Swiatzwierzat.pl
Rośliny trujące dla psa: musisz na nie uważać!

Pixabay.com

Rośliny trujące dla psa: musisz na nie uważać!

17 Lutego 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Nawet niepozorne kwiaty i warzywa mogą być bardzo niebezpieczne dla psa. Dlatego każdy opiekun powinien znać rośliny trujące dla psa, umieć je szybko rozpoznać i zawsze usuwać z otoczenia swojego pupila. Poniżej opisujemy często występujące w naszych doma

Rośliny trujące dla psa: zachowaj czujność

Wiele pozornie zwykłych roślin, którymi otaczamy się w domach, może mieć fatalny wpływ na zdrowie naszych psów. Pies, który poskubie trochę z niepozornego, za to ciekawie pachnącego kwiatka czy krzaczka, może dostać wymiotów lub biegunki – to pół biedy. Są jednak rośliny o tak silnym działaniu trującym, że mogą zaburzyć pracę serca i płuc psa oraz wywołać u niego pełny lub częściowy paraliż, co w skrajnych przypadkach prowadzi do śmierci czworonoga.

Jak ustrzec psa przed czasem zgubnymi, a zawsze nieprzyjemnymi dla niego skutkami zjedzenia trującej rośliny? Należy uzbroić się w wiedzę o roślinach trujących dla psa i usunąć je z otoczenia zwierzaka.

Opiekun psa musi zawsze zachowywać czujność. Pamiętaj, że rośliny trujące dla psa mogą rosnąć nie tylko w domowych doniczkach czy w ogródku, ale też na trasie psich spacerów, zwłaszcza na łąkach i w lasach.

Prezentujemy listę najczęściej spotykanych roślin trujących dla psa. Nie jest ona kompletna, bo roślin szkodzących psom jest bardzo dużo. Kiedy decydujesz się na kupno nowej rośliny do domu czy ogrodu, zawsze sprawdź wcześniej, czy przypadkiem nie jest ona trująca dla psa.

Rośliny trujące dla psa: warzywa i owoce

Niektóre niepozorne produkty spożywcze mogą być potencjalnie szkodliwe dla psa. Należą do nich cebula, czosnek i ziemniaki. Zjedzenie ich na surowo może wywołać u psa kolkę, nudności, ból brzucha i ślinotok. Pies nie powinien także jeść pomidorów, brzoskwiń, morel, jabłek, rodzynek, awokado i grzybów. Zabroniona jest też czekolada.

Ozdobne rośliny trujące dla psa: aloes

Aloes nie stanowi śmiertelnego zagrożenia dla psa, ale podrażnia jego jamę ustną i może wywołać silną biegunkę.

Ozdobne rośliny trujące dla psa: bluszcz

Bluszcz to jedna z bardzo groźnych dla psów roślin doniczkowych. Powoduje u psa biegunkę i wymioty, czasem drgawki i omamy.

Ozdobne rośliny trujące dla psa: cyklamen

Cyklamen to doniczkowa roślina ozdobna. Niestety, dla psów stanowi truciznę, groźną zwłaszcza dla starszych zwierząt.

Ozdobne rośliny trujące dla psa: gwiazda betlejemska

Trzeba bardzo uważać na te popularną w okresie Bożego Narodzenia roślinę ozdobną. Jej liście pokrywają się białym osadem, który pies może zlizać. Zawarta w nim toksyna może uszkodzić zwierzęciu nerki.

Ozdobne rośliny trujące dla psa: hortensja

Zjedzenie hortensji nie zabije psa, ale wywoła u niego silny ból brzucha, może też rozwolnienie.

Ozdobne rośliny trujące dla psa: sagowiec

Kolejna ozdobna roślina doniczkowa. Jego nasiona mają silne działanie trujące, mogą wywoła u psa nawet krwotok wewnętrzny.

Ogrodowe rośliny trujące dla psa: bukszpan

Bukszpan często gości w ogrodach. To roślina wykorzystywana przez ludzi z uwagi na jej właściwości zdrowotne. Bukszpan szkodzi jednak zwierzętom, w tym psom. Pilnuj, by pies nie wyjadł bukszpanu np. z wielkanocnych stroików.

Ogrodowe rośliny trujące dla psa: cis

Cis to iglak o urokliwym wyglądzie, dlatego jest dość popularny w miejskich parkach i przydomowych ogródkach. Dla psa jest jednak silnie trujący – wywołuje arytmię serca i zaburzenia oddechu.

Ogrodowe rośliny trujące dla psa: konwalia

Niepozorna konwalia może zaburzyć pracę serca u psa, jest więc dla niego szczególnie niebezpieczna.

Ogrodowe rośliny trujące dla psa: ligustr

Ligustr to jedna z najbardziej trujących roślin dla psów. Wywołuje wymioty, drgawki, zapaść, często śmierć.

Ogrodowe rośliny trujące dla psa: lilia

Lilie są dla psów silnie toksyczne, mogą wywołać gwałtowne wymioty i zapaść.

Ogrodowe rośliny trujące dla psa: oleander

Oleander to jeden z największych wrogów psów. Wywołuje u psa drgawki, arytmię serca i duszności. Wszystkie te objawy łatwo i szybko doprowadzają zwierzaka do stanu krytycznego i śmierci.

