałkowego spaceru. W trakcie zabaw na łonie natury zwierzak zniknął jej z oczu

Spaniel dotknął pyskiem toksycznej rośliny

24-letnia Emma pozwoliła Hectorowi biegać pośród wysokich traw w pobliżu parku wakacyjnego Seton Sands w Port Seton. To jedno z ulubionych miejsc pupila, gdzie dotąd zawsze był bezpieczny.

- Był tam niezliczoną ilość razy, ale tym razem było zupełnie inaczej. Gdy tylko wyszedł, po prostu nie wyglądał dobrze i wściekle drapał się po pysku - wspomina właścicielka spaniela.

Kiedy Hector wyszedł z zarośli i zbliżył się do kobiety, kobiecie odebrało mowę. Głowa psa spuchła do dwukrotnie większych rozmiarów. Co gorsza, futrzak zaczął się dusić. Konieczna była natychmiastowa wizyta w klinice dla zwierząt.

York

Kamera zarejestrowała cud. Właścicielka "uzdrowiła" psa dotykiem

CZYTAJ DALEJ

Psiak spędził cały dzień pod kroplówką

U zwierzaka wystąpił wstrząs anafilaktyczny, czyli nagła, szybko postępująca, zagrażająca życiu reakcja, która pojawia się po narażeniu na czynnik lub substancję uczulającą. Jak się okazało, przyczyną było spotkanie z barszczem olbrzymim, nazywanym również barszczem Mantegazziego.

Jest to gatunek rośliny z rodziny selerowatych, osiągający wysokość półtora metra. Podobnie, co barszcz Sosnowskiego, barszcz olbrzymi jest jedną z najbardziej niebezpiecznych roślin inwazyjnych rozpowszechnionych w Europie i Ameryce Północnej. W Polsce występuje m.in. na terenie Małopolski, Pomorza i Dolnego Śląska.

Należy podkreślić, że kontakt z barszczem olbrzymim powoduje rozległe oparzenia skóry, zaś styczność z okiem może doprowadzić do utraty wzroku.

Na szczęście szybka reakcja właścicielki uchroniła zwierzę od śmierci. Hectorowi podano leki przeciwhistaminowe, a następnie kroplówkę. Po 5 godzinach spaniel czuł się już dużo lepiej.

Emma pragnie ostrzec wszystkich właścicieli zwierząt, aby staranniej dobierali miejsca spacerów, nie chcąc, by żadnemu innemu stworzeniu przydarzyła się równie przykra sytuacja. Przyłączamy się do apelu i radzimy, aby każdy zapoznał się z listą roślin trujących dla psów i kotów.

Zobacz zdjęcia:

Hector

Hector ze swoją właścicielką
Barszcz olbrzymi

fot. pixabay/kasman

Źródło: planetapolska.com, dailyrecord.co.uk

Sprawdź swoją wiedzę o psach!

Pytanie 1 z 9

W jaki sposób pies widzi kolory?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Nieszczęśliwy wypadek suczki "zakopanej żywcem". Policja wytyka schronisku szereg nieścisłości

Czytaj więcej >

Psy

Ledwo kupił szczeniaka, a już go oddał. Nowych opiekunów czeka przykra niespodzianka

Czytaj więcej >

Psy

Przywiązał psa do bramy schroniska w śnieżycę. "Możecie być pewni, że nie wróci do tej kreatury"

Czytaj więcej >

Psy

Szybki test na spostrzegawczość. Ile psów widzisz na zdjęciu? Nie tak łatwo odpowiedzieć poprawnie

Czytaj więcej >

Psy

Młoda suczka zakopana żywcem pod Krakowem? Odnaleziono ją podczas robót koparką

Czytaj więcej >

Psy

Nowe przepisy dotyczące zwierząt wkrótce wejdą w życie. Będą spore zmiany

Czytaj więcej >