Lękliwy pies - jak temu zaradzić? 7 skutecznych porad
Wiele psów ma problem z nadmiernym poczuciem strachu, który prowadzi do niepożądanych zachowań takich, jak ciągłe szczekanie, niszczenie przedmiotów czy nawet agresja skierowana do ludzi lub innych zwierząt. Można jednak temu zaradzić. Podajemy 7 rad, dzięki którym zwiększysz pewność siebie swojego psa.
Psy często reagują szczekaniem lub agresją wtedy, kiedy czują się niepewnie. Strach może pojawiać się u nich w sytuacjach, które dla nas są zupełnie normalne, np. odwiedziny gości czy odgłosy samochodów dobiegające z pobliskiej ulicy. Powtarzające się codziennie sytuacje, w których pies jest zlękniony i może zachowywać się agresywnie, niewątpliwie są męczące dla niego samego, jak i wszystkich osób wokół. Dlatego warto nad tym popracować!
Strachy na lachy, czyli jak zwiększyć pewność siebie u psa?
Nie ignoruj psich sygnałów
Psy często komunikują się ze światem za pomocą mowy ciała. Wystarczy nie ignorować wysyłanych do nas psich sygnałów. Przykładowo kiedy podczas spaceru nasz pupil zatrzyma się i zacznie nasłuchiwać lub intensywnie wpatrywać się w jakimś kierunku, nie powinniśmy wtedy go odciągać. Zamiast tego, dajmy mu czas, jakiego potrzebuje na eksplorację i oswojenie się z nieznanymi bodźcami.
Okazuj psu wsparcie
Kiedy widzisz, że pies się boi, gdy usłyszy jakieś dźwięki dochodzące z klatki schodowej lub huk petard, przykucnij na podłodze i poczekaj, aż pies do Ciebie podejdzie. Wtedy pogłaszcz go delikatnie i mów do niego miłym i spokojnym głosem. W żadnym wypadku nie rozckliwiaj się nad zwierzęciem, gdyż może to spotęgować jego reakcję. Opanowanie i spokój pomoże mu się zrelaksować i zredukować lęk.
Umiejętnie nagradzaj psa
Kiedy pies znajduje się w stresowej dla niego sytuacji i szczeka lub okazuje nam, że nie czuje się bezpiecznie, wówczas nie ma sensu wydawanie mu komend i zachęcanie smakołykami. Pies nie będzie w stanie skupić się na wykonaniu zadania. Najlepiej jest wtedy po prostu oddalić się od bodźca, który powoduje u niego strach i dopiero po czasie nagrodzić go za wzorową postawę.
Nie zmuszaj psa do uczestniczenia w sytuacjach, jeżeli on ewidentnie nie ma na to ochoty
Często psy nie czują się komfortowo podczas wielu zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak czyszczenie uszu czy obcinanie pazurków. Mimo jasnych sygnałów od psa, właściciele często popełniają błąd, ignorując jego strach i na siłę starając się wykonać dany zabieg.
Jeśli Twój podopieczny czuje się niepewnie, najlepiej wykonywać konkretny zabieg powoli i etapowo, nagradzając za każde powodzenie. W ten sposób pies oswoi się z daną czynnością i narzędziem, a dzięki smakołykom będzie kojarzył ją pozytywnie.
Lęk przed nowym i nieznanym
Zapewniaj psu aktywność fizyczną i psychiczną
Powszechnie wiadomo, że sport jest idealnym rozwiązaniem na rozładowanie napięcia u ludzi. U psów jest nie inaczej. Treningi redukują u nich stres, poprzez uwolnienie nagromadzonej energii i napięcia potęgującego strach. Dlatego nie bagatelizuj potrzeby aktywności fizycznej u Twojego podopiecznego.
Nie przekazuj psu złych emocji
Właściciele lękliwych psów często sami reagują lękiem i zdenerwowaniem na brak pewności siebie u swoich pupilów. Powszechnie wiadomo, że zwierzęta są w stanie odczytać emocje otaczających ich ludzi, dlatego obserwując naszą mowę ciała oraz czując zmiany w zapachu naszego potu, jeszcze bardziej się boją. Tworzy się wtedy błędne koło. Stąd tak ważne jest, aby opiekun psa potrafił zachować się takiej sytuacji spokojnie i okazać mu potrzebne wsparcie.
Odwróć uwagę psa
W sytuacji, w której pies odczuwa lęk, można spróbować odwrócić jego uwagę, pokazując mu ulubioną zabawkę lub rzucając piłkę. Prawdopodobnie pies rzuci się za nią, co pomoże mu się odstresować.
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!
Turystka spada z wysokości 210 metrów. Nagle na horyzoncie pojawia się "biały wilk"
Mała kukabura popisuje się swoim uroczym „chichotem”. Jej śmiech jest zaraźliwy
Przyrodnicy apelują: podlot to nie sierotka. Jak mądrze pomagać?
Źródło: johndog.pl, zpazurem.pl