Ogrodowe rośliny trujące dla psa: ostrokrzew

Ostrokrzew nie jest silnie trujący, ale jego spożycie może wywołać u psa wymioty i biegunkę.

Ogrodowe rośliny trujące dla psa: rącznik / rycynus

Jak nazwa wskazuje, rycynus zawiera silnie trującą rycynę, o szczególnie dużym stężeniu w nasionach. Po zjedzeniu nasion rycynusa pies dostanie konwulsji w przeciągu mniej więcej 18 godzin i szybko umrze, jeśli nie otrzyma pomocy.

Dzikie rośliny trujące dla psa: lulek czarny / szalej

Szalej jest śmiertelnie trujący dla ludzi i zwierząt. Tego korzeń łatwo pomylić z pasternakiem, a nasiona z makiem. Może wywoływać napady szału i halucynacje.

Dzikie rośliny trujące dla psa: naparstnica

Toksyny zawarte w tej pięknej, lecz groźnej roślinie, atakują serce psa, prowadząc do poważnej arytmii.

Dzikie rośliny trujące dla psa: tojad

Tojad wywołuje u psa drgawki, duszności, nawet śmierć. Może też być szkodliwy dla ludzi. Na przestrzeni wieków stanowił składnik zarówno leków, jak i trucizn.

Dzikie rośliny trujące dla psa: wiciokrzew

Dla psa trujące są zwłaszcza owoce wiciokrzewu. Wywołują silną biegunkę, arytmię serca i zaburzenia oddychania, co u słabszych zwierząt może prowadzić do zapaści i śmierci.

Rośliny trujące dla psa: grupa zwiększonego ryzyka

Każdy pies może nieświadomie zjeść roślinę, która mu poważnie zaszkodzi. Skutki spożycia roślin trujących dla psów mogą być szczególnie poważne u zwierząt z natury słabszych – szczeniąt i psich seniorów. Tych właśnie psów należy szczególnie pilnować przed zjedzeniem trujących roślin, bo ich reakcje na zatrucie mogą być gwałtowniejsze niż u zwierząt w pełni rozwiniętych i w dobrej kondycji.

Rośliny trujące dla psa: jak rozpoznać zatrucie?

Typowymi objawami zatrucia u psa są: ślinotok, wymioty, biegunka, drgawki, widoczne osłabienie i zaburzenia chodu wywołane niedowładem lub halucynacjami, rozszerzone źrenice. Osoby lepiej obeznane z psią medycyną mogą upewnić się o zatruciu, wyczuwając u psa nieregularny puls i arytmię serca.

Rośliny trujące dla psa: jak pomóc zatrutemu psu?

Każdy pies, który ma objawy zatrucia, powinien zostać niezwłocznie zabrany do weterynarza.

Jeśli objawy wystąpiły natychmiast po zjedzeniu trującej rośliny i jesteśmy w stanie ją rozpoznać, koniecznie powiedzmy weterynarzowi o tym, co dokładnie zaszkodziło psu. Jeśli nie rozpoznajemy rośliny, zerwijmy ją i pokażmy lekarzowi.

Jeśli objawy wystąpiły po wielu godzinach i nie wiadomo, co dokładnie zjadł pies, musimy zdać się na badania diagnostyczne lub wiedzę weterynarza o popularnych w jego okolicy przyczynach zatruć roślinnych u psów.

Jeśli pies podskubał roślinę, w której udało nam się rozpoznać niebezpieczną psią trucicielkę, to oczywiście musimy zabrać pupila do weterynarza nie czekając na wystąpienie objawów.

Jeśli mamy pod ręką domową apteczkę, możemy udzielić zatrutemu psu pierwszej pomocy, ale można to zrobić tylko w ciągu pierwszych dwóch godzin od zatrucia (o ile w ogóle jesteśmy w stanie określić dokładną porę zjedzenia przez zwierzę trującej rośliny). Należy podać psu doustnie za pomocą tubostrzykawki wodę utlenioną o stężeniu 3% w proporcji 3 ml na każdy 1 kg masy ciała. To wywoła u psa wymioty. Następnie należy podać zwierzakowi węgiel aktywowany, który zapobiega wchłanianiu się toksyn i ich dalszemu rozprzestrzenianiu po organizmie. Tak wstępnie zabezpieczonego psa należy zawieźć do weterynarza.

Podobne artykuły

facebook/Samuel Flores

Psy

Pies strzegł swojego umierającego przyjaciela. Pozostał u jego boku do ostatniej chwili

Czytaj więcej >
robaki u psa

Psy

Zabezpiecz swojego psa (i siebie) przed robakami!

Czytaj więcej >
Pies porzucony w worku

Psy

Wrzucił psa do worka i obciążył gruzem. Seryjny oprawca zwierząt pilnie poszukiwany

Czytaj więcej >
Potrącony pies

Psy

Kierowca śmiertelnie potrącił psa i uciekł z miejsca zdarzenia. Czy odpowie za swoje czyny?

Czytaj więcej >
diesel śmierć

Psy

Diesel zachorował na raka. Właściciel towarzyszył mu do ostatniej chwili

Czytaj więcej >
piesek

Psy

Zabawy psa z dzieckiem. Maluch nie może przestać się śmiać

Czytaj więcej >