Swiatzwierzat.pl
psy

fot. smrm1977, canva.com

Lękliwy pies - jak temu zaradzić? 7 skutecznych porad

5 Maja 2022

Autor tekstu:

Wioleta Piróg

Wiele psów ma problem z nadmiernym poczuciem strachu, który prowadzi do niepożądanych zachowań takich, jak ciągłe szczekanie, niszczenie przedmiotów czy nawet agresja skierowana do ludzi lub innych zwierząt. Można jednak temu zaradzić. Podajemy 7 rad, dzięki którym zwiększysz pewność siebie swojego psa.

Psy często reagują szczekaniem lub agresją wtedy, kiedy czują się niepewnie. Strach może pojawiać się u nich w sytuacjach, które dla nas są zupełnie normalne, np. odwiedziny gości czy odgłosy samochodów dobiegające z pobliskiej ulicy. Powtarzające się codziennie sytuacje, w których pies jest zlękniony i może zachowywać się agresywnie, niewątpliwie są męczące dla niego samego, jak i wszystkich osób wokół. Dlatego warto nad tym popracować!

Strachy na lachy, czyli jak zwiększyć pewność siebie u psa?

  • Nie ignoruj psich sygnałów

Psy często komunikują się ze światem za pomocą mowy ciała. Wystarczy nie ignorować wysyłanych do nas psich sygnałów. Przykładowo kiedy podczas spaceru nasz pupil zatrzyma się i zacznie nasłuchiwać lub intensywnie wpatrywać się w jakimś kierunku, nie powinniśmy wtedy go odciągać. Zamiast tego, dajmy mu czas, jakiego potrzebuje na eksplorację i oswojenie się z nieznanymi bodźcami.

  • Okazuj psu wsparcie

Kiedy widzisz, że pies się boi, gdy usłyszy jakieś dźwięki dochodzące z klatki schodowej lub huk petard, przykucnij na podłodze i poczekaj, aż pies do Ciebie podejdzie. Wtedy pogłaszcz go delikatnie i mów do niego miłym i spokojnym głosem. W żadnym wypadku nie rozckliwiaj się nad zwierzęciem, gdyż może to spotęgować jego reakcję. Opanowanie i spokój pomoże mu się zrelaksować i zredukować lęk.

  • Umiejętnie nagradzaj psa

Kiedy pies znajduje się w stresowej dla niego sytuacji i szczeka lub okazuje nam, że nie czuje się bezpiecznie, wówczas nie ma sensu wydawanie mu komend i zachęcanie smakołykami. Pies nie będzie w stanie skupić się na wykonaniu zadania. Najlepiej jest wtedy po prostu oddalić się od bodźca, który powoduje u niego strach i dopiero po czasie nagrodzić go za wzorową postawę.

  • Nie zmuszaj psa do uczestniczenia w sytuacjach, jeżeli on ewidentnie nie ma na to ochoty

Często psy nie czują się komfortowo podczas wielu zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak czyszczenie uszu czy obcinanie pazurków. Mimo jasnych sygnałów od psa, właściciele często popełniają błąd, ignorując jego strach i na siłę starając się wykonać dany zabieg.

Jeśli Twój podopieczny czuje się niepewnie, najlepiej wykonywać konkretny zabieg powoli i etapowo, nagradzając za każde powodzenie. W ten sposób pies oswoi się z daną czynnością i narzędziem, a dzięki smakołykom będzie kojarzył ją pozytywnie.

kot biały

Mężczyzna złożył skargę odnośnie warunków pracy. Poszło o kota i pracę zdalną

CZYTAJ DALEJ

Lęk przed nowym i nieznanym

  • Zapewniaj psu aktywność fizyczną i psychiczną

Powszechnie wiadomo, że sport jest idealnym rozwiązaniem na rozładowanie napięcia u ludzi. U psów jest nie inaczej. Treningi redukują u nich stres, poprzez uwolnienie nagromadzonej energii i napięcia potęgującego strach. Dlatego nie bagatelizuj potrzeby aktywności fizycznej u Twojego podopiecznego.

  • Nie przekazuj psu złych emocji

Właściciele lękliwych psów często sami reagują lękiem i zdenerwowaniem na brak pewności siebie u swoich pupilów. Powszechnie wiadomo, że zwierzęta są w stanie odczytać emocje otaczających ich ludzi, dlatego obserwując naszą mowę ciała oraz czując zmiany w zapachu naszego potu, jeszcze bardziej się boją. Tworzy się wtedy błędne koło. Stąd tak ważne jest, aby opiekun psa potrafił zachować się takiej sytuacji spokojnie i okazać mu potrzebne wsparcie.

  • Odwróć uwagę psa

W sytuacji, w której pies odczuwa lęk, można spróbować odwrócić jego uwagę, pokazując mu ulubioną zabawkę lub rzucając piłkę. Prawdopodobnie pies rzuci się za nią, co pomoże mu się odstresować.

unsplash/Nataliia Kvitovska

Rasy psów z zapierającymi dech w piersiach niebieskimi oczami. Zachwyca się nimi cały świat

Chociaż błękitne oczy u ludzi nie występują wcale rzadko, to u psów wyglądają zjawiskowo. U jakich ras pojawiają się te wyjątkowe barwy tęczówek? Przedstawiamy je w naszej galerii. (fot. unsplash/Nataliia Kvitovska)

Zobacz galerię >

Jak dobrze znasz królestwo zwierząt? SPRAWDŹ!

Pytanie 1 z 9

Jaki gatunek małpy jest najbliższy człowiekowi?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: johndog.pl, zpazurem.pl

Tagi:

Wioleta PirógAutor

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Jak podać psu tabletkę? 5 sposobów, które powinien znać każdy psiarz

Czytaj więcej >

Psy

Rodzina niepokoi się guzem na brzuchu 13-letniej suczki. Ale to nie jedyne zmartwienie

Czytaj więcej >

Psy

Wybuch gazu w kamienicy w Katowicach. W rumowisku ratownicy znaleźli małego psa

Czytaj więcej >

Psy

Daniel "Magical" wychodzi z więzienia. DIOZ natychmiast podjęło interwencję, 20-letnia Sonia odebrana

Czytaj więcej >

Psy

Pies i kot zostają po raz pierwszy sami. Sprawy przybrały niespodziewany obrót

Czytaj więcej >

Psy

Schronisko chciało uśpić psią mamę wraz z dziećmi. Wstawiła się za nimi tylko jedna osoba

Czytaj więcej >