Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > "To często ofiary różnych pułapek". Turyści dokonali smutnego znaleziska w Tatrach
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 24.06.2024 14:20

"To często ofiary różnych pułapek". Turyści dokonali smutnego znaleziska w Tatrach

Martwy bóbr w Tatrach
fot. canva/ Saro17, facebook/ Tatranský národný park

Turyści spacerujący w Tatrach natknęli się na dzikie zwierzę. Stworzenie, które zawędrowało na nienaturalnie dużą dla siebie wysokość, niestety przepłaciło to życiem. Przyczynę jego śmierci badają teraz słowaccy zoolodzy. Ten gatunek jest pod szczególną ochroną. Znalezisko ogromnie zasmuciło miłośników górskiej przyrody.

Jakie zwierzęta można spotkać w Tatrach?

Tatry, znane z bogactwa fauny i flory, są domem dla wielu gatunków zwierząt. Na tatrzańskich szlakach można spotkać m.in. niedźwiedzie brunatne, kozice, świstaki oraz liczne gatunki ptaków drapieżnych. Wszystkie te gatunki odgrywają istotną rolę w ekosystemie górskim i są pod ścisłą ochroną, mającą na celu zachowanie ich populacji i ocalenie naturalnych siedlisk. 

Jednakże pomimo szeroko zakrojonych działań ochronnych, czasami dochodzi do zaskakujących i smutnych zdarzeń, które przypominają o kruchości życia dzikich zwierząt. Turyści spacerujący po Tatrach po słowackiej stronie natknęli się na martwego bobra. Stworzenie zawędrowało na wysokość ponad 1500 metrów, co wzbudziło niemałe zainteresowanie i zaniepokojenie wśród miłośników przyrody. 

Myśleli, że Bałtyk wyrzucił na brzeg wieloryba. Prawda okazała się inna Reakcja kota na portret zmarłego przyjaciela. Widok wyciska łzy

Martwy bóbr znaleziony w górach

Bobry są znane głównie z występowania w nizinnych rejonach przybrzeżnych, gdzie budują swoje charakterystyczne żeremia i tamy. Spotkanie tego gatunku na tak dużej wysokości, jaką jest 1570 metrów nad poziomem morza, jest wyjątkowo rzadkie. To sprawia, że smutne znalezisko ciała zwierzęcia będącego pod ochroną wymaga dokładnego zbadania. 

martwy bóbr
fot. facebook/ Tatranský národný park

Przyczynę śmierci bobra na tak nietypowej wysokości badają teraz słowaccy zoolodzy. Ich zadaniem jest ustalenie, jak zwierzę mogło znaleźć się tak wysoko w górach i co doprowadziło do jego śmierci. Wstępne teorie sugerują, że osobnik mógł zabłądzić podczas poszukiwania nowego terytorium lub został wypłoszony z niższych rejonów przez czynniki zewnętrzne, takie jak zmiany środowiskowe czy działalność człowieka

Bobry w Tatrach

Choć spotkania bobrów na dużych wysokościach w Tatrach są rzadkością, to według doniesień zakopiańskiej Gazety Wyborczej w 2021 roku turyści zaobserwowali jednego osobnika wspinającego się na Szpiglasową Przełęcz (2110 m n.p.m.). Mieszkający nad Morskim Okiem ssak często przechadzał się po górskich szlakach. Zwierzę niestety podczas jednej z eskapad spadło z wysokości i przepłaciło swoje zamiłowanie życiem. 

Obecnie tatrzańscy przyrodnicy informują, że w jeziorze nad Morskim Okiem ponownie pojawił się bóbr. Zwierzę na swój dom wybrało dość nietypowe miejsce, ponieważ zamiast budować żeremie woli spać ukryte pod skałami najwyższych szczytów polskich gór. Badacze i leśnicy mają nadzieję, że uda mu się założyć rodzinę i przetrwać w tych wybranych przez niego trudnych warunkach. 

Tagi: bobry Tatry góry
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?