To miała być zwyczajna lekcja edukacyjna z policjantami. Pies wytropił narkotyki w szkole
Pies policyjny miał nosa i po raz kolejny zadziałał, jak należy. W jednej z oławskich szkół policjanci prowadzili lekcję prewencyjną dotyczącą złego wpływu narkotyków na zdrowie człowieka. Zwierzę w tym czasie zainteresowało się plecakiem jednej z uczennic. Hera bezbłędnie wskazała miejsce ukrycia substancji psychotropowych.
Lekcje edukacyjne we współpracy z wymiarem sprawiedliwości prowadzone są w wielu szkołach. Nie zawsze jednak towarzyszą im psy policyjne. Tym razem czworonóg wyszkolony do tropienia narkotyków spisał się na medal.
Pies policyjny wytropił narkotyki w szkole w Oławie
4 kwietnia po godzinie 10 policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną przeprowadzała zajęcia w jednej ze szkół ponadpodstawowych na terenie Oławy. W momencie gdy prowadziła wykład dla uczniów, pies dał wyraźnie znać, że z plecakiem jednej z uczennic coś jest nie w porządku. Funkcjonariuszka policji znalazła w nim marihuanę oraz lufkę do jej palenia.
- Ku zaskoczeniu wszystkich, w pewnym momencie pies zareagował w sposób wskazujący na to, że wyczuł narkotyki. Szybko też wskazał plecak, dając jasny sygnał, że właśnie tam znajdują się substancje zabronione. Zachowanie pieska było sygnałem, że we wskazanym miejscu znajdują się, bądź znajdowały się substancje, których posiadanie jest prawem zabronione - o wszystkim poinformowała Wioletta Polerowicz, rzeczniczka prasowa Komendy Powiatowej Policji w Oławie.
16-latka, w której plecaku znaleziono niedozwolone substancje, odpowie za naruszenie przepisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Uczennica, w której plecaku pies wytropił narkotyki, poniesie konsekwencje
Dodatkowo nastolatka została przekazana pod opiekę rodziców, a funkcjonariusze poinformowali o całym zajściu sąd rodzinny. Jak widać, spotkają ją surowe konsekwencje za posiadanie substancji psychoaktywnych.
To nie pierwszy raz w ostatnich tygodniach, kiedy głośno jest o skutecznej interwencji specjalnie szkolonego psa. Pod koniec lutego w Sokółce pies policyjny pomógł policji złapać uciekającego przed nią mężczyznę.
Szkolenie psów policyjnych
Najczęściej psem policyjnym zostają owczarki niemieckie, ale nie dzieje się tak zawsze. Również inne rasy mogą pomagać stróżom prawa w ich pracy. Takie zwierzęta wymagają specjalnego szkolenia przed pełnieniem służby.
Nauka takiego psa trwa około pół roku. Część zajęć odbywa się poza szkółką, aby psy przyzwyczaiły się do środków transportu czy sztucznego oświetlenia. Atest psy dostają na rok i cyklicznie jest sprawdzana ich sprawność.
Źródło: psy.pl, KPP w Oławie